Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fricos
Buna seara ...Am un pitbull in varsta de 1an și 7luni (nu s sigura dacă este rasa pura) problema este ca el este foarte speriat ,ii e frica de tot ce se întâmpla in jurul lui..am făcut niște cursuri speciale de socializare și in zadar .ce as putea face?
poti sa fi un pic mai explicita?
ar fi super sa faci un scurt video sa vedem in ce situatii se sperie si care e reactia lui?
(01-04-2018, 11:53 AM)uzzynaru a scris: poti sa fi un pic mai explicita?
ar fi super sa faci un scurt video sa vedem in ce situatii se sperie si care e reactia lui?

Gen cand il scot afara e ceva groaznic merge numai cu coada intre picioare,și dacă trece cineva sau ceva o mașina,un biciclist începe sa latre a teama și se bagă între picioarele mele...an fost la veterinar acum o luna l-a lătrat o jum de h dar pitit după mine... veterinarul mi a recomandat un colier pentru al calma când se panicheaza,l a purtat o luna și nimic...dacă merg in aglomerații sau pe strada merge Numa cu teama și cu fundu puțin lăsat...
(01-04-2018, 11:53 AM)uzzynaru a scris: poti sa fi un pic mai explicita?

Gen cand il scot afara e ceva groaznic merge numai cu coada intre picioare,și dacă trece cineva sau ceva o mașina,un biciclist începe sa latre a teama și se bagă între picioarele mele...an fost la veterinar acum o luna l-a lătrat o jum de h dar pitit după mine... veterinarul mi a recomandat un colier pentru al calma când se panicheaza,l a purtat o luna și nimic...dacă merg in aglomerații sau pe strada merge Numa cu teama și cu fundu puțin lăsat...
probabil a suferit ceva trauma. il ai de pui ? hai sa despicam firul in 4 sa vedem daca gasim radacina problemei si solutia pentru ea.
cand ai observat prima data aceasta reactie.ce varsta avea si care crezi ca a fost motivul ?
trebuie facut ceva ca teama sa nu se transforme in agresivitate.
daca stai cu el liber intr-o curte izolata cum se poarta? e vesel?
(01-05-2018, 08:34 AM)uzzynaru a scris: probabil a suferit ceva trauma. il ai de pui ? hai sa despicam firul in 4 sa vedem daca gasim radacina problemei si solutia pentru ea.
cand ai observat prima data aceasta reactie.ce varsta avea si care crezi ca a fost motivul ?
trebuie facut ceva ca teama sa nu se transforme in agresivitate.
daca stai cu el liber intr-o curte izolata cum se poarta? e vesel?
Trauma nu à suferit eu l am luat de la o tipa ca a avea vre o 6 sa vroia sa scape de ei și mi a fost mila sa nu ajungă te miri pe la cine,ca avea vre o luna jum era cel mai pricajit.. l-am crescut in casa și cam pe la 3 l am lăsat la părinți mei(care mai au o femela Chow chow in vârsta de 7 ani)vre o luna pentru ca m am mutat din țara și nu am putut sa l iau... după l am adus in Elveția unde sunt stabilita. Aici mai aveam un staffie adolescent in timpul ala cam la 1 an si 3 luni.s au inteles de minune nu bateau sauf muscaturi bine staffie il mai punea la locul lui uneori, dupa am mèrs cu ei la cursuri de socializare, pitbull-ul lipit de tot timpul de fratele lui mai mare staffie făceau tot impreuna ... pitbull ul a fost tot timpul in umbra celuilalt... am avut ceva bătăi zdravene ei in haita mi au încăierat niște câini pe aici dar staffie a sărut tot timpul la bătaie sa l protejeze pe pit.. anul trecut in August staffie a murit și pit e fricos, speriat și la orice plimbare e un chin...nu îl pot lasa nici sa joace cu toți câini ca e foarte brusc și se joaca cum se juca cu staffie și risca sa fie mușcat și de cei mai mici câini...el așa in casa e un sfânt, cuminte mănâncă bine,îl las liber încasa când plecam undeva.. bătut certat sincer n a fost niciodată eu l am răsfățat grav ca l iubesc maxim , de mic a fost așa mai căpiat și slab și tare mila mi a fost de el și acum are 30 kg și doarme in pat cu noi...
Când plecam in vacanța îl lăsam in pensiune la o doamna, la curte, ea are vre o 14 câini și îl lasă sa se joace cu ei in curte,nu are nici un stres, el e foarte jucăuș s ar juca pana ar fi epuizare ..doar plimbatul pe străzi , întâlnirea cu alți oameni și mersul in mașina îl sperie ceva de nevăzut... are un mers fricos tot timpul sb tensiune nici nu vede pe unde merge, e atent la tot ce se întâmpla și latră pe toată lumea ..
ma abtin sa imi dau cu parerea, dar acuma vina a sarit la tine in brate. cred ca inca nu a invata cine e stapanul lui si nu se simte in siguranta.
Ok...mersi pentru părere..
Iarta-ma ca iti intrerup psihanaliza uzzynare dar am impresia ca tu omule, de la un timp vorbeati doar ca sa te aflii in treaba Wink
“Everyone sees what you appear to be, few experience what you really are.” Wink
Alias, nu-ti lua fapta/ vina sau ce alte impulsuri ti-a dat omul asta
Aliss* scuza-ma ca ma bag pe topic, mai ales supa expwrtiza facuta de uzzynaru insa sunt de parere ca nu ai gresit cu nimic iar problema nu este ca puiul nu-si recunoaste stapanul
Din contra , puiul cunoaste stapanul ( prinde tupeu si se ascunde dupa el cand latra)insa reactioneaza cu teama doar in anumite contexte. Spune-mi te rog frumos Aliss , comportamentul retras/temator l-a avut dupa moartea staffie-ului ?
Da,dupa moartea lui s-a schimbat mult,in plimbările cu staffie nu avea nici un stres mergea mândru ca și celălalt nu ca acum cu coada între picioare și lătrând pe toți oameni,panouri de circulație și orice vede...gen noi ii duceam in pădure sa alerge și plecau nebuni,acum singur nu se mișcă de lângă noi...iar chestia cu nu știe cine-i stăpânul nu o cred pentru ca,câinele face absolut tot ce ii spun eu și prietenul meu și dacă e dezlegat de lesa pe strada și vede alt câine când ii spun sa stea la picior pai la picior sta plângând dar nu îndrăznește sa se ducă...
Buna Aliss, cei 2 au stat cu vreo alta ocazie despartiti inainte de moartea staffie-ului? Daca da, in ce circumstante si cat timp.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Picioare din fata cracanate -Birol- 69 9,228 02-07-2018, 09:47 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Cainele meu e anxios? sau doar il doare ceva ? e bolnav?help ED5 7 464 05-09-2017, 11:14 AM
Ultimul mesaj: rashpy
  O pată albă pe ochi lAlex 3 363 04-25-2017, 10:13 PM
Ultimul mesaj: Kent
  Fara chef Tudor daniela madalina 3 307 04-08-2017, 09:08 AM
Ultimul mesaj: Tudor daniela madalina
Photo Umflatura la gat Tudor daniela madalina 8 558 04-08-2017, 09:01 AM
Ultimul mesaj: Tudor daniela madalina

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Zeus

Mesaj postat de: Bossniac
Astazi
» Raspunsuri: 33
» Vizualizari: 681