Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cumpar pui American Pitbull Terrier
Salutare tuturor, am varsta de 20 ani si am mai avut caine, insa cand eram foarte mic, un Cocker Spaniol. Am citit despre faptul ca nu este o rasa tocmai buna pentru un 'incepator' in caini care nu prea a avut experiente anterioare insa sunt hotarat asupra acestei rase, si ma voi ocupa de el cat de bine pot, incepand de la dresaj pe tot parcursul evolutiei lui. Sunt constient de faptul ca este o rasa care are nevoie de foarte multa miscare si am sa fac tot posibilul sa nu duca lipsa de nimic. Banii de mancare pentru acesta nu reprezinta o problema si sunt dispus sa dau 200-300 euro pe un pui, depinde, am inteles ca 200 de euro este un pret mediu pentru aceasta rasa, sunt constient ca orice la un pret scazut este corcitura si nu vreau sa imi para rau dupa ce il cumpar, asa ca sunt dispus sa dau mai mult pentru un pui cu pedigree. Am citit ca sunt interzisi in Romania de aceea nu se gasesc pe olx sau alte site-uri de vanzare de caini, nu ca as fi cumparat de acolo, dar sa imi fac o parere despre ei. Am vazut pitbullul lui dignitas, acesta: https://pedigree.gamedogs.cz/details.php?id=267521 si pot spune ca m-am indragostit de culorile alea, din toate culorile pe care le-am gasit asa imi doresc sa arate si cainele meu,  imi era frica ca nu voi gasi aceasta culoare in Romania pentru ca am vazut ca nu sunt multe exemplare aici. Un alt caine este Anubis(cel al lui Danutzu85) care este la fel, superb, red nose, imi place foarte mult si acesta, insa parca putin mai mult imi place light chocolate-ul/black fawn-ul asa am gasit ca se cheama, culoarea cainelui lui dignitas. Locuiesc la apartament, este unul cu o suprafata mare si as dori sa cumpar un pui in varsta de 5,6-8 saptamani. As vrea sa il cumpar in maxim o luna de acum incolo. 
Va multumesc ca ati citit tot si va astept cu intrebari/pareri/sfaturi despre ce am scris si de unde as putea cumpara, de preferat prima culoare pe care am mentionat-o.
Esti tu sigur-sigur ca ai putea sa-i faci fata? Cat e de mare apartamentu' nu conteaza, daca nu ai suficient timp sa-l scoti de 3 ori pe zi, afara sau macar sa-l inveti ce-i bine si ce nu (e o provocare, crede-ma),degeaba. O sa-ti roada tot :))
I love to be alone, I’m comfy in the casket
To me it’s like a hammock
Never ‘bout it any challenge, catch case
Filled with rage, I split they face, I’m deranged
Cannot be tamed, I break they cage
When in range, I twist they face with six inch blades

Tocmai de aia am si zis ca in vara ma pot ocupa de dresaj tot timpul, daca nu puteam sa-l scot de 3 ori pe zi afara + sa-l plimb macar o ora 2 pe zi nu ma gandeam sa imi iau caine. Si la faza cu rosul si acolo se poate lucra cred si reduce considerabil.
Sfatul meu, e sa nu iti cumperi caine.Un caine necesita multa atentie, educatie, disciplina si multa dragoste.

Daca tot vrei caine, du-te la un centru de ecarisaj, fa-te util acolo si daca dupa 5-6 luni de ajutat acolo , cu plimbatul cainilor, curatenie, hranire si tot mai vrei caine , atunci poate sa te gandesti sa iti iei unul
Nu o sa fiu doar eu care o sa aiba grija de el, dar in mare parte eu, o sa aiba parte de multa afectiune, atentie si totul va fi bine. Ideea e ca am venit aici sa imi gasesc un caine nu sa incerc sa fiu convins sa nu imi cumpar, apreciez comentariile voastre, si stiu ca este greu sa intretii un animal, insa ma puteti ajuta cu sfaturi din propria experienta sau din ce cunoasteti, despre aceasta rasa sau caini in general, desi am citit cam tot ce se putea despre ei pe internet, pentru ca eu ma documentez foarte mult inainte sa iau o decizie.
Din experienta proprie, orice proprietar de pitbull/amstaff ti-ar spune sa nu iti cumperi caine (cand mentionezi ca nu ai mai prea avut experiente anterioare). Intelege-ne si pe noi, ne intereseaza reputatia raselor mai ales cand in Romania este plin de copii inapti. Nu vrem sa te convingem sa nu iti iei caine, vrem doar sa te facem sa te gandesti bine inainte sa faci un pas mare. Eu unul apreciez tot efortul pe care spui tu ca l-ai depus, si zic ca daca e adevarat, nu te lasa influentat. Asa am facut si eu, mi-am auzit in stanga si in dreapta replici de genul "nu-ti lua ca te plictisesti si nu ai grija de el" "stai la apartament, esti nebun, ti-l distruge ca-i pitbol d-ala rau" venite chiar si din partea familiei. Eu unul nu am avut nicio persoana care sa-mi fie alaturi din perspectiva asta, inafara de sora-mea si tot nu m-a oprit nimic. Am inceput o perioada de documentare intesiva cam de prin 2013 in legatura cu rasele astea si abia recent,cu greu, am reusit sa-mi aduc si eu un prunc in familie Tongue.

