Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pitbull incapatanat si neascultator
Buna!de 1 luna jumate,am cumparat un pui de pitbull!

Incerc sa il pun pe drumul cel bun,avea deja 4 luni!problema este urmatoarea:de fiecare data cand il scot afara sa isi faca treburile si il las fara lesa,nu vrea sa mai vina inapoi in casa!fuge de mine,il chem si nu raspunde,nici macar nu ma baga in seama!daca ajung sa il prind cumva,se smaceste!nu asculta absolut deloc!ce sa ma fac!?l-am mai carpit de cateva ori,dar nu e o solutie,nu a bagat deloc la cap si ii e teama acum de mine atata tot7!

A mai trecut cineva prin situatia asta? Este vreo metoda prin care as putea sa il fac sa vina la mine cand il chem sau sa ma urmeze???daca il chem si plec spre casa scarii se uita la mine 2 secunde si apoi isi face tumbele in continuare!nici ca ar conta ca il las acolo singur!
va rog sa ma ajutati daca aveti vre-o sugestie!
multumesc!
Pai normal ca-si face tumbele in continuare cand vede ca pleci, pentru ca ''l-ai carpit'' de cateva ori. Nu e deloc ok si poate de aceea. Tu poate l-ai batut intr-un moment in care defapt trebuia sa-l rasplatesti, exemplu: tu nervos si ofticat ca nu vine cainele, te duci il prinzi, il bati. Deci a facut legatura, daca ma prinde ma bate, deci fug. Mai ales acum cat e mic poti lucra foarte ok cu el, dar trebuie mult calm si rabdare ca fara nu faci nimic. Incearca mereu sa ai niste recompense la tine, bucatele de biscuiti, sau chiar batonase de vita/pui etc, si mai intai lucreaza prin casa cu el la comanda AICI sau VINO, cum vrei, recompenseaza-l de fiecare data, iubeste-l si dupa ce se descurca in casa poti face si afara, in parc, pe strada, si pt inceput cu o lesa mai lunga sa il lasi mai la distanta si-i dai comanda si de fiecare data cand vine recompenseaza-l si iubeste-l. Incearca sa nu-l mai ''carpesti'' pt ca nu e normal.
A.p.b.t - the dog with more balls than a fuckin' christmastree
Crede-ma ca nu am facut asta pt ca aveam ce face!era 2 noaptea se cere afara,isi face treburile,apoi il chem si fuge!se apica de latrat de tumbe pana a iesit un vecin...logic ca am crez ca e o solitie pe mom si va invata ceva!...multumesc de sfaturi!am incercat aceste variante cu mult timp in urma cu el!
Mario are dreptate. Cand l-ai carpit mai rau ai facut. Solutia ar fi sa- scoti mai mult si mai des afara. Nu e o rasa sedentara si e normal sa faca asa
De o luna de cand ai cainele, trebuia sa-ti manance din palma! Deja am obosit sa va mai scriu, plus c-aveti atata "lectura" aici pe care nici eu n-am apucat s-o citesc.
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
Nu are incredere in tine e singura explicatie incearca sa il chemi cu glasu calm nu nervos fal sa vrea sa vina la tine automat ce il strigi pe un ton ridicat dupa ce la si "carpit" e normal sa nu mai vrea sa vina la tine nu se simte in siguranta cand il strigi
S-au rezolvat problemele respective!acum asculta,ba mai mult l-am învățat lucrurile de baza,șezi,culcat,da lăbuță,dupa ce vine de afara merge singur in cabina de dush si așteaptă sa il spăl sa nu murdăreasca.probabil era dezorientat având in vedere ca avea deja 4 luni cand l-am cumpărat!multumesc Pt sfaturi!
Si eu am aceasi problema, dar incep sa progresez in parc.
Si da rezultate, cand ii spun vino aici, nu vine, dar cand ii spun "na", fuge spre mine ca nebuna:)))
Alma a mea e fata, si e cam obraznica si fuge dupa baieti:))))
Si trebuie sa o alerg eu ca sa se intoarca.
Vai ce roman facusem pt personajul nostru dragutel si tare in gura dar... am cedat intre timp lol)

Codrut este forumul plin de astfel de informatii. Citeste-l si daca tot intampini dificultati te asteptam cu intrebari la obiect :)

Spor

TC (emil :))) )
"Properly trained, a man can be dog's best friend" ~ Corey Ford

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ajutor Lixandru23 3 302 07-31-2018, 07:14 PM
Ultimul mesaj: dand
  Staffy nu latra CalinS 3 333 06-05-2018, 04:17 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Dresaj pitbull Cosmin si max 0 244 04-22-2018, 02:17 PM
Ultimul mesaj: Cosmin si max
  Cainele meu este prea fricos. Cosmin si max 2 239 04-19-2018, 12:11 PM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Zgarda dresaj. gabyr6 0 204 04-05-2018, 09:37 PM
Ultimul mesaj: gabyr6

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zgarzi, hamuri si lese di...

Mesaj postat de: dignitas1980
Astazi
» Raspunsuri: 4
» Vizualizari: 63