Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matreata
Buna ziua,
de ceva timp ma confrunt cu o problema apasatoare,Spike a facut matreata si ii cade parul f tare.I-am luat ulei de somon nutrivet,am inceput si Cafortan si dupa 1 saptamana nu se vad ameliorari.Iar ca si alimentatie.Brit super premium / Royal Canin,ca la Brit incepuse sa faca nazuri.Orez cu legume si carne de pui.
Ce mai am de facut?
Alimentatia e de vina, probabil e organismul lui sensibil la ceva. Eu cu Acana am scapat de toate problemele legate de piele/blana. Ca medicament iti recomand "Virbac Megaderm", sunt niste pliculete de ulei pe care le pui peste mancare. Sunt mai scumpe dar merita. Dupa o sapt ii straluceste blana de zici ca e scos din cutie.
Iti multumesc pentru raspuns.Voi incerca negresit sa vedem ce iese:)
Ma surprinde totusi ca nu am reusit cu uleiul de somon si cafortanSad
Nu inteleg de ce.
Mie (sau mai bine zis cainelui) nu mi-a mers deloc cu cafortan. Am cumparat o cutie mare si am dat-o unui prieten. Nu vedeam nicio imbunatatire si avea si scaune moi. Intr-un final nu i-am mai dat niciun fel de vitamine.
Uleiul asta Megaderm de la Virbac chiar i-a facut super bine pt blana.. si eu am avut probleme cu caderea parului dar s-a rezolvat. Succes!
Multumesc Rashpy , s-a mai confruntat cineva cu situatii similare?Imi puteti da o mana de ajutor??Un sfat in plus e binevenit
Femela mea manca doar Acana Pacific, sau cum se numeste..
Pqna cand s-a umplut de matreata, pierdea super mult par s.a.md.

Asa ca am inceput o alimentatie bazata pe carne cruda si legume, BARF !

TE-AR PUTEA INTERESA ?
Offtopic: aici e un ghid bun pentru diet barf http://pitbullclub.ro/thread-1167.html
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
Credeti voi ca e mai bine sa trec pe BARF?
E ideal pentru toti cainii dieta barf
Costuri?:)
(12-15-2016, 04:52 PM)Andrei05 a scris: Costuri?:)

Costurile depind de calitatea carnii, sa nu ii creditei niciodata pe veterinarii care spun ca carne cruda nu este buna sau ca dezvolta agresivetatea cainelui,. Carnea procesata (fiarta, prajita etc) MARESTE RISCUL DE CANCER SI NU ESTE RECUNOSCUTA DE SISTEMUL IMUNITAR AL CAINILOR, asta mi-a vis un "adevarat" veterinar din Italia, dar probabil medici din astea sunt mai putini de 1%, mi-a mai enumerat si o gramade de dezavantaze a hranei industriale care nici nu vi le putei imagina, alimentatie gresita si nesanatoasa este responsabila 95% de imbolnavirilor cainilor/pisicilor(asta depinde si de brand), de exemplu acana este o hrana buna, si chear o recomand daca nu aveti timp sa ii gatiti barf cainelui vostru, insa are si ea niste dejavantaje obligatorii (carnea procesata, acizi grasi omega 3, omega 6 foarte importanti care vor disparea dupa cateva zice ce deschizi sacu si altele pe care nu mi le mai amintesc).
Probabil o sa ma contraziceti zicand ca voi ati facut consultatii si cainele nu are nimic, asta nu este adevarat, un caine cu o alimentatie gresita nu va fi niciodata la maximul sau din toate punctele de vedere.
Andrei05, acuma depinde si calitatea carnii pe care vrei sa i-o dai cainelui tau.
@Andrei05 - si eu am trecut pe un semi barf de cateva luni. Dimineata ii dau boabe, ca nu am timp de altceva. Seara ii dau carne/organe/legume + un os. Pot sa-ti dau detalii in privat daca te intereseaza.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Gaturi si spinari. FrankoGP 12 5,609 10-02-2019, 09:13 PM
Ultimul mesaj: alexander_bms
Wink Cupare urechi AlbertoHKS 2 1,213 10-02-2019, 09:11 PM
Ultimul mesaj: alexander_bms
  va salut gabrielirimie3@gmail.com 8 3,089 07-31-2019, 01:43 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Purina pro plan Teutz 3 951 09-13-2018, 02:19 AM
Ultimul mesaj: Emil
  Ce parere aveti despre Impress Your Dog Puppy istratejr 1 1,032 10-22-2017, 06:25 PM
Ultimul mesaj: dand

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Cuib Sonic Boom & Zaja

Mesaj postat de: bidziiil
10-09-2019
» Raspunsuri: 6
» Vizualizari: 474