Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cainele vomita spuma alba! Ajutor! Va rog!
Salut! Am un caine de 2 luni si 1 saptamana,toata ziua a fost jucaus,a mancat si era totul bine..Acum seara a inceput a vomita totul ce mancase ziua,la moment vrea sa vomite dar numai are ce si vomita spuma alba,ultima data mancase dupa orele 16 si deja numai are pofta de manancare,am incercat cu de toate sa-i dau sa manance dar in zadar,refuza. Cu o saptamana in urma l-am dus la veterinar si i-am pus vaccin,inainte de vaccin i-am dat si pastile de parvoviroza,dar dupa 2 zile de la vaccin a vomitat si era si un parazit,are legatura cu ceea ca acum e in starea aceasta? Am mai cumparat pastile pentru parvoviroza dar am inteles ca in niciun caz nu trebuie de dat dupa vaccin,e adevarat? Ma gandesc sa-i dau pastila carbune negru dar imi este teama sa nu complic totul. Inainte de acesta am mai avut un caine la fel de 2 luni (nu i-am pus vaccin,dupa sarbatori doream sa-i pun) la fel vomita,diaree,etc. l-am dus la veterinar,i-a facut tratament si ramasera in grija ei dar nu a supravietuit,si acasa a primit injectii de la vet. si mi-e teama sa nu fie asemanatoare cazurile,dar atentionez ca acum i-am pus vaccin la 2 luni fix. O a doua lovitura pur si simplu nu voi rezista.
Are cineva ideie de ce se intampla? Probabil sa fie ceva temporar?
Ne intrebi de parvoviroza de parca am fi medici.... Astfel de informatii le primesti de la medicul veterinar cand mergi cu cainele la control/vaccinare. Spuma alba nu e de speriat, nu inteleg de unde ai tras concluzia ca e suspect de parvoviroza? Daca nu e tratata la timp, parvo iti rapune cainele in mai putin de o saptamana. Plus ca fecalele cu sange si foarte urat mirositoare, sunt semne de boala. Daca n-ai avut pana acum asa ceva, nu vad de unde parvo. Nu stiu ce pastile sunt pt parvo, stiu ca inainte de orice vaccin, cainele se deparaziteaza intern. Din cele scrise de tine, la doua zile dupa vaccin, cainele a vomat un parazit. Nu stiu la ce medic te duci, dar e cazu` sa mergi la cineva care chiar se pricepe.
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
Nu am reusit sa inteleg foarte bine ce-s alea pastile de parvo, daca ar avea cainele parvo, n-ar supravietui doar cu pastile, asta una la mana. Doi, dupa vaccin daca ti-a luat parvo, a murit instant o data ce-si face si boala si vaccinu efectul, pentru ca sistemul imunitar e ocupat sa creeze anticorpi iar virusul isi face linistit viata, uneori se localizeaza in inima si da "infract". Asa ca stai linistit, nu cred ca are parvo. 
DAR du cainele cat mai repede posibil la un veterinar competent,asa cum bine a zis si Dignitas, vezi ce e cu deparazitarile, starile de voma si vaccinurile, urgent!  Huh
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
Photo vomita Enache 5 249 05-13-2018, 09:07 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Boala de piele? Sliks 45 9,504 12-26-2017, 05:52 PM
Ultimul mesaj: telenovelă
  Wolfie Lucian Bigdan 1 305 11-06-2017, 01:01 PM
Ultimul mesaj: Vexx
Bug Amstaff parvoviroza. AJUTOR robertflorianp 2 471 09-04-2017, 07:10 AM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  Probleme articulatii enzobraila2 4 594 04-21-2017, 06:13 AM
Ultimul mesaj: Emil

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: dignitas1980
08-17-2018
» Raspunsuri: 52
» Vizualizari: 3328