Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raffa (ovidiu-constanta)
Salut. Urmaresc de ceva timp acest forum, si recent am decis sa imi fac cont,si sa il prezint pe "micul monstru" : Raffa.
In prezent are 1 an si 5 luni. 
Pana la varsta de 1 an a fost hranit cu mancare Belcando , ocazional conserve, orez fiert cu legume si pui, si oase de vita, ulterior i-am schimbat mancarea cu Bosh.

Acum..poveste semnului din frunte : Cel de la care l-am luat ne-a spus ca asa s-a nascut ( cand l-am vazut intradevar nu parea rana..parea un loc unde nu i-a crescut parul) . 
La putin timp  a inceput sa i se umfle si infecteze,a fost tinut sub tratament, dar periodic i se inflama si la varsta de 1 an am decis sa il operam (in acelasi timp l-am si castrat la sfatul medicului, deoarece nu ii coborasera testiculele)        
Este un caine foarte bland, nu stie altceva decat joaca, mancare si somn.

As dori un sfat/parere de la voi, mai ales de la cei cu mai multa experienta. De multe ori, plimbandu-ma cu el, sar maidanezi sa il muste
( nu doar latrat de la distanta),iar Raffa ori nu are absolut nici-o reactie, ori incepe sa dea din coada sa se joace cu ei.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit..nu vreau sa devina agresiv,sa muste in stanga si in dreapta la primul latrat pe care il aude,
dar..macar sa latre sau..sa se apere cumva( de mute ori risc sa fiu eu muscat aparandu-l )

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Salutare si bine ati venit! In privinta alimentatiei, na, mergi inainte. Ca mancare, Bosch-ul nu e extraordinar de bun, dar nici prost. E o marca okay. Legat de caine si de apartenenta la rasa, ai un pedigree care sa-l faca membru al unei rase? Urasc sfatu` medicilor care vor sa mai ciupeasca ceva in plus atunci cand "recomanda" castrarea dar..trecem peste. Maidanezii care sar la voi atunci cand iesiti la plimbare, nu reprezinta o problema. In mod normal, cainele ar trebui sa te apere pe tine si nu invers. Eu cred ca, atunci cand situatia impune, ai sa vezi agresivitate din partea lui Raffa. Pana data viitoare, multa sanatate!
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
(07-08-2018, 09:31 AM)dignitas1980 a scris: Salutare si bine ati venit! In privinta alimentatiei, na, mergi inainte. Ca mancare, Bosch-ul nu e extraordinar de bun, dar nici prost. E o marca okay. Legat de caine si de apartenenta la rasa, ai un pedigree care sa-l faca membru al unei rase? Urasc sfatu` medicilor care vor sa mai ciupeasca ceva in plus atunci cand "recomanda" castrarea dar..trecem peste. Maidanezii care sar la voi atunci cand iesiti la plimbare, nu reprezinta o problema. In mod normal, cainele ar trebui sa te apere pe tine si nu invers. Eu cred ca, atunci cand situatia impune, ai sa vezi agresivitate din partea lui Raffa. Pana data viitoare, multa sanatate!

salut. multumesc ,si multumesc pentru raspuns. (scuze pentru intarziere, dar cred ca am uitat sa bifez sa fiu notificat cand primesc raspunsuri)
da. are pedigree
in privinta castrarii, nu cred ca se pune problema de "ciupit " din partea medicilor , ci  a fost castrat din cauza ca nu ii coborasera testiculele (pana la varsta de 1 an cand a fost castrat) .din ce am inteles de la medici, daca nu il castram riscam sa faca tumori. si in plus, sincer, cred ca l-as fi castrat oricum. (nu consider ca este un exemplar care sa aduca un plus rasei ca sa il dau la imperecheat si in plus nici pedigree-ul nu cred ca este prea stralucit )

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Na, faza cu castrarea tine de fiecare in parte. In privinta ped-ului, am cautat pe site-urile de profil si monta lui Raffa nu pare a fi inregistrata. Vorbesc de site-urile online, nu te agita. :) Observ ca Achr-ul iti poate elibera pedigree-ul cainelui, chiar daca are parinti nearbitrati. Nu-mi aduc aminte daca pe vremuri exista treaba asta, dar nu e foarte important. Mie imi place cainele, desi nu ma dau in vant dupa Amstaff. Dar cum parerea noastra legata de gusturi prea putin conteaza, sa-ti traiasca sanatos! Tongue
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Maia misterrac 9 336 07-08-2018, 11:20 PM
Ultimul mesaj: misterrac
  Zeus Ella1Ella 58 2,421 07-08-2018, 09:54 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Dac, baiatul meu Iulian B 0 132 05-06-2018, 08:19 PM
Ultimul mesaj: Iulian B
Photo Roni si Sasha RaulSpirea 1 201 03-13-2018, 10:17 AM
  Prezentare Spike Andrei05 103 8,926 03-13-2018, 10:15 AM

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: dignitas1980
08-17-2018
» Raspunsuri: 52
» Vizualizari: 3385