Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spike (Oradea)
Buna. El este Spike, are 3 ani, si l-am luat in urma cu doua zile. E un munte de caine, are 30 de kilograme. Am oprit pe drum sa il scot la plimbare si sa il alerg putin sa oboseasca. A reusit sa ma oboseasca el pe mine :)). Alearga de rupe pamantul, am bagat sprint cand am putut eu de tare si tot era in fata mea. Trage in lesa ca nebunul.

Ca si temperament e cuminte, asculta ce ii zic si e bland cu oamenii. Cu alte animale are putine probleme, in special cu pisicile. Nu ne cunoastem inca asa de bine pentru ca il am doar de doua zile, dar deja se uita la mine cu niste ochi mari si mi se pare dragut.

Ca si mancare i-am luat Purina Pro Plan cu somon si orez si o sa ii mai dau carne cruda din cand in cand.

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Mai pune poze cu el ca e amuzant rau :))
hi
Cainele asta cred ar ajuta si refugiatii! E foarte frumos si ma bucur sa aud ca are si un caracter asemanator.
Nu mai incerca sa te pui cu el la fuga.Eventual la marginea orasului cu bicicleta sau masina chiar.Wink Asta o sa il epuizeze
O sa il mai scot la alergat cu bicicleta si ii fac niste poze. Am fost ieri cu el cu bicicleta si am dat intr-un damb si mi-am indoit ghidonul de la semicursa :)) O sa imi repar franele de la mountain bike si il scot la plimbare cu aia dupa aia, ca fara frane nu il mai opresc :))
Inca cateva poze cu musculosu Big Grin Cand stau in bucatarie tot asa sta langa usa si se uita la mine prin sticla. :) In poza in care sta intins pe jos aia e pozitia lui preferata cand se odihneste.

Ai un caine tare frumos si are o fata miloasa si haioasa in acelasi timp. Sa-ti traiasca! Big Grin
A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
(09-17-2015, 10:41 PM) a scris: Ai un caine tare frumos si are o fata miloasa si haioasa in acelasi timp. Sa-ti traiasca! Big Grin

Multumesc. Si al tau e tare frumos. Imi place poze cu sticla de bere in gura :)))
Multumesc. Si al tau e tare frumos. Imi place poze cu sticla de bere in gura :)))
[/quote]

E cidru. Culmea e ca nu-i place berea, in schimb toate sticlele de vin, cidru, vodca le linge :))
A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself
Un baiat cu gusturi, nici mie nu imi place bereaTongue
Un video cu Spike. Nu stiu daca se vede asa bine pentru ca era seara. A vazut lumina reflectata pe perete de ceasul meu si a incercat sa o manance :)) Reusiti sa vedeti videoclipul?

https://vimeo.com/140154154

Inca nu am reusit sa il filmez la alergat, doar seara si nu se vede aproape nimic ca era deja intuneric. Ma bate gandul sa imi iau un GoPro Big Grin dar mi se pare cam scump si am avut o gramada de cheltuieli in ultima vreme asa ca deocamdata o sa mai astept. Incet o sa ii pregatesc o cusca izolata pentru iarna. Cred ca o sa ii fac ceva cu acoperis care se poate ridica. Mai caut proiecte deocamdata si o sa o fac intr-un weekend cand am timp.

Cu el sunt in curs de invatare. Acum il invat comenzile de baza si il antrenez sa nu mai traga in lesa. Ca si recompense folosesc ficatei de pui fierti si uscati la cuptor. Ieri l-am microcipat si l-am vaccinat si maine urmeaza sa il inregistrez la Asociatia Chinologica prentru ca nu era inregistrat. Ce e drept l-a durut putin cand i-a bagat microcipul si a curs putin sange dupa, dar e bine ca am scapat. Sper sa nu ii fie frica de veterinar pe viitor.
Sa speram ca va mai duceti decat la deparazitari la veterinar.
Vezi pe topicul lui Beka a lui dignitas, are cele mai ok custi si si explica destul de bine.
Am fost ieri sa il plimb pe Spike cu bicicleta, si nici nu bine incepem sa alergam ca vad niste copii cu bicicletele care vin din sens opus, aveau si un caine dupa ei. Drumul era un drum de tara izolat din pamant. Zic hai sa opresc putin pe dreapta pana trec copiii. Si eu, ca desteptul, am pus frana in timp ce tineam cu o mana ghidonul si cu o mana lesa. Iti dai seama ca mi s-a intors ghidonul intr-o parte cum m-am smucit si am cazut direct cu fata inainte. Am facut o saritura superman de pe bicicleta :)) Din reflex am pus mainile in fata si m-am julit destul de bine. Cred ca o sa fac o pauza de la alergat si astept pana vine hamul si il pun sa traga niste cauciucuri ce le am eu pe acolo. :))

Urata pi*da ai tras!
(09-24-2015, 10:49 AM) a scris: Urata pi*da ai tras!

Ustura ca naiba :)). Sa vezi cand am pus spirt :)) Surprise , ca nu aveam acasa alt dezinfectant. Da nu am rezistat mai mult de 2 secunde, o trebuit sa merg la farmacie sa imi iau unguent. Am condus masina doar cu varfurile degetelor sa nu imi fac volanul de sange :))
Crede-ma ca de abia am mai apucat mouseul dupa ce am vazut poza.
Am patit ceva asemanator,curata bine de pietre/mizerie pana nu se inchide rana.
Eu am avut neplacerea sa convietuiesc cu un ciob in palma un an si ceva.

spirt.....OMG...esti bine?Cred ca ai scapat o picaturalol

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Raffa (ovidiu-constanta) fop13 4 269 07-25-2018, 01:14 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Maia misterrac 9 313 07-08-2018, 11:20 PM
Ultimul mesaj: misterrac
  Zeus Ella1Ella 58 2,372 07-08-2018, 09:54 AM
  Dac, baiatul meu Iulian B 0 125 05-06-2018, 08:19 PM
Ultimul mesaj: Iulian B
Photo Roni si Sasha RaulSpirea 1 196 03-13-2018, 10:17 AM

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: dignitas1980
08-17-2018
» Raspunsuri: 52
» Vizualizari: 3312