Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pareri Boabe Acana
Vreau sa va cer un sfat.Catelul meu refuza boabele,am incercat foarte multe marci cu diferite ''arome'',insa le refuza.Totusi,am gasit firma care nu o refuza total,Acana.Pareri despre aceasta firma?Ce sa fac sa manance boabe mai des?(mananca o data la doua zile).Scuze daca e repost,sunt noua pe forum.Multumesc!
Mai răruț că-i mai draguț!
Bine ai venit! Frumos caine ai!sa iti traiasca! Acana e in topul hranei superpremium pentru caini.Dai cu incredere.Acum vezi cate kg are si dai cantitatea potrivita.
Ca sa nu se plictiseasca de ele, ar trebuii sa alternezi cu mancare gatita.
Cam atat pot sa iti spun,o sa mai vina sfaturi,de la oameni mai priceputi ca mine.
Am si eu aceiasi problema! Am incercat de toate. Odata nu i-am dat nimic inafara de boabe 3 zile si nu a mancat deloc si n-am avut ce sa fac, i-am dat mancare obisnuita si manca ca nebunul! Acuma mananca boabe maxim odata pe zi dar foarte putine! Chestia ciudata e ca mananca orice ii dau inafara de boabe!
Acana e o mancare f buna, depinde de caz, dar stiu foarte multi caini care se strica la burta de la ea. Daca vrei neaparat sa-l ti pe hrana industriala ia castronul cu mancare cand nu mananca in 5 minute si il dai la urmatoarea masa si tot asa.
Poti la inceput sa ii torni peste ele putina supa, sau iaurt, sa le manance mofturosul Smile
Nici al meu nu prea vrea sa manance boabe. Inainte sa il iau manca Pedigree, asa a spus fostul stapan, si mi-a lasat si un sac de boabe cand l-am luat. Totusi i-am pus in bol sa manance si nici macar nu se atinge de ele. Acum i-am luat Purina Pro Plan si parca de astea se mai atinge dar tot nu prea mananca. Ce am observat totusi e ca daca ii dau direct din mana boabele, parca le mai mananca. Incearca si tu sa vezi daca functioneaza cat de cat.
Incearca sa il epuizezi, si stai langa el pana termina.Tyson 5 a zis mai sus sa ii lasi castronul 5 minute in fata de doua ori pe zi, excelenta metoda.Ai grija sa nu ai aiba alta sursa de mancare, eu am crezut ca imi moare un husky, pana l-am prins cu capul in galeata de gunoi.de acolo am gasit problema lipsei de pofta de mancare.
Multumesc mult tuturor!m-am gandit al metoda cu iaurt,dar nu stiu daca e buna.Daca nu merge nici asa,am sa incerc cu ulei de somon.Am auzit ca da un gust mai bun.Tot am spus ca i au dar n-am luat.Dar acum ma simt nevoita.Cred ca treuie sa manance boabe..neaparat.Multumesc,dar metoda cu infometarea e cam dura.Si de nu ii dau doar boabe,nu mananca :))
Eu ii dau numai boabe, in general N&D sau alte produse de la Farmina. Ca se plictiseste de boabe nu prea cred, o perioada am incercat sa combin cu mancare gatita si a inceput sa refuze boabele. De cand am inceput sa respect cantitatea recomandata pt greutatea lui si tipul de activitate chiar nu mai am nici o problema in aceasta privinta.
Cat despre Acana e o mancare superpremium f buna.
Acana este una dintre cele mai bine cotate marci de hrana pentru caini. La unii caini pot sa apara probleme datorita continutului ridicat de proteina. Daca ii e bine cu Acana, poti merge pe ea deoarece e o hrana foarte buna.

Unul din trucurile pe care le aplicau cu succes cei cu caini pretentiosi la mancare era cel cu uleiul de somon (poti citi aici cateva discutii despre acesta) sau masline pus peste boabe. Cumva le face mai gustoase si intersante pentru ei.

