Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rollo
Salutare tuturor!

Ma numesc Dorian,sunt relativ nou aici, oarecum, citesc de ceva vreme forumul. Mi-a trebuit o vreme pana m-am decis 100% sa-mi iau "pitbull", am mai crescut caini,dar nimic din familia asta. Sunt de parere ca am facut o alegere foarte buna, inteligenta catelului pe care urmeaza sa-l prezint e mult superioara altor caini pe care i-am intalnit sau crescut dea lungul timpului.

Il cheama Rollo (nume inspirat dintr-un serial(Vikings)) si are 8 saptamani. Nu il declar APBT din moment ce nu am ped si nici nu stiu cati au in Romania, dar e un exemplar reusit. Am avut ceva probleme cu el pentru ca l-am "furat" cam repede din cuib (la 4 saptamani), viermi, plansete, intarcatul etc. Parintii arata cel putin prezentabil, cu temperament echilibrat, nu sunt deloc agresivi la om. Am ramas placut surprins cand am incercat sa-l invat niste comenzi simple cum ar fi "sezi"( pe care a invatat-o dupa 3 repetari), lucru de care nu m-am putut bucura la ceilalti caini.
Avand in vedere ca al meu nici macar nu e rasa pura si da dovada de o inteligenta superioara la o varsta frageda, e clar ca acesti caini sunt etichetati nu neaparat gresit pentru ca agresivitatea e acolo, dar se poate adauga si inteligenta langa agresivitate, dar cred ca asta l-ar face si mai periculos(lol).

El e Rollo, un mix cel putin ciudat.

İmage

İmage

İmage
Tare frumos golan ti-ai luat,pune poze si cu parintii daca ai sa ne facem o idee Big Grin
"Pit bulls are..... Beauty without Vanity, Strength without Insolence, Courage without Ferocity, and all the Virtues of Man, without his Vices."
Multumesc!
Pot sa fac rost, chiar si cu bunici.
Cu atât mai bine Big Grin
"Pit bulls are..... Beauty without Vanity, Strength without Insolence, Courage without Ferocity, and all the Virtues of Man, without his Vices."
Sa-ti traiasca!
Multumesc!

Am si pozele cu parintii, nu sunt cele mai potrivite pozitii, urmeaza si cu bunici.

Mama:

İmage

Tata recent:

İmage

Tata pe cand era tinerel:

İmage

İmage

Am incercat sa dau "edit" dar zice ca dupa 15 min nu mai pot, en fin...

Ambii bunici din partea tatalui apar aici:

https://www.facebook.com/pop.razvan.20/v...018289622/

Masculul apare pe la min 1:40 e rosu cu alb la gat, cateaua e cea tigrata. Din partea mamei o sa fie mai dificil sa gasesc poze, dar incerc.
Salut , bine ai venit.
Un catel frumos , are ceva special :)

Sa-ti traiasca !
“Everyone sees what you appear to be, few experience what you really are.” Wink
After shower Big Grin

İmage

Multumesc pentru primirea calduroasa.

Stiu ca pozele cu parintii nu sunt facute in cele mai potrivite pozitii dar niste pareri are fi foarte apreciate, pareri nu vis-a-vis de rasa pentru ca am precizat deja - nu am ped.
Azi am avut o experienta ciudata, nu-mi pot explica,poate ma ajutati voi. Un coleg de munca si-a luat o catelusa din acelasi cuib din care mi-am luat si eu catelu, deci sunt frati. Azi ne-am inteles sa-i scoatem la alergat si putina joaca.

Urmeaza partea ciudata(pentru mine cel putin)

Am dus cateii pe un teren de fotbal ca sa nu fim deranjati sau sa nu deranjam pe nimeni si i-am lasat sa se joace. Catelul meu avea chef de alergat/joaca lipsit de orice urma de agresivitate in schimb sora lui era scandalagioaica :)) am fost oarecum placut surprins cand am vazut ca al meu nu e agresiv dar in acelasi timp si dezamagit. N-o sa-l las sa muste niciodata pe nimeni, nici macar o pisica pentru ca nu pentru asta l-am luat, dar nici nu vreau sa fie o p*zdã, macar sa aiba un habar. Catelu meu statea cu botu pe labe in timp ce sora lui facea scheme rupte din filme cu meciuri de caini.

Poate e prea devreme, nu stiu. Tin sa mentionez ca Rollo al meu e aproape dublu fata de sora lui desi sunt din aceias monta,posibil sa n-o fi bagat in seama pentru ca e mult mai mica decat el? Al meu a stat in casa la caldura si a avut regim de culturist, e giugiulit toata ziua de toti din casa.

Sper sa nu fiu inteles gresit, nu vreau caine agresiv, n-o sa aiba nici un meci ever, dar nici nu vreau sa fie pisica. Ar fi culmea sa ies cu el in oras peste 6 luni si sa mi-l sperie maidanezii.
E prea crud încă,la maturitate se vede ce e in el cu adevărat,câine sau pisica :))
Cel mai probabil catei se jucau. Nu iti fa griji, daca e un caine echilibrat si bine educat, o sa simta si este o situatie cu adevarat periculoasa si o sa reactioneze ca atare.
nu o fii avand latura dominanta, dabia la un an apare posesivitatea.

fa predresaj cu el..
E mic, la el totul e o joaca. Cand mai creste o sa se umfle orezul in el nu-ti fa griji pt asta, fa-ti griji mai degraba sa-l inveti de mic sa te asculte in orice situatie ca asa e mai greu.

Si marimea cainelui nu are prea multe de a face cu agresivitatea lui. Poate doar la vedere pare mai impunator dar in realitate un caine de 16 kile poate avea mai multa vana in el decat unul de 30.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Multumesc pentru raspunsuri, intr-adevar e inca mic. Am inceput deja predresajul, prinde repede sau e dispus sa faca orice pentru mancare :))
Am o nelamurire legata de vaccine, mi-a zis un prieten ca nu e ok si am zis ca e bine sa cer mai multe pareri. Cand am fost cu catelul la vaccinat avea putin peste 6 saptamani, cateva zile... si mi-a zis veterinaru ca daca a trecut de 6 saptamani nu mai tre sa-i dea primul vaccin si putem trece direct la al doilea si eu am luat-o de buna, am presupus ca omul are mai multa experienta si cunostiinte decat mine. Asa ca i-a facut doar vaccinul nr 2 si 3, am sarit peste primul.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Buddy & Jimmi [Suceava] mario238 874 47,080 08-01-2017, 05:09 PM
Ultimul mesaj: bidziiil
  Sedra Kent 11 748 07-26-2017, 08:22 PM
Ultimul mesaj: Kent
  Amstaff blue? Gagaalexandra 4 159 06-30-2017, 07:33 AM
Ultimul mesaj: uzzynaru
Video Chanti [Slatina] ceidoi 192 14,689 02-03-2017, 09:45 AM
Ultimul mesaj: ceidoi
  Oreo Cristina :) 107 6,051 01-12-2017, 01:21 PM
Ultimul mesaj: Cristina :)

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Păreri despre Tobby

Mesaj postat de: Claudiuq
08-18-2017
» Raspunsuri: 1
» Vizualizari: 107