Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
INTERVIU CU RASTAMAN BOONE
                   INTERVIU CU RASTAMAN BOONE

Boone aka Rastaman a fost unul dintre cei mai buni dogmani din ani 80.Investea foarte mult timp si energie in cainii sai si lua acest sport foarte serios.Rezultatele  au fost pe masura:Gr.Ch. Bronson,Ch.Lady Stone una din cele mai bune femela la greutatea de 44 lbs din anii 80, Ch.Ginger,Turbo , Batman si multi altii

Boone de unde ti-ai luat primul  caine?

Boone: Primul meu caine l-am luat de la un tip pe nume Jamie.Nu a vrut sa imi vanda cainele pe care il alesesem.Avea unul care a fost lovit de masina.Avea trei picioare bune si unul beteag.L-am botezat Trojun.A inceput sa se intareasca si a oprit destul de multi caini

Iti amintesti din ce monta provenea??

Boone:   Hmmm, era din Red Girl si Wildman , asta e tot ce stiu

La inceput carierei tale ai avut ceva mentori??

Boone:  Da au fost cativa:  Butch Fox,Lonzo Pratt, Gene Smith ,Vernon Withley,Mrs.Loposay,Toti erau implicati in acest sport si toti aveau cate ceva de povestit .Mi-a placut sa vorbesc cu ei si sa invat din experienta avut in acest sport

Care dintre ei au avut cea mai mare influenta asupra ta ca si dogman?

Boone:  Butch Fox a avut cea mai mare influenta asupra mea.Avea propriul stil de a castiga ,pierde sau de a face egal.Era de asemenea un om umil.De asemenea am fost impresionat de modul in care se comporta in ring Lonzo Pratt.

Exista diferente majore fata de momentul de inceput in acest sport??

Boone:  In acele vremuri ,te invatau ce sa faci la marginea ringului,la ce anume sa te úiti la un roll.Te invatau regulile si cum sa fii un gentleman desavarsit nimeni nu era deasupra acestui sport.Acum , baietii au bani dar nici macar nu cunosc regulile.Acest aspect a stricat foarte multe evenimente.Oamenii trebuie sa inteleaga ca daca esti invins de un caine mai buni , trebuie sa accepti infrangerea si sa incerci in alta zi.Nu incerca sa dicreditezi pe nimeni si faci scandal ca ai pierdut.Diferenta majora este ca atunci nu puteai participa la un meci daca nu erai scolarizat sa spunem de catre Lonzo , acum toti cei care au bani apar la evenimente.

Ai participat la foarte multe evenimente.Care sunt cele mai bune meciuri pe care ai avut ocazia sa le vezi??

Boone:  Au fost cateva….Ken Allen’s Gr.Ch.Zinc impotriva lui Ricky Jones Ch.Sampson, Ch.Lady Stone vs Ch.Blondie,Termite vs Big Joe,Gr.ch. Bronson vs Header

Lanier Fergie’s Gr.Ch.Bronson?

Boone:  O da , Bronson a fost un bulldog de exceptie.Al cincelea sau meci a fost impotriva lui Shockley & Garner’s Header. Fat Bill s-a ocupat de conditionarea si handlingul lui Bronson.A pus presiune constant asupra lui Headear.A fost o lectie foarte buna pentru mine.Gura lui Bronson era dusa .Presiunea neincetata asupra lui Header este cea ce l-a ajutat sa castige.Fara tineri fara intoarceri,Bronson a facut scratchul si a castigat dupa 3 ore si 9 minute si a castigat de asemenea titlui de Gamest in Show si Best in Show

Rastaman’s Gr.Ch,Bronson??

Boone :  Bronson Jr. a fost produs de catre Fat Bill din Fat Bill’s Stomper si femela sa BNerd.Avea un stil de cobra regala , toti cei care l-au vazut au spus ca se va opri.

Le-a demonstrat ca s-au inselat nu doar ca nu a renuntat dar a devenit si Grand Champion….

Boone:   Da, a castigat impotriva lui : Jones & Wright’s Tarcus in 1:38, Rum’s Satch in :26, Magic Line Pit’s AK-47 in :30, Sandhill Chris’ Buddy in :58, and Williams’ Ch Bandit in :46.

