Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nutritia unui caine atletic asemeni unui atlet uman II
Partea I s articolului este aici: http://pitbullclub.ro/nutritia-unui-cain...atlet-uman

Energie asta e cuvantul de baza , pentru rezistenta ai nevoie de energie.Pentru cresterea masei musculare ai nevoie de energie , deoarece muschi cresc mai repede si mai puternici cand ii antrenezi cu intensitate, iar cuvantul de baza pentru energie este ATP(adenozin trifosfat), care este o molecula vitala care se gaseste in organism , care ofera energie pentru rezistenta si crestere musculara , pentru forta si performanta. ATP se afla in prima linie cand vine vorba despre performanta atletica si suplimente nutritionale.ATP este un acid nucleic care contine 3 fosfati care atunci cand este activat eliberareaza explozie de energie care umplu contractia musculara si ajuta la alte functii ale corpului.Cand ATP se leaga cu anumiti receptori , cauzeaza eliberarrea de oxid nitric (NO), in sange .NO aliniaza vasele de sange iar cand este eliberat , cauzeaza o potenta dilatare a vaselor de sange rezultand un fux sanguin crescut.Daca sangele contine este bogat in nutrimente de calitate (o variatie de proteine benefice), muschii cresc mai sanatosi si puternici.O creste a fluxul sanguin inseamna si o necesitate mai scazuta de oxigen , astfel activitatea aeroba (rezistenta) este imbunatatita , iar recuperarea dupa un stres muscular este grabita. Vrei ATP in muschi pentru contractia musculara, iar cand al 3 lea fostat se detaseaza acesta elibereaza o explozie de energie insa daca nu este suplimentata aceasta explozie de energie este de scurta durata cea ce este normal.Cu cat mai mult ATP in celulele musculara cu atat un caine , poate alerga , lucra mai mult.

De mult timp cei care sunt implicati in acesta industrie a nutritiei sportive incearca sa gasesca metode prin care sa adauge un exces de ATP in muschi.Ideea de lua ATP pe cale ora , a fost considerata contraproductiva , deoarece se considera ca acesta era absorbit inainte sa intre in muschi.Un numar de stimulanti chimici au fost descoperiticare activeaza corpul in a genera ATP si sa ii duca in muschi.Una din metode ,care presupune un proces de utilizare al oxigenului care arde glucoza(zahar), grasime si aminoacizi ca sa creeze ATP, care prelungeste rezista cardiaca si musculara.Un numar de sumplimente nutritive atent create si utilizate pe o perioada indelunga de catre culturisti si-au dovedit valoarea , sau in sporturi in care contactul este la ordinea zile . ca fotbalul american sau orice alt sport in care este necesar sa tragi de fiare le folosesc.Dintre toate suplimentele 3 in particular sunt cele mai populare in randul atletilor.

1.Creatina

Cea mai cunoscuta in zile noastre este fosfocreatina.Asa cum am mentionat anterior Bob Fritz este cel responsabil pentru polularizarea creatinei in randul nutritiei sportive din lume.El a introdusa in lumea atletica la mijlocul anilor 80, eu fiind printre primi care am folosit acest supliment.O mare parte pentru descoperirea creatinei se datoreaza studierii dietei lupilor .Dieta lupilor(caini salbatici efectiv ), a prezentat un real interes , datorita performantelor atletice pe care le prezinta.S-a observa ca un lup poate strabate un teritoriu de 45 de mile uneori chiar sute de mile.Prezinta o forta uluitoare , 2 caini putund dobora un elen de 800 de pound si sa tarasca lesul pe o distanta de cateva sute de mile.Dar omul in infinitatea lui desteptaciunea incearca sa fie mai destept decat Dumnezeu -am creat vaci mult mai grase dar care produc o carne nesanatoasa si deficitara ca valoare nutritionala .S-a descoperit ca carnea de animal salbatic(caprioara) , contine chiar si de 10 ori mai multa creatina , fata de animalele domestice(vaci,gaini etc).

Don Mayfel obisnuia sa cumpere cantitati mari de carne de caprioara pentru asi hrani cainii.Astazi in mai toate revistele de culturism sunt pline de articole despre creatina si companii care incearca sa te convinga ca au cea mai buna creatina .Creatina este una din cel mai studiat supliment care asigura o explozie de ATP in muschi.Aceasta creaza energie pentru ca muschii sa performeze mai puternic si pentru o perioada indelungata si creste forta .Creatina creste timpul in care muschi pot exercita forta maxima.Conduce ATP in muschi asigurand forta aeroba.Un om poate face mai multe repetari , un alergator poate sprinta mai repede , iar un jucator de baseball poate arunca mai puternic.

