Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informații dresaj
Îmi spuneți careva va rog cum sa fac câinele sa execute comanda culcat?? Nerd

Sa îmi spună cineva dacă nu fac bine topicurile ca nu prea ma pricep la forumuri.
Salut , daca ai trecut la comanada culcat inseamna ca stie comanda șezi .
In pui in pozitia șezi pe urma ii iei tu picioarele din fața si le tragi spre tine pana sta in pozitia dorita . el atunci o sa vrea s se ridice , atunci tu il apesi pe cap si ii zici culcat si ii dai o recompensa ...asa am gasit si eu pe net si a functionat
(04-29-2015, 08:24 AM) a scris: Salut , daca ai trecut la comanada culcat inseamna ca stie comanda șezi .
In pui in pozitia șezi pe urma ii iei tu picioarele din fața si le tragi spre tine pana sta in pozitia dorita . el atunci o sa vrea s se ridice , atunci tu il apesi pe cap si ii zici culcat si ii dai o recompensa ...asa am gasit si eu pe net si a functionat

Am incercat cum zici tu dar cand il pun in pozitie culcat sta nu are nici o treaba sa se ridice , si am facut-o de mai multe ori .... dandu-i recompensa si bravo ..... dar degeaba singur nu o face .... sezi o stie si o respecta ori de cate ori ii zic
Ce inseamna "de mai multe ori"?
In general pana inveti un caine sa execute o comanda dureaza. Trebuie sa exersezi de cateva ori pe zi, o perioada.

Uite si un video:

Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
(04-29-2015, 09:07 AM) a scris: Ce inseamna "de mai multe ori"?
In general pana inveti un caine sa execute o comanda dureaza. Trebuie sa exersezi de cateva ori pe zi, o perioada.

Uite si un video:

Da multumesc de raspuns .... atunci sunt eu de vina nu cainele ..... am incercat 5 minute nu a facut-o singur si gata :)) ... am cedat Tongue ... o sa mai incerc da de se invata pana la urma
In 5 minute probabil nici nu a inteles ce vrei de la el :))
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
(04-29-2015, 09:16 AM) a scris: In 5 minute probabil nici nu a inteles ce vrei de la el :))

Poi eu cam asa fac cu cainele .... dupa ce intelege cam face ce vreau(daca poate ) , cel mai probabil ca nu a inteles. Si nu stiam ca asa greu se lucreaza , sa trebuiasca zile pentru o comanda...

Si apropo nu ai o alta idee cum l-as putea face sa inteleaga comanda ???
(04-29-2015, 09:07 AM) a scris: Ce inseamna "de mai multe ori"?

Uite si un video:

Salutare , am si eu o nelamurire . Cainele meu executa comanda culcat doar cu recompensa , adica ia pozitia sezi dar culcat nu vrea doar daca ii duc boabele pe la nas ii spun culcat si cobor mana la 30 cm in fata lui la sol . Si ma intreb daca nu e o problema , o va face fara recompensa pana la urma ? ( comanda ii este destul de noua 3-4 zile) ar trebui sa il prostesc sa faca si sa nu ii dau recompensa ? sau asta il va face sa nu mai execute ??
İmage
O sa faca,dar incearca sa-l faci prima data sa execute comanda sau pune-l tu in pozitie cum zicea cineva mai sus si abia cand e in pozitie da-i recompensa.Cand e in pozitie prima data il lauzi si apoi ii dai recompensa.In timp te faci ca mai uiti de recompensa din cand in cand pana o elimini,de laudat o vei face in continuare.Bafta
Am intalnit atat de multi oameni in viata incat au inceput sa-mi placa cainii!
(05-03-2015, 07:29 AM) a scris: O sa faca,dar incearca sa-l faci prima data sa execute comanda sau pune-l tu in pozitie cum zicea cineva mai sus si abia cand e in pozitie da-i recompensa.Cand e in pozitie prima data il lauzi si apoi ii dai recompensa.In timp te faci ca mai uiti de recompensa din cand in cand pana o elimini,de laudat o vei face in continuare.Bafta

Sa îl fac sa execute fără sa vadă recompensa zici? (asta nu prea pot).. Recompensa o primește doar după ce ia poziția.
İmage

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Staffy nu latra CalinS 3 228 06-05-2018, 04:17 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Dresaj pitbull Cosmin si max 0 150 04-22-2018, 02:17 PM
Ultimul mesaj: Cosmin si max
  Cainele meu este prea fricos. Cosmin si max 2 154 04-19-2018, 12:11 PM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Zgarda dresaj. gabyr6 0 142 04-05-2018, 09:37 PM
Ultimul mesaj: gabyr6
  Amstaff pui neascultator/incapatanat justme20143 3 357 02-14-2018, 06:13 PM
Ultimul mesaj: Andrei Serbanescu

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: Danutzu85
07-13-2018
» Raspunsuri: 47
» Vizualizari: 3072