Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Urletul cainelui? Doar un mit?
Cred ca stiti cu totii acea superstitie din batrani care spune ca daca cainele gospodariei urla excesiv cateva zile la rand, prevesteste moartea cuiva din familie.

Eu nu sunt genul superstitios, insa in ultimii 5 ani au murit 2 persoane apropiate mie, ambele erau batrane si au stat cateva saptamani imobilizate la pat inainte sa moara. Cu cateva zile inainte cainii urlau toata noaptea.

Ati intalnit sau ati auzit de chestia asta?
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
da. cica in antichitate cand urma sa fii atacat de dujmani stiai ca urlau cainii
in rest slava domnului nu am exemple in familie sa por vorbi
Trebuie sa-ti pui mereu problema si invers: de cate ori urla cainii si nu moare nimeni, respectiv cati oameni mor fara sa urle cainii ? Asa poti face o statistica si sa vezi daca e ceva.

In alra ordine de idei, cainii sunt folositi sa depisteze cancer si sa previna atacuri de epilepsie la oameni, stiu un caz in care un caine a simtit ca stapanul a facut atac de cord in somn si a alertat vecinii, asa ca e posibil sa simta cand cineva e pe moarte (desi cu cateva zile inainte e cam sf). Daca le pasa si cum anume se poarta e altceva :)
http://www.dresajprinjoaca.ro/
ei totusi simt si cutremurele. caz real patin de mine
Da, ca si alte animale in cazul tsunamiului din Pacific, dar nu cu cateva zile inainte, ci cu cateva minute inainte si nu toti au urlat. Stiu un caz in care un rottweiler a salvat o fetita de la un cutremur, dar e mai degraba exceptia si nu regula: din cate cutremure au existat si cati caini au fost in zona, sunt foarte putine cazurile astea.

Cum spuneam, sensibilitatea simturilor lor (in special olfactiv) e foarte mare, dar nu inseamna ca ne vor anunta si pe noi mereu :)
(01-03-2012, 11:29 PM)hemu-ha a scris: Trebuie sa-ti pui mereu problema si invers: de cate ori urla cainii si nu moare nimeni, respectiv cati oameni mor fara sa urle cainii ? Asa poti face o statistica si sa vezi daca e ceva.

Nu e acelasi lucru. In mod normal un caine urla 5 minute, isi face damblaua apoi isi vede de treaba. In cazuri de genul urla toata noaptea. Inainte sa moara bunica'mea imi aduc bine aminte ca erau vecini care a doua zi intrebau de ea spunand ca toata noaptea a urlat cainele. Chestia sata se intampla cu 2 - 3 zile inainte sa moara.

Este posibil sa fi fost doar o coincidenta, nu zic, de asta am si deschis topicul sa aud mai multe pareri / experiente.
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
Daca a urlat doar o noapte, e posibil sa fi simtit ca ceva nu e in regula atunci; cum spuneam, pot detecta celule cancerigene si schimbari foarte subtile in organism, ca tensiune arteriala deci e posibil.
Exista caini folositi la asa ceva in spitale, desi nu sunt acreditati din cate stiu, adica functioneaza mai mult ca un test preliminar rapid care nu costa mare lucru.

Ce nu cred ca e posibil e sa simta cu cateva zile inainte ca cineva va muri, cand persoana in cauza nu e bolnava deloc inca. Au simturi foarte dezvoltate, dar al 6lea inca nu a fost omologat.

O carte legata de discutie este "Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home", de Rupert Sheldrake, nu se ajunge insa nici acolo la o concluzie definitiva.
Eu zic ca e posibil, dar asta doar in cazul cainilor care sunt apropiati de stapan, iar intre ei exista o legatura stransa. Nu cred ca e alarmant sa iei un caine de pe strada si el sa inceapa sa urle de nebun, sau la fel un catelus pui. Trebuie sa existe o legatura stransa intre caine si stapan ca acesta sa isi dea interesul si sa urle cand isi simte stapanul in pericol sau e drist pentru acesta. Parerea mea.
Nu este nimic ce tine de S.F...cum zicea si hemu-ha , nu o sa vezi ca urla un caine inainte de a murii cineva in accidend, au simturile mult mai dezvoltate si pot ¨simti¨ anumite abateri de la normalitate ale organismului atata tot...cutremurele la fel , simt anumite vibratii si nu numai cainii, f multe animale simt asta cu cateva minute inainte secunde

Da Nick stiu un caz si eu cand atat cainele cat si 2 motani au fost f agaitati in noaptea cand a murit un vecin de al meu...ai lui se asteptau de cateva zile la asta dar cei batrani cand au vazut agitatia animalelor au spus ca aceea va fi noaptea tragica
al meu cand aude sirena salvari sau masini de politie e teroare urla ca nebunu zici k e lup :))) in centru orasului nu conteaza unde aude incepe sa urle:))
Fostul user andreycristian
Mai e prin zona mea alt "mit" cand cainele face tumbe si se rostogoleste etc face parca e nebun se zice ca simte pe dracu Big Grin
(12-01-2012, 08:18 PM)Kimbo a scris: Mai e prin zona mea alt "mit" cand cainele face tumbe si se rostogoleste etc face parca e nebun se zice ca simte pe dracu Big Grin

Buna asta :))

Când sare in sus il vede pe Dumnezeu nu?...glumesc...români un popor foarte superstiţios
Ai dreptate Clousse ... multe superstitii dar nu sunt dovezi. PS: Cand il vede pe Dumnezeu cred ca face ca iepurele :)) (glumesc) Big Grin
nush ce sa zik ...eu stiam de cucuvea Big Grin daca sta la tine pe casa si "urla" :))
[color=#FF0000]Limba nepriceputului întotdeauna este lungă.[/color]
eu stiu ca urletul cainelui este un mod de comunicare intre ei.nu toate rasele urla dar cele care o fac molipsesc si caini din zona fiind un semnal de a strange haita si a merge la vanatoare.acest urlet se gaseste la lupi si va urla numai in momentul cand trebuie stransa haita si sa vaneze.este ceva tipic si la anumite rase de caini sa procedeze ca stramosi lor.daca o sa fiti atenti mai ales cei care stau la curte cand cainele tau urla se aud si altii care fac asa.ei comunica intre ei

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  alegere pui din cuib apbt razvan2b3 0 333 08-02-2019, 06:51 PM
Ultimul mesaj: razvan2b3
  Ce rasa este câinele meu? AurasOprea 0 393 07-28-2019, 08:14 PM
Ultimul mesaj: AurasOprea
Thumbs Down Câinele meu a mâncat ceva... 00Robert01 1 796 07-16-2019, 10:11 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  O mica parere,doar de curiozitate Alina197723 4 4,400 06-10-2019, 05:40 PM
Ultimul mesaj: deathspell5
  Amstaff pur sau nu? Elenaaaanele 4 2,085 01-10-2019, 08:51 AM
Ultimul mesaj: Gamedog

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Red nose? / Pitbull?

Mesaj postat de: Bossniac
Ieri
» Raspunsuri: 1
» Vizualizari: 48