Stiu ca iti este imposibil sa vorbesti despre toti cainii tai..Spune-ne cateva cuvinte despre cativa dintre ei …. sa incepem cu Batman

Boone:  Batman , provenea dintr-o monta sora cu frate,Black Jack X Cristal .Fat Bill l-a cumparat de la Junior Lucas c apui, insa cand urechile au inceput sa ii arate asemeni unui ciobanesc german … a dus cainele inapoi.

Cum ai ajuns sa fii proprietarul acestui caine??

Boone: Mai tarziu, vitzitandu-l pe Junior , mi-a povestit despre Batman.Am cumparat cainele si l-am adus acasa.Ne-am jucat cu el , facea un scratch puternic insa nu punea gura pe celalalt caine.Intre timp, amicul meu Jam a cumparat cativa caini tineri de la Patsy Loposey,si dupa cate lui m-a sunat sa ii punem la test.I-am eliberat si cainele lui Jam,pe nume Nite l-a apucat pe Batman de bijuteriile familiei.Batman a incercat sa ii faca fata , insa fara a face priza asa ca am oprit totul dupa 30 de minute, Asa ca Jam l-a scos din ring razand.A inceput sa fie foarte dur pe lant l-am vazut cum se schimba .I-am spus partenerului meu Antonio Holloway, sa il testam impotriva lui El Toro.Si ghice ce Batman i-a facut acelasi lucru care i se intamplase impotriva lui Nite

Stai sa ghicesc.L-a apucat pe Toro de bijuteriile familiei???

Boone:  Exact.Am facut mai multe teste cu Batman si de fiecare data a facut acelasi lucru:Asa ca l-am sunat pe Jam  si l-am intrebat daca ar fi de acord asupra unui nou dans Nite vs Batman.Mi-a zis ca de data asta nu o sa oprim meciul.Ei bine dupa 15 minute m-a rugat sa oprim meciul .Oricum Fat Bill si David Knight care aveau doi frati din Bolero , mi-au spus ca Batman este cur.I-am intrebat ce au asa ca meciul a fost stabilit cu Lonzo Pratt arbitru.Spikey l-a atacat dur pe Batman insa acesta l-a apucat de out esi meci a fost gata dupa 45 de minute .Batman 1x W.Tensiune maxima, Fat Bill mi-as spus : il am pe fratele sau .I-am spus , stai sa il vindec si vom lupta din nou.A venit vremea si Bill invitase un dogman legendar Nerdatman a luat o bataie zdravana  timp de 35 de minute apoi l-a apucat de oua si meci s-a terminat .Batman 2x W ,legendarul dogman parasind arena nesuportand cea ce se intampla.Am oprit cu el vreo 10 caini direct de pe lant cu el.A fost un caine unic.Lozo stia ca provenea din cainii sai si mi-a spus ca nu voi mai avea nici un caine precum Batman.

Ch.Lady Stone??

Boone:  a fost un caine special pentru mine.Butch Fox a facut o monta intre Little Stone si Ginger din care au rezultat 9 masculi si 1 femela si ne-a promis cate un pui..Am primit 2 si am reusit sa o iau si pe Lady Stone asa ca am avut 3 pui din aceasi monta

Deci ii aveai pe Lady Stone ,Turbo si…??

Boone:  Lady Stone, Turbo si Two Toe.Two Toe era un caine masiv care s-a dovedit a fi un caine bun.A luptat la 16 luni si a pierdut dupa 1 ora .L-am pus in ring prea devreme, un lucru pe care ar trebui sa inveti sa nu il faci.Norocul meu a fost ca mai aveam 2 meciuri , atat Lady Stone cat si Turbo au castigat.Turbo era foarte rapid si ager.Dupa ce l-am invins pe Cottingham ’s Hatchie.au cerut revansa impotriva lui Cottingham’s Boomer, I-am spus ca daca vei castiga cainele tau se va duce in ceruri, ei bine ambii au murit ,.Turbo din cauza caldurii iar Boomer datorita antrenamentului pe care l-a primit timp de 3 ore.Ei bine daca vrei informatii mai clare poti sa il suni pe Ed Faron el a fost invitatul meu la acest eveniment