Daca nu merge asta, lasa-l flamand. Fa exact cum ti-a zis Mircea mai sus.

(09-17-2015, 01:20 PM) a scris: Ce am observat totusi e ca daca ii dau direct din mana boabele, parca le mai mananca.

Nu cred ca este o solutie. Nu vei putea sa-l hranesti din palma toata viata.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
Confirm si eu trucul cu ulei de somon. Oreo prima oara mananca bobitele cu ulei pe ele si apoi le mananca si pe restu'
A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Multumesc mult,Nick.
Da,la cainele unei cunostinte ii cade blana de la Acana.
Totusi,i-a mea dat si sfatul cu "infometarea".Mai bine cautam alte trucuri, nu cred ca trebuie sa fim atat de duri pentru ca nu mananca.
MUltumesc,Cristina! La aceasta metoda ma gandesc si eu ca vom ajunge! :)
(09-17-2015, 10:05 PM) a scris: Acana este una dintre cele mai bine cotate marci de hrana pentru caini. La unii caini pot sa apara probleme datorita continutului ridicat de proteina. Daca ii e bine cu Acana, poti merge pe ea deoarece e o hrana foarte buna.

Unul din trucurile pe care le aplicau cu succes cei cu caini pretentiosi la mancare era cel cu uleiul de somon (poti citi aici cateva discutii despre acesta) sau masline pus peste boabe. Cumva le face mai gustoase si intersante pentru ei.

Daca nu merge asta, lasa-l flamand. Fa exact cum ti-a zis Mircea mai sus.

Nu cred ca este o solutie. Nu vei putea sa-l hranesti din palma toata viata.

Era doar o solutie temporara hrana din palma. I-am luat si eu mancarea din fata si i-am pus bolul doar dupa ce am facut putin antrenament si nu mai are treaba acum. A mancat tot din farfurie Big Grin
Ma bucur. Trebuie sa ii creezi un program fix.
Dimineata apa bauta, scos la poarta, facut nevoi, dupa-masa putina joaca si alergare, mancare si nevoile la poarta,etc...
Am reusit sa remodelez un Husky trait 30 luni in apartament.
Acum mananca pe nerasuflate boabele, si pot sa spun ca de doua saptamani de abia mai gasesc cate un pipi prin curte.
Asa are prietena mea o catelusa (tot malinois,pe nume Lesi).Mananca boabe numai si numai daca se joaca cu ea.Daca nu,deloc.Cu toate ca Wuinner acum are o '"pauza"' nu mai mananca ca acum doua trei saptamani.Atunci manca foarte mult,acum mananca putin.pot sa spun ca prea putin pentru el :/ ce rase de caini detineti voi?(Nick,Uzzy,Dany,Catalin,Tyson,)
Eu am un mascul amstaff de 3 ani. Pai normal ca daca te joci cu ea sau o scoti la plimbare o sa i se faca foame. Nici eu nu mananc mult daca stau toata ziua si nu fac nimic, dar daca muncesc ceva imi vine si pofta de mancare. Big Grin

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Hrana bio,100% bio, cruelty- free catalin11 19 3,247 02-17-2017, 05:13 PM
Ultimul mesaj: catalin11
  hrana vitamine djciupi 6 1,510 01-29-2017, 09:55 PM
Ultimul mesaj: Ama
  Black friday Acana si Orijen catalin11 6 1,337 11-23-2016, 09:08 PM
Ultimul mesaj: NICK
  Royal Canin Junior Maxi la 2 luni Tynaar 3 1,028 11-08-2016, 12:46 PM
Ultimul mesaj: cristianC
Information Boabe + carne cruda! Irina-Ghost 8 1,434 10-12-2016, 08:29 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Buddy & Jimmi [Suceava]

Mesaj postat de: bidziiil
12-08-2018
» Raspunsuri: 879
» Vizualizari: 64253