Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
StaffyAriBria
De la 2 la 10 luni.

M-am hotarat anul trecut ca sunt pregatit sufleteste si financiar pentru achizitia unui caine si am vrut o fetita de Stafforshire Bull Terrier. Nu tineam atat de mult sa fie fetita neaparat, dar am zis ca am sanse mai mici sa se certe pe vreo alta femela in calduri sau sa dau peste anumite asperitati cand sta la mangaiat pe burta.

Asa m-am dus si am dat de Ari. Cand m-am dus sa ii vad prima data, stiam doar ca erau 2 fetite care ma interesau cum sunt, dar dupa ce am ajuns, era destul de clar ca asta mica cu energia ei era ceea ce ma interesa pe mine. La plecare m-am dus sa le fac o poza ca sa mai cuget acasa, si din cum stateau claie peste gramada, si-i deschis ochii, s-a uitat la mine si i-a inchis de parca ar fi zis: "Gata! Asta e al meu."

Prima zi acasa a fost mult mai chill decat ma asteptam, dat fiind faptul ca in spatiul locuibil era si un motan tinerel care era tare curios de mica jucarie.

Pana pe la 3 luni, huzur, joaca cu motanu, mancarica de 4-5 ori pe zi, curatat de scapari si vizite obisnuite pe la veterinar. A invatat si ceva mini-comenzi, dar clar joaca era sus pe lista de lucruri de facut. De altfel se vede in poza fata ei cand m-am oprit din joaca neasteptat.

De cand am iesit afara am facut foarte multa socializare si am ramas placut impresionat de cat de usor ii era sa se faca placuta de ceilalti catei. Chiar si catei mai "temperamentali" (cum ziceau stapanii lor) o acceptau si inca o accepta relativ usor. Motanul devenise mult mai precaut deoarece asta mica crestea si il lua tot mai des pe post de perna si flirt toy. Dupa nitel dresaj a inteles ca pisica nu e nici jucarie, nici de mancare si se ignorau cu oaresce succes. A venit iarna, a venit primavara si asta mica a tot crescut.

10 la 16 luni

In perioada asta am inceput ceva dresaj mai serios si joaca mai in sensul adevarat. Tot asa am descoperit imensa ei bucurie: mingea de tenis. E in stare sa sara printr-un cerc de bacon in flacari pentru a ajunge la minge. Mai exista tot felul de alte obiecte nemiscatoare care incita un raspuns bun. Este un caine cu dorinta de lucru si caruia ii face placere sa lucreze pentru jucarii, mancare sau afectiune.

Am incercat sa ii canalizez dorinta de lucru in diverse sporturi. Am incercat nitel IPO, nitel agility, nitel tug, dar mi se parea ca ceva este dubios pentru ca obosea mai repede decat alti caini. Perioada de recuperare era scurta pentru ca e un caine atletic, dar totusi era dubios. In urma unor investigatii, i s-a concluzionat ca ar fi suspecta de cardiomiopatie dilatativa. Nu este un diagnostic clar, dar am incetat sau redus la minim orice miscare mai intensa pana la confirmarea sau infirmarea diagnosticului.

Forma din ultima poza este doar cu plimbare si poate <10 minute de joaca/zi.

.jpg   image14.jpg (Marime: 13.84 KB / Descarcari: 603)

Frumoasă țiganca, are un colorit frumos.
Frumoasa. Are ped?
@Iulian69: da, e rezistenta la jeg cu coloritu asta. Nu e clar niciodata daca e noroi sau doar o dunga bej de culoare.

@catalin11: Da, are ped si este sterilizata deoarece nu mi s-a parut ca este un exemplar cu o valoare mare chinologica care sa merite reprodus. Iar faptul ca este suspecta de boala aceea de inima, doar mi-a confirmat ca am facut alegerea buna.

Inca cateva detalii: are 33.5 cm si aproximativ 10.5 kg. Si poza aia mai mare. Nu am idee de ce a iesit asa mica (si ea, si poza de mai sus).

Ca mancare, primeste Acana Regionals, a crescut cu Puppy Junior. I-au mai trecut pe la bot Orijen si Taste of the Wild. Inca nu am gasit mancare sa nu o manance. Cu cateii in general se intelege bine, doar ca daca vreunul dintre ei cauta cearta si nu pare foarte hotarat, o gaseste la ea. Cu oamenii este geniala, doar ca tinde sa cam sara pe ei si sa fie foarte surescitata. In schimb, cu copiii, in special cei foarte mici, se poarta ca cu niste bibelouri.
Geniala descrierea! Felicitari pentru felul in care ai crescut-o, arata super! Succes cu ea si sa mai atasezi poze pe aici.
Salut si bine ai venit!
Oare cum isi aleg staffy stapanii? Doar exemplare de stapani responsabili am vazut pana acum. Bravo Smile
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
@alexandroaia: Multumesc!

@NICK: Bine v-am gasit si multumesc!

Mai jos este o poza cu mami (stanga) si tati (dreapta)

Poza de la photoshootu de 1 an

La iarba verde cu sora ei (stanga)

O poza de la 5 saptamani

Si una in care gravitatia bate buza de pe la 6-7 luni

Daca dati staffyari pe facebook gasiti pagina ei unde sunt o tona de poze si video-uri.
Bine ati venit e superba fata voastra si multumim ca v-ati facut timp sa o prezentati intr-un mod asa placut .

Sanatate multa
“Everyone sees what you appear to be, few experience what you really are.” Wink
@Vexx: Multumim.

Bonus, niste video-uri:

La 5 luni, la socializat cu vreo 5-6 femele in tarc:

Asta primavara dupa o furtuna si-a gasit un bat pe masura ambitiei:

Si imblanzirea recenta a unui crocodil:

Si joaca cu "matusica" mai mare:

Frumoasa foc gagica sa-ti traiasca! Imi plac si parintii ei, am urmarit acest cuib.Sper sa nu se confirme diagnosticul, sa se poata bucura si ea cat mai bine de miscare.
Bun venit! Imi place de voi! Big Grin
@RobertCiprian: Si eu sper sa nu se confirme, dar nu prea am cum sa o ajut. Tine de ea.

@tyson5: Multumim!
Bine ati venit Dan&Ari
Bold, fearless and totally reliable. Traditionally of indomitable courage and tenacity.Highly intelligent and affectionate, especially with children.
@Hammerstaff: Bine v-am gasit.

Cam asta stim noi sa facem cand afara e urat si ploua. Cateva minute de joaca si gata ca sa nu apuce sa oboseasca.

Cum se sta in timpul zilei:

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Rocky-Staffy Bull RockySBT 160 16,554 11-23-2017, 02:48 PM
Ultimul mesaj: CalinS
  Staffordshire Bull Terrier- familia Hammerstaff Hammerstaff 402 41,295 10-14-2017, 05:58 PM
Ultimul mesaj: shao
  Taz, noul membru al familiei BogdanCo 27 1,735 07-03-2017, 06:49 PM
Ultimul mesaj: BogdanCo
  Isha-Staffordshire bull terrier LauraAndIsha 2 521 05-11-2015, 01:15 PM
Ultimul mesaj: LauraAndIsha
  DUCIPAL KENNEL DUCIPAL KENNEL 63 9,275 06-24-2014, 09:35 AM
Ultimul mesaj: DUCIPAL KENNEL

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Ares ( Slatina )

Mesaj postat de: Kent
Ieri
» Raspunsuri: 26
» Vizualizari: 1398