Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hera
Star 
salut! Vreau sa va anunt ca a mai aparut un membru in familie!
Ea este hera, un pui de pitbull in varsta de 3 luni. Nu stiu sa va spun mai multe pentru ca ieri a ajuns la mine. azi ma duc sa vad ce manacare ii cumpar, vitamine nu ii dau ca e prea mica. Tatal are ped, mama nu.
De cand am luat.o sta numai cu capul sub labute si doarme toata ziua.
Nu este pit curat da mie la rubrica asta imi place sa o trec, daca e vreo problema o mut la metisi!
O sa revin cu poze ( astea au iesit naspa)

tatal putin cam scalambat

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Superbe pozele.Sa-ti traiasca
Mai răruț că-i mai draguț!
Un ped ceva?
Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
Hera nu are ped, doar tatal ei are, si nu aveam de ce sa il mai cer.
Ma grabeam ca ma astepta taxiul si claxona ca nebunu' si am zis ca ramane sa il vad cand vine.
Stiu ca are ped, da vroiam sa vad bunici, strabunicii, etc.
Al dracu el de taxiu, si de data asta s-a intamplat inevitabilul si iar ai luat ce ai apucat.
(10-13-2015, 10:18 AM) a scris: salut! Vreau sa va anunt ca a mai aparut un membru in familie!
Tatal are ped, mama nu.
Nu este pit curat da mie la rubrica asta imi place sa o trec.
tatal putin cam scalambat

Citat:Hera nu are ped, doar tatal ei are, si nu aveam de ce sa il mai cer.
Ma grabeam ca ma astepta taxiul si claxona ca nebunu' si am zis ca ramane sa il vad cand vine.

Eu cred ca nu are nici un caine din familia cainelui tau ped si e trist ca atat timp cat ai stat pe forum nu ai inteles nimic si tot un metis ti-ai luat. Explicatiile cu ped-ul tatalui, taxiul etc. sunt de ras si de plans
P.S. Ti l-am mutat eu la metisi. Auzi, "stiu ca e metis dar aici imi place sa-l trec" ..
eu unu' sunt multumit de parinti, i.am cunoscut pe aman2 si imi place cum arata pentru pet.
O sa pun in curand pedu' tatalui.
De ce vrei neaparat ca pet un caine cu potential agresiv? Risti prea mult, in fine.
Daca tot esti constient ca e metis, de ce te simti nevoit sa inventezi alta poveste despre ped.
Miha nu cred ca mai e la actualitate, dar alt user nici nu se deranja sa iti ceara ped pentru ca stim cu ce ai mai venit in trecut.
hai sa va spun si voua cum a aparut papusa asta.
Am aflat de pui si cunosteam familia respectiva M.am dus in vizita sa vad puii. Puii erau tinuti afara cu mama, le era frig. Asta a fost singura care s.a pus pe picioarele mele, a bagat capu' sub labute si a luat.o somnu.
Si asa mi.a intrat sub piele!
Un pui care nu are ambii parinti cu ped, este metis. nu am inventat povesti.
Ma Uzzy, un caine din asta rasa pura iti garantez ca daca e corect educat are muuult mai putine sanse sa fie agresiv. Motivul e destul de simplu, APBT-ul e un caine sportiv, nu unul agresiv, el castiga in ring nu pentru ca e agresiv, ci pentru ca ii place sa castige. Castiga din inteligenta, forta, rezistenta, rabdare si nu in ultimul rand, game, adica "dorinta de a castiga indifierent de adversitati".

Sunt nenumarate exemple de GR CH care stateau si le mancau pasarile din strachina, iar cand erau ring castigau. De asemeni sunt exemple de caini care fugeau de maidanezi, in ring se schimba treaba.
Un sportiv desavarsit, nu cauta sa se afirme fiind agresiv si atacand oameni degeaba pe strada. Ar trebui sa fie echilibrat.

Deci, daca vrei sa-l ai ca pet, il poti avea ca pet, poti sa-l inveti ca nu are voie sa se bata decat daca e muscat, sau, chiar poti sa-l faci sa fuga atunci cand e atacat, daca stie ca asta e regula pe care tu i-ai impus-o... E un caine care invata sa castige intuitiv dupa reguli.

Uite, ca sa-ti dau un exemplu concret:

Ar putea sa muste Bulldog-ul de bot si sa-i ia saculetul, totusi n-o face, il preseaza pana cand cedeaza, dar nu-l raneste. E agresiva?

PS: Sa ma scuzati va rog de Offtopic, poate fi mutat in alta parte mesajul, o sa-l rog pe Mircea sa faca asta, eu nu mai stiu cum se face...

