Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pui obraznic de 3 luni
Buna seara. Am primit cadou un pui de pit bull de 3 luni/ 3 luni jumatate. Pana la mine cainele a fost tinut numai in baie. Situatia in care ma aflu eu acum este ca nu reusesc sa il responsabilizez deloc. Am incercat tot felul de trucuri si strategii. Nu stiu ce ar trebui sa fac. Mesele lui sunt la ore exacte, ma joc cu el, dar mai mult ma folosesc de jucarii pentru ca aproape tot timpul musca. Chiar daca reusesc sa il calmez dupa un minut doua incepe iar. Am citit articole cum ca ar trebui sa il sperii cu un sunet anume, nu merge. Un alt articol citit este de pe acest site in care spunea ca trebuie sa fiu foarte atent cu el sa nu devina dominant: sa nu il las sa stea pe picioarele mele, sa nu se urce pe pat si alte lucruri asemanatoare fara sa ii dau eu voie. El le face pe toate. Nu stiu cum as putea sa fac sa il responsabilizez si ma ingrijorez pentru faptul ca, daca nu fac asta, nu o sa il pot tine. Un alt lucru ce trebuie mentionat este ca nu a avut niciun vaccin pana ce a ajuns la mine. Am reusit sa ii fac abia unul, asta insemnana ca pana ce i le fac pe toate o sa ajunga la varsta de 5 luni. Ce sfaturi imi puteti da? Va multumesc anticipat!
Teoretic e simplu. Il faci sa respecte regulile fara exceptii. Cand greseste il pedepsesti, dar nu cu bataie ca nu o sa priceapa mare lucru.

Ar fi foarte bine daca ai avea posibilitatea sa il duci la un dresor. Ar invata cainele dar te-ar ajuta si pe tine sa intelegi cum trebuie sa te porti cu el. E o chestie care se invata mai bine practic decat teoretic citind pe net. Daca nu ai posibilitatea sa mergi la dresor, poate te ajuta vreun coleg din Bucuresti cand se mai incalzeste.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
Cum as putea sa il pedepsesc? Posibilitate sa il duc la un dresor nu am, cel putin nu momentan.
Cea mai frecventa pedeapsa este sa-l lasi singur undeva, de obicei pe hol sau in baie.
Sa nu-i permiti chestiile pe care le-ai scris mai sus. Am vazut ca ai citit discutiile despre urcatul pe pat sau muscat. Cauta pe forum discutiile vechi deoarece cu problemele acestea s-au mai confruntat si altii si sigur gasesti discutii interesante.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
Vezi in atasament niste solutii posibile pentru a-l invata inhibitia muscaturii. Puiutul nu e "obraznic", ci este ca un copil mic, experiementeaza si testeaza limitele. 

Atasament

Daca se recompenseaza singur (sta pe pat si e mangaiat sau sta langa tine si primeste atentie) atunci va continua respectivul comportament. As sugera fie sa ii redirectionezi comportamentul (ex: cand se urca in pat ii ceri sa vina la tine undeva pe jos), fie sa il manageriezi (ex: te asiguri ca nu are acces la pat), fie il desensibilizezi la ceea ce vrei sa lase in pace (eventual chiar creezi o comanda de urcat in pat si are voie sa urce in pat doar atunci cand ii dai comanda; altfel il cobori cu chemare sau altceva ce stie el). Si la ultima parte exista mii de articole pe net.

Cat despre tinut in casa pana la 5 luni, poti sa intrii pe un grup de facebook si gasesti alti catei (nu neaparat tot din rasa lui) de varste apropiate cu care sa se joace la unul dintre voi acasa sau curte ca sa invete interactiune si socializare cu alti caini si alte locuri. Cat timp celalalt caine are toate vaccinurile si spatiul este unul in care nu au acces alti caini, ar trebui sa fie totul ok.

PS: Nu o sa comentez ca cine ti-a dat cadou nu se asteapta sa il dai ca nu il poti tine (ca face lucruri pe care oricine caine le face la varsta asta), iar simplul fapt ca probabil ai primit cadou fara ca persoana respectiva sa se intereseze de posibilitatile si cunostiintele tale legate de caini este pur si simplu aiurea. Bine ca macar ai venit sa intrebi undeva inainte sa il dai.

İmage
Nu as vrea sa il dau pentru nimic in lume. Tin mult la el. Multumesc pentru sfaturile date!
(01-19-2016, 09:00 PM)Aiacoboaie Dragos Constantin a scris: Cum as putea sa il pedepsesc? Posibilitate sa il duc la un dresor nu am, cel putin nu momentan.

Opresti joaca sau activitatea in curs , autoritar ii spui NU ai voie si alte dojene ce mai gasesti tu (cearceafu matii / crucea matii etc),  iesi din camera si il lasi singur spre exemplu eu il pedepseam fie cu botnita ( pe care si acum o destesta si cand aude de ea se potoleste daca face prostii ) sau il inchideam pe balcon ( fara sa cedezi la manipularile emotionale il lasi acolo 10 15 minute in fuctie de capacitatea lui de a intelege ca nu a facut bine stand bineinteles cu ochii pe el sa nu faca boacane pe balcon si sa-l corectezi mereu ) .

Fara bataie !!! e ca un copil frate iar tu nu esti jandarm esti parinte drept urmare tu faci regulile la tine in casa Wink
“Everyone sees what you appear to be, few experience what you really are.” Wink
p.s : am rugamintea sa-i deschizi si lui topic si sa arunci o poza , doua cu puiul facandu I o prezentare simpatica

sa-ti traiasca sa fie sanatos si scuminte Kiss
“Everyone sees what you appear to be, few experience what you really are.” Wink

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ajutor Lixandru23 3 234 07-31-2018, 07:14 PM
Ultimul mesaj: dand
  Staffy nu latra CalinS 3 311 06-05-2018, 04:17 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Dresaj pitbull Cosmin si max 0 213 04-22-2018, 02:17 PM
Ultimul mesaj: Cosmin si max
  Cainele meu este prea fricos. Cosmin si max 2 217 04-19-2018, 12:11 PM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Zgarda dresaj. gabyr6 0 187 04-05-2018, 09:37 PM
Ultimul mesaj: gabyr6

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Maia

Mesaj postat de: misterrac
09-16-2018
» Raspunsuri: 10
» Vizualizari: 436