Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recondare Rasă Cățel.
Salutari, 

Vreau sa îmi iau un cățel, dar nu știu ce rasă ar fi "bună" pentru mine. Am un handicap locomotoriu, membre superipare/inferioare. 
Am timp suficient pentru el, exceptând iarna când stau mai mult în casă, din cauza gerului, zăpezii (depinde de iarnă). În general ma va însoți peste tot, mi-ar plăcea ceva protecție, măcar efect psihologic. 
Nu știu dacă l-aș putea invata spre exemplu, dacă scap telefonul pe jos sa mi-l dea (asta o pățesc frectvent). 

Îmi plac câini de talie mijlocie, mare. Ciobănesc german, belgian, amstaff, rottwelier, labrador. 
Nu as vrea sa fie foarte prietenos cu străini, cu celelalte animale da. Având în vedere ca mai am un cățel și o pisica care vine numai sa mănânce lol

Partea nașpa: la mine în cartier sunt câini vagabonzi sau cu "stăpân" liberi pe strada.. Ieri m-a fugărit unu jumătate de stradă, cu stăpâni vieții de apoi prezenți... Cu un cățel după mine e și mai rău. Cu asta al familiei (un metis pekinez) este relativ ok, hoinărind când are chef îl cunosc câini. Merge cu mine, dar nu lângă mine ori o i-a de nebun ori rămâne în urma cu alți câini. Deși a mers cu mine în White Horse și a stat sub masa (nu a vrut sa plece acasă nici "bătut" (nu l-am bătut vreodată)). Pe maica-mea o asculta și iubește mai mult, restul neamului urmând după ea, eu fiind ultimul :)) la mine vine când vrea afara (teapa boss, nu pot deschide poarta lol ). 

Ce-i drept nu l-am iubit de la început, când l-a adus sor-mea, pentru mine era prea devreme sa am alt câine... 

De asemenea, as vrea sa știu ce costuri lunare implica cățelul, având în vedere ca voi avea responsabilitatea pentru el timp de 10-20 ani, trebuie sa știu dacă pot sau nu sa îl întrețin. 

Cu speranța că nu v-am deranjat, aștept părerea și recomandările voastre. 

Cu stima, 
Vinturis Gheorghe.
Din ce ai explicat tu cred ca un ciobanesc german sau belgian ar fi cel mai potrivit: raspund usor la dresaj, se inteleg mai ok cu alte animale si arata si un pic fioros; plus ca sunt mai buni pentru paza si protectie decat pitt.
 Pitbull sau amstaff sunt un pic mai greu de controlat, rott au instinct tertorial foarte dezvoltat deci s.ar putea sa nu se inteleaga cu animalele iar labradorul poate fii prea prietenos pentru ce iti doresti tu. Desigur cu dresajul potrivit si daca lucrezi cu el oricare dintre aceste rase poate fii ok (mai putin labradorul, nu il vad caine bun pentru protectie).

Costurile lunare depind de ceea ce o sa ii dai de mancare, ce vitamine o sa ii dai etc... Costurile incep cam de la 200 lei (pentru o hrana cat de cat ok gen Bosch) si pot ajunge la cateva mii de lei daca vrei sa il hranesti doar cu somon fume
ma tem ca tie nu iti trebuie un caine de protectie si un ciobanesc cred ca e mult prea activ pentru posibilitatile tale. sa nu mai vorbim ca daca nu ai experienta suficienta.
Gandeste-te ca trebuie sa mergi cu el legat si la cum ai descris zona unde stai, nu cred ca vrei sa fi tractat.
Nu iti lua un caine pentru"efect psihologic", gandeste-te ca iti trebuie un caine docil, care sa te asculte si sa nu isi urmeze instinctele.
Daca te ocupi cum trebuie, poti face un labrador destul de agresiv si un pit suficient de docil.
Gandeste-te si la nevoia lui de miscare, sa puteti amandoi face fata, aici iar cred ca intra in avantaj labradorul...
Si eu sunt de parere ca un ciobanesc german ar face o treaba buna. Poate chiar si un labrador.
Rasele Pitbull sau Amstaff ar trebui sa iese din start din schema. Am vazut si eu filmarile de pe yt in care anumite exemplare erau niste insotitori excelenti in astfel de cazuri, insa practic e foarte greu in situatia ta.

Sa te pregatesti si pentru dresaj deoarece o sa fie nevoie un dresor cu experienta.
Sa ne tii la curent cu ce decizie iei si cum o sa decurga lucrurile. Succes!
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Are dreptatr nick. In costuri am uitat sa mentionez costurile dresajului. Fara dresor profesionist nu cred ca iese ce vrei tu
Va mulțumesc, sincer! Nu am noutăți momentan, financiar vorbind nu îmi permit în acest moment sa iau cățelul și sa plătesc și un dresor.

Nu știu cât de buna ar fi treaba, oricum... În acest moment Costineștiul este plin de maidanezi, eu plus un pui la plimbare cred ca ar ieși nasol... Ieri m-au fugărit vreo 3 am crezut ca se lasă cu mușcături and shit.. Noroc ca nu era asta al familiei cu mine, nu cred ca reușeam sa fac ceva sa îl scap...
Nu te supara, am si eu problemele mele, crede-ma, nu sunt de neglijat, dar cand vine vorba de caini, frate, sunt leu! La fel si cainii mei! Si...unde nu fac ei fata, intervin eu. :)) Sfatu` Lion: lasa cainii, creste pisici! Nu-i nimic rusinos, daca iti plac!
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
george esti un mare domn ! cubix, ia in serios sfatul lui, daca nu urmareste postarea lui Beka si vei vedea ce inseamna sa iei un caine, sa il cresti, sa ai grija, sa ii oferi conditii. eu unul daca stiu ca nu e cainele bine, nici eu nu stau confortabil nici chiar in pat sau canapea.
uneori cred ca am fost caine intr-o viata anterioara :))

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  O pareere Alin2020 3 179 11-07-2017, 12:06 PM
Ultimul mesaj: Miha A-staff
  Pareri despre noul membru al familiei istratejr 2 238 10-20-2017, 02:31 AM
Ultimul mesaj: Mec
Wink Pitbull Sau Nu ? BiggieDaniel 5 180 10-18-2017, 04:30 PM
Ultimul mesaj: BiggieDaniel
  este pitbull sau nu ? fu7ankamon 17 926 10-15-2017, 07:49 PM
Ultimul mesaj: telenovelă
  Nevoie de Veterinar veber34 1 123 10-06-2017, 07:51 AM
Ultimul mesaj: uzzynaru

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Ares ( Slatina )

Mesaj postat de: Kent
Ieri
» Raspunsuri: 26
» Vizualizari: 1398