In momentul asta, nu stiu sigur ce sfaturi sa-ti dau pana nu pui tu o intrebare concreta.

EDIT: Nu sunt sigur cat de activi mai sunt userii aici pe forum insa ai putea lua legatura cu ei printr-un PM si cu putin noroc o sa primesti ajutorul de care ai nevoie pentru achizitie

Mersi pentru raspuns, am dat PM catorva membrii mai vechi, acum astept sa vedem. O sa iti dau PM cu cateva intrebari sa nu facem spam aici ^^.
Am gasit dupa multe cautari aceasta imperechere care mi se pare una reusita: https://pedigree.gamedogs.cz/details.php?id=305814
Aici sunt cateva poze cu puii si monta: http://imgur.com/a/O0c39
Imi puteti spune niste pareri despre parinti si pedigree? Si la cam cat estimati un pui al acestora (cere 350euro) este in regula?
interesant ped, dar cat te ajunge cu tot cu acte si tranport?
Se pare ca transportul din Moscova pana in Romania e de 650$, ceea ce mi se pare extrem de mult. Costul total ar fi de 1050$~1000E ^_^
Pretul am vorbit si este pana la urma undeva la 850 euro cu tot cu transport. Acesta este puiul(masculul): http://imgur.com/a/B7hjm poze cu el la 2 saptamani si putin. Inca o data ped-ul: https://pedigree.gamedogs.cz/details.php?id=305814 ce parere aveti, merita? Imi cere 100 euro avans pentru pui sa il pastreze pentru mine. Si inca ceva, este vreo posibilitate sa nu primesc acest pui(sa imi dea altul si eu deja sa fii platit? Ma poate ajuta cineva experimentat cu sfaturi cum se procedeaza la astfel de vanzari? P.S: Puiul vine din Rusia, Moscova, cum am zis mai sus.
(06-05-2017, 12:38 PM)Kiranulea a scris: Pretul am vorbit si este pana la urma undeva la 850 euro cu tot cu transport. Acesta este puiul(masculul): http://imgur.com/a/B7hjm  poze  cu el la 2 saptamani si putin. Inca o data ped-ul: https://pedigree.gamedogs.cz/details.php?id=305814  ce parere aveti, merita? Imi cere 100 euro avans pentru pui sa il pastreze pentru mine. Si inca ceva, este vreo posibilitate sa nu primesc acest pui(sa imi dea altul si eu deja sa fii platit? Ma poate ajuta cineva experimentat cu sfaturi cum se procedeaza la astfel de vanzari? P.S: Puiul vine din Rusia, Moscova, cum am zis mai sus.

Si eu am platit in avans. Platesti in avans doar ca sa fie sigur ca vrei sa cumperi puiul si sa nu mai prea "poti da inapoi".
Niciun crescator nu o sa-ti tina un pui fara un avans platit prin simplul fapt ca nu vor sa se trezeasca peste 2 saptamani ca vii cu scuze gen "ba ma doare spatele si nu mai pot sa iau cainele".

(06-06-2017, 04:52 PM)LamzaOne a scris: Si eu am platit in avans. Platesti in avans doar ca sa fie sigur ca vrei sa cumperi puiul si sa nu mai prea "poti da inapoi".
Niciun crescator nu o sa-ti tina un pui fara un avans platit prin simplul fapt ca nu vor sa se trezeasca peste 2 saptamani ca vii cu scuze gen "ba ma doare spatele si nu mai pot sa iau cainele".

Ok, inteleg, si cum se procedeaza, platesti acei bani in contul lui si dupa mergi pe incredere? Unde e siguranta in asta, ca primesti puiul si tot si nu iti ia doar banii aia? Imi pare rau daca va par niste intrebari stupide astea, dar nu am mai facut niciodata asa ceva si vreau sa fiu sigur din toate punctele de vedere, sper ca ma intelegeti. Multumesc.
Cumperi de la crescatori de incredere care nu-si strica reputatia pentru cateva sute de dolari si esti safe.
Daca umbli dupa chilipiruri, reduceri si alte chestii de genul ai sanse destul de mari sa te alegi numai cu avansul dat.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Orientati-va catre crescatorii din Romania, lasati-i pe rusi, sarbi, etc. Avem destule canise in tara, canise bune. Sunt probe video, exista un palmares care se poate verifica, samd. Stiu prieten care a vandut pui din Gr ch cu 450 euro, deci, se poate. Ne citim pe facebook.:)
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Cumpar pitbull Iorga Ovidiu 2 81 11-06-2017, 04:52 PM
Ultimul mesaj: Iorga Ovidiu
  Caut APBT 100% rasa pura Max APBT 2 134 07-26-2017, 12:50 PM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  Cumpar dog argentinian rasa pura bebe1234 10 666 11-12-2015, 09:26 AM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  Cumpar American Amstaff tuyuq 10 458 11-10-2015, 10:39 PM
Ultimul mesaj: NICK
  Salutare tuturor Alex Piciu 36 1,384 10-30-2015, 08:38 PM
Ultimul mesaj: Sandokan

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Ares ( Slatina )

Mesaj postat de: Kent
Ieri
» Raspunsuri: 26
» Vizualizari: 1398