Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salutare, vreau sa imi aleg un caine.
Buna ziua, numele meu este Razvan am 16 ani sunt din Craiova si am decis impreuna cu parinti mei sa imi iau un caine. Am urmarit forumul cateva luni dar inca nu m-am putut decide. *si stiu nu am varsta legala sa detin un caine de acest gen dar parinti mei sunt de acord* tata a crescut Ciobanesti Germani si mi-a explicat tot ce inseamna detinerea unui caine *nu mi-a explicat temperamentul cainilor pe care vreau sa il aleg dar m-am documentat si am bazele necesare cresterii lui*. Si dilema mea este rasa cainelui. Nu ma pot decide intre amstaff, husky, pitbull, cane corso, dog argentinian si malamut de alaska. Imi plac caini din rasa pitbull foarte mult si din cate m-am documentat sunt putine sanse daca este crescut cum trebuie sa devina agresiv cu persoanele *precizez cainele pe care o sa il cumpar nu o sa fie caine de paza de protectie sau alt tip de caine* m-am documentat si despre amstaff am citit cate ceva si am vazut ca diferentele inafara de aspect si comportament diferit fata de pitbull-i. Despre Dog Argentinian nu am citit prea multe si  nici despre Cane Corso doar imi plac aspectul lor si cam tot ce stiu e ca ei  iti apara casa fara sa ii dresezi fiindca sunt teritoriali. Desi mentionez inca o data nu am nevoie de protectie din partea cainelui. Vorbind despre Husky si Malamutul de Alaska m-am documentat destul de mult avand in vedere ca un prieten de al meu creste 2 husky si un malamut mi-a explicat cam in tot ce consta treaba si mama nu prea a fost de acord chiar daca ii plac din cauza ca urla noaptea si lasa par mult. M-am gandit la la rasa American Bully avand in vedere ca sunt niste caini foarte buni pentru familie dar sunt exemplare foarte scumpe si restul au acele picioare tip bow si nu as vrea sa chinui un caine. Deci intrebarea mea este ce rasa de caine sa imi aleg? Va rog frumos sa nu ma luati peste picior doar fiindca sunt minor. Multumesc!
Un porc vietnamez.
Multumesc o sa tin cont de sugestie. Dar nu te supara. Eu am cerut seriozitate nu prostie. M-am saturat de oameni destepti care au o familie da isi bat joc de minori. Daca ai chef de mistouri fa asta cu familia ta nu cu mine. Multumesc!
Ia-ti o rasa de care sa te bucuri, esti pusti, ma gandesc si eu ca nu ai nevoie de paza si aparare. Ti-as recomanda pentru inceput un Jack Russell Terrier, ca sa vezi macar ce temperament au Terrierii in general. E un caine fenomenal. Mai vezi si Jagd Terrier, alt caine foarte curajos, micut, de care sa te poti bucura si cu si fara lesa. Nu ti-as recomanda ca prim caine niciuna din rasele mai sus mentionate, in schimb. Ai rabdare sa prinzi experienta cu o rasa mai putin puternica si apoi ia-ti dupa aceea ce-ti doresti.

Un Jack sau un Jagd sunt niste catelandri extraordinari de inteligenti si curajosi, Jack Russell-ul e undeva pe locul doi in topul inteligentei canine. Mai apoi dupa ce le inveti temperamentul ai timp sa te gandesti si ce rasa sa-ti alegi daca o sa vrei un caine mai puternic, e ca si cum ti-ai lua direct motocicleta dar tu inca nu stii sa te dai pe bicileta. 