2.Citrulline Malate

Acesta este aminoacidul citrulin atasat acidului malic implicata in ciclul citric.Acidul malic arde acidul lactiv si prelungeste performanta atletilor.Citrulina inlatura amoniacul din corp.Acidul lactic apare atuci cand aminoacizii sunt metablizati in timpul unor antrenamente intense si este toxic muschiului ducat la obosirea muschiului , pana in momentul in care este eliminat din corp.Citrulina promoveaza productia de energie si in acelasi timp elimina elementele care duc la o oboseala matabolica.Citrulina este converita in arginina in organism iar arginnina produce oxid nitric (NO).Cum am mentionat mai sus NO ajuta la un flux sanguin mai bun , iar un flux sanguin bun inseamna un aport de oxigen mai mare catre muschi si indirect ajuta la producerea de ATP in muschi , rezultat o energeie mult mai mare pentru forta aeroba.Citrulina a fost dovedita ca fiind eficienta in reducerea oboselii la persoanele in varsta de de catre comunitatea medicala.Citrulina este alcatuit din arginina si ornithine.

3.Pyruvate

Este un acid organic ,un bioprodus natural al metabolizarii glucozei.Cand suplimentezi cu pyruvate , cele mai sus mentionate se activeaza si asigura muschilor o cantitate mai mare de ATP , arzand grasimi si glucoza.Folosit ca un arzator de grasimi, creste rezistenta si activitatea de producere al ATP.Poti gasi numeroase studii legate de performanta sportiva care care confirma acest lucru.Este recomandata folosirea 1gram/ 3 kg , prea multa la o administrare la oameni poate produce iritari gastrice , insa caini il tolereaza mult mai bine, recomandat este sa il imparti in mai multe serviri.

4.Ribose

Este un zahar parte a unui fosfat cu mare energie care formeaza o parte din moleculele de ATP.O suplimentare cu ribose creste rezistenta musculara , nu insemna ca de face direct mai puternic , dar iti permite sa faci mai multe repetari , repetari ai multe ale cainilor , tractarea de greutati, un timp mai indelungat la springpole.Face corpul mai rezistent si mai puternic.
Suplimentele cu D-ribose ajuta de asemenea la recuperarea nivelelor de ATP dupa un antrenament intens.

5. ATP

Asa cum am metionat mai sus se credea ca administrarea pe cale orala a ATP nu este eficienta deoarece se credea ca este absorbit inainte sa fie absorbit de muschi , de atunci s-a descoperit ca ATP ajunge direct in intestin si de acolo este absorbit de muschi .

Incarcarea este un alt concept al performantei , insemana ca atunci cand incepi suplimentarea o maresti in 3 si 5 fata de cantitatea recomandata in prima saptamana.Sa va explic ce vreau sa spun, cand incepi suplimentarea , muschii sunt ca niste cupe goale si absorb totul, mai apoi va absoarbe doar cantitatea prescrisa , iar ce este in exces este o risipa si poate fii prea mult .Acum sunt prea batran sa concurez ma antrenez in continuare si iau suplimente insa doar atunci cand fac antrenamente foarte grele , dar cand fac orice alta activatate alergare , karate , accentul cade pe mentinere.

Urmatoarea intrebare pentru caini cat de mult sa le oferim si cat de des?Sunt uimit cand citesc ca trebuie sa iei atat si atatea grame , cand normal totul ar trebuie sa fie personalizat in functie de individ, deci pentru un caine de 45 de pound 1/4 din cantitatea recomandata unui on este suficient in doar dupa atrenamente foarte dure si serioare.

Exista o alta metoda care sa ajute la efectele produse de catre suplimente.Masajul , care este un aspect extrem de important al conditionarii un lucru foarte putin inteles de catre handlerii din ziua de azi .Masajul sa fie facut de catre un maseur calificat , care ajuta la eliminarea aciduli lactic si stimuleaza musculatura prin aducerea unei rezerve de sange oxigent in locurilor unde este nevoie.Descopera valaoare masajului incearca si tu.Este motiv bine intemiat pentru care mari atleti recurg la masaj.Gimanstii si balerini se antreneaza cate 6-8 ore pe zi , dar nu totul se rezuma la efort aerob si anaerob , nulte ore sunt petrecute la masaj , acestul lucru le da forta.Iata o explicatie concisa , cu toti stim ca ne dezvoltam masa musculara , creste forta si ne recuperam datorita hormonului numit testosteron.Antrenamentele stimuleaza productia de testosteron. Daca este benefic oamenilor de ce nu ar fii benefic si cainilor.