Sa revenim la Lady Stone

Boomer:  Butch avea cancer asa ca am plecat acasa .Imi amintesc ca mi.-a spus” nu poti cumpara caini mai buni de cat eu pot produce”Spiritul sau umil , mi-a ghidat cariera in acest sport.Trebuie sa recunosc ca a avut dreptate.Lady Stone era atat de rapida si inteligenta incat parea ireala.Am incercat de mai multe ori sa luptam impotriva lui Tornada insa am fost refuzat.Rick Jones mi-as spus ca daca o sa invinga impotriva lui Blondie va lupta cu Tornado.Ei chiar credeau ca Blondie va castiga.Am incercat sa ii gasesc meciuri insa fara rezultat.Imi este ciuda ca Lady Stone nu a putut lupta cu Tornado.Cred ca Tornado era un caine exceptional insa cred ca Blondie ar fi invins-o.Stiu ca si Stone ar fi invins-o.In acest sport nu trebuie sa ne ferim sa ne ascundem .Daca sustii ca ii detii pe cei mai buni cei mai duri , demonstreaza asta in ring.

Nimrod??

Boone:  Nimrod erau un 2xW, din Crazy Red XTreva , avea o muscatura dura si ii placea asta

Underwater??

Boone:  A castigat un meci si a pierdut unul.L-am pus in ring la varsta de 18 luni deoarece rodea copacii si a inceput sa isi piarda dintii.Omule cainele asta putea dansa ca un avion

Ce imi poti spune despre Hungry??

Boone: Am inceput devreme cu el.L-am pus impotriva lui Little Stone tatal lui Lady Stone.Little Stone l-a oprit pe Hungry , iar Butch mi-a spus ca Hungry este terminat.Am luat asta personal si sa le demonstrez ca nu au dreptate si ca va fi un caine care va ramane in memoria dogmanilor.Un amic din copilarie mi-a spus ca Big Dude il va opri pe Hungry asa cu o facuse si Little StoneI-am zis hai sa vedem Big Grinude 53 lbs , Hungry 44lbs , a fost un meci de aduranta , in care Hungry a iesit invingator dupa 1 ora si 30 de minute .Pai..JR Lucas , avea caini de la Lonzo si aveau un fiu de al lui Elvis..Ne-am inteles la o greutate de 42 lbs , primele 20 de minute au fost controlate de catre cainele lui Lucas ,apoi Hungry si-a revenit si a castigat primul sau meci oficial

Dar despre Maniac?? era din Hungy nu??

Boone:  era din monta intre frati produsi de catre Hungry.Era foarte agresiv si ataca orice inca de la varsta de de 6 saptamani.Nu stiam ca  am caini intr-o zona in care afectata de inundatii asa ca am pierdut 40 de caini

Daca ai putea alege 5 masculi  si 5 femele din trecut sau prezent care ar fi acea?

Lanier &Fergy’s  Gr.Ch Bronson:caine de deap game un spirit invingator

Ken Allen’s Gr.Ch Zinc:. un caine cu un curaj nemarginit

Pool’s JP: produs de catre Lady Stone si caini Ack.Era de neoprit , inteligent, rapid

Rastaman’s Gr.Ch. Bronson::a fost singurul caine cu un stil asemeni unei cobra pe care l-am vazut si care i-a invins pe toti

Bakari’s Ch Tyron –la 50% din potential era mai bun decat multi buldogi

Ken Allen’s Gr.Ch. Tornado- un bulldog adevarat , cu o gura dura

Havana’s Boys Ch Blondie-un bulldog de prima clasa, este o adevarata onoare sa cresti un adevarat caine

Sammy Stallerd vs Perry Powell- Sammy era o masina, iar Perry era un caine deadgame., ambii merita respectul meu au facut un adevarat spectacol

Rastaman’s Ch. Ginger-provenea din Lady Stone si Whitley’s Ack-desteapta , spirtiuala , si cu o muscatura puternica.Am castigat 3 meciuri cu ea , insa am oprit 10 caini cu ea.In viziunea mea un caine care se apropie de perfectiune,

Little Sister-un caine o gura dura.

Care este parerea in cea ce priveste breedingul?