Succes in alegerea catelului.
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Practic tata a crescut caini si ma poate indruma in dresare etc. Intr-un fel nu as fi la primul caine avand in vedere ca tata mi-ar sufla in ceafa la orice greseala si m-ar indruma. Si eu consider ca pot sa fac mielusel dintr-un caine puternic. Fiindca tata imi repeta mereu daca vreau sa imi iau caine ca o sa fie ca oglinda mea si trebuie educat frumos si foarte bland ca sa fiu respectat de alti crescatori de animale. Si oricum un caine este o investitie pe 15-20 de ani. Iar daca imi iau un alt caine decat cel pe care il doresc s-ar putea sa regret.
frate, tu cam ce stil de viata ai ? cati ani ai ? cat timp liber ai si cum ti-l ocupi ?
nu lua in seama comentariile anterioare. spune: pentru ce il iei, cat spatiu ai, cat timp si ce finante? dar fi sincer, daca vrei sa fiu si eu.
sunt din slatina de la 45 km si pot sa te ajut cu 5 din 6 rase care le-ai enumerat
Salut, dupa parerea mea cred ca ai inceput bine, si din cate citesc vad ca poti lega 2 fraze fara sa ne dai de inteles altceva.
Asadar, e minunat sa ai un caine,oricare ar fi el.Mai ales daca spui ca in familie s-au mai crescut caini.Problema varstei tale nu e data de legalitatea achizitionarii unui caine gen pitbull, te rog gandeste-te ca probabil vei vrea sa mergi la facultate.Acest caine va ramane in grija parintilor cel mai probabil(sau poate chiar cel mai fericit secenariu).
Il vei avea 2 ani, in care sa te bucuri efectiv , de el ,apoi facultate , daca mai faci si un master sau ceva...deja ai petrecut mai mult timp plecat.Zic si eu...asta e parerea mea!
Sa nu ma intelegi gresit...eu sunt posesor de amstaff si nu l-as da pentru niciun alt caine din lumea asta.Eu iti voi recomanda amstaff-ul oricand,ceilalti,voi recomanda cum vor crede ei mai bine de cuviinta, dar nu pot sa nu fiu de acord si cu ce a spus Emil refertor la Jack Russel.
Orice ai alege, ia-ti un caine cu pedigree.

Te salut si anunta-ne ce ai decis.
Numai bine.
Welcome to the club:)
Pentru uzzynaru- am un stil de viata activ. Am 16 ani. Am destul timp liber si in general ies cu bicicleta. Il iau ca animal de companie . Am o curte dar o sa stea in casa. Timp am destul. pentru 2-3 ore de plimbare in fiecare zi.
Pentru Andrei Serbanescu- Facultate nu o sa fac. Si nu vreau sa imi iau un Jack Russel fiindca la 17 ani ma duc la bunici fiindca termin profesionala si nu cred ca ar rezista 6-7 km in fiecare zi pe jos mai ales ca are picioare scurte.
Ai fi surprins. Terrieru e terrier. Eu il secondez pe Emil si zic ca un Jagd e ceva ok. :)
Oricum am intrebat doar fiindca vreau un caine din rasele pe care le-am mentionat nu altceva. Tata a zis ca nu mai vrea CG din cauza problemelor cu displazia si a zis sa imi aleg ce rasa vreau. Nu o sa imi iau un jagd sau un brac german deoarece nu as vrea ca peste un an sa il fac vanator de gaini in curtea bunicii. Mai ales ca ei au tendinta sa omoare animale mici.
Dar pitbull ce crezi ca o sa facă , nu refuza o gaina grasă . dacă nu ai gard bun ,, intră si in porcii sau gainile vecinilor . la om e pasnic .
Imi cer scuze ca am crezut ca vei vrea sa incerci nai mult:)
Nu trebuie neaparat pitbull imi plac toate rasele care le-am enumerat mai sus si acelea sunt mai usor de dresat si mai sociabile cu animalele.
Alege ce vrei, dar tatal tau va trebui sa iti ia cainele, neavand inca varsta majoratului, teoretic n-ai ce sa cauti cu ele in lesa pe strada. Eu unul am incercat sa te sfatuiesc de bine. Poti incerca si cu Staffordshire Bull Terrier, e un caine care nu face parte ddin nicuna din grupe si e oricum mai mic, si mai usor de stapanit decat ce "mastodonti"ai enumerat tu. Nu spun ca nu te-ai putea descurca cu ei, doar ca sub 18 ani nu ai voie sa-i detii. asa ca alege cu grija.

Uite pana acum la Staffy nu m-am gandit, ar fi un caine potrivit pentru un pusti de 16 ani. 

Succes!
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
O sa ma gandesc. Multumesc foarte mult! Si apropo pentru domnul care mi-a zis ca s-ar putea sa manance gainile. Daca este crescut pasnic nu prea as crede. Tata mi-a tot repetat sa ma gandesc bine fiindca un caine este oglinda stapanului. Deci cred ca se aplica la orice rasa. O seara buna!

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  botnita obligatorie enzobraila 29 3,318 05-31-2018, 01:30 PM
Ultimul mesaj: Andrei Serbanescu
  Buna Elenaele 4 99 05-30-2018, 06:47 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Informatii Bogdan Stanciu 1 206 04-17-2018, 09:33 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Picioare fata deformate intentionat? deathspell5 4 265 04-06-2018, 08:25 AM
  Urgent prima fatare AndreiAlex 3 257 04-03-2018, 07:09 PM

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Maia

Mesaj postat de: misterrac
Ieri
» Raspunsuri: 2
» Vizualizari: 20