Vroiam doar sa clarific un punct de vedere...
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Stiu la ce te referi Emil, dar aici vorbeam strict de Mihai care ne-a dovedit in repetate randuri ca nu are cunostinte despre rasa asta.Pentru el conteaza semnele si alte caracteristici.
Stiu la ce te referi, am avut ocazia acum multi ani sa stau langa un GR CH care m-a uimit prin gingasia lui.Cand am intrat( la insistentele varului ) eram oripilat, credeam ca acolo imi gasesc sfarsitul, dar m-am imprietenit chiar bine pot spune cu el.
Pe Mihai incercam sa il sfatuiesc sa aleaga alta rasa pentru pet, atat tot.

(10-13-2015, 02:13 PM) a scris: Stiu la ce te referi Emil, dar aici vorbeam strict de Mihai care ne-a dovedit in repetate randuri ca nu are cunostinte despre rasa asta.Pentru el conteaza semnele si alte caracteristici.
Stiu la ce te referi, am avut ocazia acum multi ani sa stau langa un GR CH care m-a uimit prin gingasia lui.Cand am intrat( la insistentele varului ) eram oripilat, credeam ca acolo imi gasesc sfarsitul, dar m-am imprietenit chiar bine pot spune cu el.
Pe Mihai incercam sa il sfatuiesc sa aleaga alta rasa pentru pet, atat tot.
Sunt slabe sansele sa isi echilibreze cainele cum spui tu.
Sa zicem doar ca tu ai niste caini de care te-ai ocupat 100% din pasiune si se vede asta.Altuia i-ar fi greu sa stapaneasca chiar si cainii pe care ii ai tu
issa mea este metis pitbull si metis ogar. stie comenzi ca sezi, culcat , adu batu, da laba, nu ai voie, sus, mai greu trasi. Cand ridica cineva mana la mine il face praf , va aduc ai exemplu un baiat cu mana care nici acum nu s.a vindecat dintr-un incident din asta. emil are drepate, cainele este personalitatea ta, daca simte ca iti e frica si lu ii este, da la el se manifesta altfel(agresiv/a) .
Issa este mai mult maidanez :). da cu niste felicitari si "hai issa" a trans una bucata dacia 1310.
Vezi Emile, vezi.
Un caine cu muscatura puternica ii trebuie si isi omoara prietenii.
Daca un amic de-al lui a fost atacat deja, de ce crezi ca lucrurile vor merge in alta directie?
In fine. Mihai nu am nimic cu tine, chiar iti vreau binele.
Ai grija de caini si incearca sa ii faci cat mai putin agresivi.

"Cum iti cresti cainele asa il ai"
"Cainele este personalitatea ta"
Sunt valabile decat cand latura umana a ecuatiei este labila si stabila psihic, altfel, e vai si amar de amandoi.
Nu am sustinut ca cei care nu-s rasa pura nu ar fi capabili. Doar ca procentul celor care sunt selectati special, e mai mare in comparatie cu cei care mai apar intamplator, printre cei care nu-s rasa pura. Si ai sanse mai mari sa-ti iasa caini cu temperament atipic, speriosi, agresivi, etc. intre mix-uri.
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Cu prietenul meu se intelegea foarte bine, cand il vedea era instare sa rupa lesa sa se duca el.
Eram pe camp, el avea un bat in mana si eu eram cu spatele, el a vrut sa faca o gluma, cand ma intorc sa se faca ca da cu batul in mine. si asa am facut, m.am speriat si am speriat.o si pe ea. ea a sarit la el si la perforat umpic.
Si eu sunt la fel, o personaliate vulcanica, si asa este si issa, si asa o sa fie si hera.

dupa somn ti se face sete!

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Rollo christos 47 3,455 06-30-2018, 11:14 AM
Ultimul mesaj: deathspell5
  Buddy & Jimmi [Suceava] mario238 875 59,060 01-22-2018, 12:30 PM
Ultimul mesaj: bidziiil
  Ares ( Slatina ) uzzynaru 27 2,083 12-16-2017, 02:48 PM
Ultimul mesaj: tyson5
  Sedra Kent 15 1,638 10-21-2017, 01:56 PM
Ultimul mesaj: Kent
  Vreau sa știu dacă este sau nu pitbull Tobby2001 2 457 09-23-2017, 07:10 PM
Ultimul mesaj: Tobby2001

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Urgent va rog

Mesaj postat de: Alexxx
Astazi
» Raspunsuri: 7
» Vizualizari: 38