Boone:  Cred in linebreeding si inbreeding, insa fac si cate un cross daca este nevoie, pentru a avea caini atletici.Nu vorbesc in numele altora dar pentru mine performanta inseamana tot.Cand sunt caini exceptionati poti sa faci orice cu ei.Este simplu, obtii cea ce investesti.Una din cele mai mari greseli pe care oameni le fac este sa cumpere caini de oriunde si de la oricine.
Care sunt cele mai importante calitati pe care un bulldog trebuie sa le aiba in cadrul programului tau de reproductie

Boone:  gameness, abilitati, gura dura si rapida, dragoste , nebunie

Preferi un caine cu o gura devastatoare sau cu o gura medie

Boone: un bulldog cu o gura medie , fara discutie

Cum poti sa verifici gamenessul? crezi ca exista vreo metoda care sa se potriveasca fiecarui caine??

Boone:  Singura metoda , e sa il lasi sa vezi cum trec prin tot acest proces de a fi de game

Cat de important e un bun handler??

Boone: Foarte important , el este capitanul vasului.De asemenea este important sa fie stabilita o legatura intre ei

Ce parere ai despre cainii reci??

Boone:  Poti face cateva lucruri cu ei, lasa un prieten apropiat sa ii hraneasca , obtine pui din ei sau vinde-i

Conditionare si nutritie??

Boone:  Imi place sa imi pregatesc , foarte dur cainii.Pregatirea pentru meci , inseamna proteine de calitate , hrane de calitate

Calatoriile pe distante lungi pentru un meci , pot avea in impact negativ asupra cainelui??

Boone: Sunt oameni care nu pot calatori asa si cu cainii.Ma ocupam de 2 caini pentru niste tipi in Atlanta, unul tigrat si unul maro.Unul dintre tipi , mi-a spus ca cel tigrat este un distrugator.In pregateam , ii hraneam si am observat ca cel maro nu vroia sa manance , incerca sa il apuce pe cel tigrat, asa ca  trebuit sa il iau.Cel tigrat manca indiferent daca celalalt caine incerca sa il atace.L-am sunat pe tip si l-am intrebat cat de dur si-a verificat cainele.Mi-a raspuns „este bun”Cand am plecat de acasa era cu 3 lbs mai greu si foarte activ :Cand am ajuns in Atlanta ,a inceput sa aiba spume la gura si a slabit 5 lbs.Vezi tu , nu i-a priit calatoria.Este foarte important sa iti obisnuiesc cainele cu transportul in masina si calatorii.

Care este cel mai bun sfat pe care l-ai primit , in cea ce priveste cainii tai?

Boone: Ai rabadare , si lasa-i sa se maturizeze

Cateva sfaturi pentru un novice in acest sport??

1.Cumpara caini de game
2.Educa-i corespunzator
3.Ai rabdare

In incheiere vrei sa mai adaugi ceva??

Boone:Familia bulldogilor este cea mai grozava familie de caini.II reprezentam pe dogmanii din trecut si prezent.Asa ca atunci cand pasesti in ring , asigurate ca ii reprezinti corespunzator.Iar daca nu sti astea roaga pe cineva care cunoaste sa te invete cum sa te prezinti in ring , inainte sa participi.Avem prea multi care nici macar nu cunosc regulile.Daca vrei sa ma intelegi cu adevarat asculta piesa Guide Over de la Sizzla.Tot respectul pentru SDJ.

Aceste texte au un caracter strict informativ , nu incurajez in nici un fel luptele intre caini

Sursa:  http://completegamedog.com/interview-wit...man-boone/

PS: Bine v-am regasit :)

.

Mai putem spune ceva? Sa ne traiesti!
Foare bun articolul ! Bine ai revenit

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Greutate Ion199800 0 181 05-19-2018, 08:57 AM
Ultimul mesaj: Ion199800
  La Braila... Andrei Serbanescu 4 447 12-04-2017, 02:12 PM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  SEARCY JEFF &WALLACE ’S KING COTTON Ama 0 467 05-14-2017, 10:15 AM
Ultimul mesaj: Ama
  Oldies but Goldies game_dog 2 412 04-07-2017, 10:26 AM
Ultimul mesaj: game_dog
  The Book of Gamedogs Ama 3 594 03-21-2017, 10:14 PM
Ultimul mesaj: game_dog

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zgarzi, hamuri si lese di...

Mesaj postat de: dignitas1980
Astazi
» Raspunsuri: 4
» Vizualizari: 63