Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Urgent prima fatare
Salutari tuturor, am o problema cu o femela pitbull care este la prima fatare.
Aceasta a fatat 8 puisori  frumosi acum fix  o saptamana, astazi am vazut ca totul era in regula cand i-am dat mancare ( i-am dat separat fata de puisori), insa cand m-am dus peste 2 ore am gasit 2 puisori muscati de ea, care din pacate nu am reusit sa-i salvez.
Am stat atent la ea si am observat ca ea incepea sa maraie la ei....
 Eu cred ca este din cauza ca ei au inceput sa scoata sunete si sa fie agitati si ea simte ca nu are controlul sau este amenintata....
Puisorii i-am scos de la ea si ii am intr-o cutie la caldura si ii duc din 3 in 3 ore la ea sa manance.
 In weekend nu este problema dar in timpul saptamanii sunt plecat la facultate in oras si nubmai are cine sa aiba grija de ei si nu as vrea sa-i pierd....
 Va rog sa ma ajutati daca puteti...
Este prima fatare
vrei sa sti parerea mea sincera? cateaua odata ce a inceput sa ii refuze, nu ii va mai agreea, dar asta e parerea mea, strict din experienta ( 2 fatari , una cu problema asta ) rugam si alti useri sa spuna daca mai sunt cai sa accepte puii.
eu in locul tau m-as orienta catre o cutie serioasa si i-as lua cu mine. mai ai 6 catei pe care poti sa ii treci pe mancare la 3 saptamani si ai scapat de chin.
Subscriu la ce a spus Gamedog, poti sa-i hranesti si cu cateaua, pana cand scapa si ea de lapte dar doar supravegheati. Am patit si eu, am procedat asa ca sa scap si de o eventuala mastita(mastoidita sau cum s-o chema, e prea devreme sa ma exprim foarte coerent). De pe la 3 saptamani pot incepe sa manance un terci facut din granule starter inmuiate in apa calduta.... o sa ai dublu de munca, dar daca ii salvezi pe restul satisfactia va fi si mai mare. 

PS: in locul tau n-as mai monta cateaua aia, nu prea merita chinuiala cu o catea care omoara pui... eu unu asa as face, si asa am si facut.
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Subscriu la cele scrise de colegii Gamedog si Emil. Strict legat de pui, fa tot posibilul(stiu ca e chinuiala) sa-i lasi cat mai mult sa suga la mama, tot timpul sub supraveghere. Laptele matern nu se compara cu niciun substituent din comert, indiferent ce parere au altii. Legat de mastita(mamita), da, exista niste riscuri, dar nu atat de mari. Eu, unul, nu mi-as face griji in privinta asta pt ca exista unguente si masuri mai "barbare" din batrani pt a-i opri lacatatia fara sa existe complicatii. Am avut o chestie de genu` asta cu o femela, s-a rezolvat elegant, fara antibiotice, fara operatii, cu sarcina dusa la bun sfarsit si pui sanatosi tun. :) Femela ta, cum a spus si Emil, nu merita efortu` de a mai fi montata ci sterilizata. In felul asta, termini cu o gramada de probleme. Daca ai alte intrebari, suntem aici si incercam sa te ajutam. Succes!
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ma puteti ajuta ? Alex200101010 10 110
Ultimul mesaj: Alex200101010
  cuparea urechilor gabrielirimie3@gmail.com 2 86 10-10-2018, 07:34 PM
Ultimul mesaj: Vexx
  MadalinJude MădălinJude 2 67 10-10-2018, 07:09 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Ce Rasa Este Cainele Meu? kari 1,276 97,562 09-27-2018, 07:44 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Urgent va rog Alexxx 10 423 09-22-2018, 07:27 PM
Ultimul mesaj: Vexx

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Ma puteti ajuta ?

Mesaj postat de: Alex200101010
Ieri
» Raspunsuri: 10
» Vizualizari: 110