Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ajutor dresare caine maidanez foarte salbatic
Exclamation 
Salut tuturor,

Inainte sa ridicati o spranceana (cu tot dreptul in a face asta avand in vedere titlul) as dori sa ne auziti povestea: nu de mult, cainii nostri dragi de pe langa blocuri ce i-am sterilizat si i-am ocrotit au inceput sa fie capturati si bagati in adaposturi private. I-am scos de acolo si i-am plasat intr-o pensiune pana intra in procesul pentru foster si adoptie.

Avem un caz mai dificil cu una din femele ce este foarte salbatica (musca pe oricine s-ar apropia de ea atunci cand se simte incoltita) si este foarte greu sa te apropii de ea (sa o mangai sau sa stabilesti o relatie pentru a incepe lucrul cu ea de socializare).

Ati mai avut asemenea cazuri inainte? Daca nu, ce parere aveti? Daca da, ce sfaturi aveti?

Ne este greu cu ea si aceste evenimente ne-au cam fortat financiar si prin timpul propriu sa luam actiune. Vrem sa reusim sa o reabilitam prin socializare ca sa aiba sanse la foster si ulterior la o adoptie.

Multumesc,
Alexandru
Salutare, m-a intrigat ce-i drept mai mult nick name-ul tau, e putin anapoda sa pui asemenea nume, mai ales cand ceri ajutorul pe un forum unde lumea ar trebui sa ti se adreseze dupa acel nume.

In alta ordine de idei, poti incerca prin infometare si ca ultima reduta, insetare, asta inseamna sa lasi cainele fara mancare si apa(prins undeva, incercand din timp in timp sa il atingi si hranesti, daca da semn ca ar vrea sa muste, ai iesit in secunda doi de la el), pana cand lesina efectiv de sete si nu mai are forta/dorinta sa muste pentru ca isi doreste mai mult sa nu moara de sete, moment in care te poti apropia sa pui mana pe el si sa-l hranesti, ingrijesti. 

Pe de alta parte, daca e un caine atat de idiot si salbatic incat nu e capabil sa inteleaga cine ii face bine si cine ii face rau... poate eutanasia e mai buna pentru el. Fix de javre agresive nu are nevoie lumea, mai ales ca zici "sa-i gasesti familie" daca acel caine prezinta momente de instabilitate psihica si isi musca familia, atunci nici tu nu ai ajutat cainele cu nimic, iar familiei adoptive sigur i-ai facut un rau.

In cazul de fata(daca esti din aia care haranesc haitele de maidanezi in fata blocului si nu si-i iau in casa) iti recomand sa faci tot exercitiul de mai sus, iar cainele sa-l ai inchis in propria-ti bucatarie.  Devil
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ajutor - Plimbatul in lesa TheGambler 16 1,373 01-10-2018, 08:08 PM
Ultimul mesaj: Postarnaceanu Robert
  Bună DariusAPBT 2 98 11-06-2017, 09:21 AM
Ultimul mesaj: Andrei Serbanescu
  Dresaj Adina Sz 3 238 10-04-2017, 12:21 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Probleme de comportament. IoanaTeo 26 2,234 09-14-2015, 02:27 PM
Ultimul mesaj: andreea v.
  am nevoie de ajutor cu niste chestii de dresaj si niste antrenamente mytza 2 604 08-12-2015, 12:57 PM
Ultimul mesaj: mytza

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Din pacate:(

Mesaj postat de: Andrei Serbanescu
Astazi
» Raspunsuri: 3
» Vizualizari: 18