O alta informatie pe care vreau sa o impartasesc cu voi .Am lucrat niste caini cu un dogman care m-am invatat acesti lucru.Pentru asta ai nevoie de o care lunga prin padure dupa un mila intensa si spring pole , hranesteti cainele cu o hrana bogata in nutrienti bine udata.Dupa care partenerul marge in fata ta cu cainele cu care se lucreaza , tu ramai mai in spate la o dustanta de 5yarzi sau cat este necesar ca , cainele sa isi doresca sa ajunga in fata .La sfarsitul catorva mile intorce-te si mergi inapoi , tu esti in fata iar cainele partenerului vrea sa se strecoare in fata ta, acest lucru poarta numele de antrement de volum sanguin.Obtii o contractie maxima in momentul in care caine incerca sa se strecoare in fata ta, acest aspect umple muschii cu o cantitate de sange oxigenat si ai un caine hyper-hidratat sau pompat caine.Dupa ce ai facut acest lucru , rasfatati cainile cu un lung si bine meritata masaj , se stie ca masajul ajuta la netezirea cicatricilor sia juta la inbunatatirea abilitatilor atletice.

Nu sunt un particip la lupte intre caini ,iar pentru a pregati un caine pentru ring sunt necesare mai multe aspect decat aducerea la greutatea optima , dar foarte multe din aspectele altetului unam modern , poate fii folosit si in pregatirea cainilor.Cu alte cuvinte nu spun doar lucruri citite in carti , vorbesc de lucruri care chiar functioneaza, functioneaza deoarece permite alteletului uman sau canin sa lucreze mai puternic si pentru o perioada indelungata.Deci nu iti deci nu folosi suplimentele decat in cazul in care cainele munceste din greu si pnetru o lunga perioada , doar in cazul unor antrenamente serioase.Altfel aceste suplimente pot fii toxice si o risipa.Aceste suplimente sunt in spatele performantelor atletice.Vrei un super caine ? hraneste-l ca un super atlet uman .Nici unul din acestea nu poate face un caine de game , dar poate construi un caine extrem de puternic.
Multumin pt timpul acordat traducerii textelor!
''Game'' is the name of the game!!!
Cu mare placere , eu ii multumesc celui care a facut aranjarea textelor.
Deci cu asta se hraneste un pitbull? Cu creatină? Cu ATP? Eu zic ca asta e suplimentatia, alimentatia e altceva. Personal fac sala si cunosc cate ceva. Acum caut un articol despre cum trebuie hraniti cainii.
Multumim frumos Ama!Eugeniu,ea a spus nutritie nu alimentatie.Cum trebuie hraniti cainii stim cu totii,adică cel mai bine este sa te duci la un veterinar,de ex.stiu catei la care le merge burta de la Acana,care nu mananca carne,care refuza conserva deoarece le vine rau de la ea,etc etc.Sper ca te-am ajutat si pe tine.Mai amanuntit cred ca poti gasi pe forum,pe google sau pe youtube.
Mai răruț că-i mai draguț!
(12-21-2015, 11:18 AM)Denissa a scris: Multumim frumos Ama!Eugeniu,ea a spus nutritie nu alimentatie. Vad ca ma tot contrazici peste tot unde scriu.

http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/nutritie.html
Nu te contrazic.Nutritie/alimentatie,dar alimentatia este una si hrana de zi cu zi e alta.Eu cred ca ea vorbeste de suplimente,ca si pentru noi vitaminele

Eugeniu, ai dreptate. Poate un titlu mai inspirat era suplimentarea nutritiei cainilor atletici...

Denissa, ca de obicei bati campii.
OMG,tot eu bat campii.Chiar nu boi mai comenta aiurea,promit
(12-22-2015, 02:57 PM)Denissa a scris: Nu te contrazic.Nutritie/alimentatie,dar alimentatia este una si hrana de zi cu zi e alta.Eu cred ca ea vorbeste de suplimente,ca si pentru noi vitaminele

Se refera la suplimente nutritive intr-adevar ai dreptate , e beton articolul.
Alimentatia cainelui meu nu contine suplimente fiind acelasi timp hrana de zi cu zi deoarece Nutritia si Alimentatia sunt doua concepte diferite :)

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Greutate Ion199800 0 181 05-19-2018, 08:57 AM
Ultimul mesaj: Ion199800
  La Braila... Andrei Serbanescu 4 447 12-04-2017, 02:12 PM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  SEARCY JEFF &WALLACE ’S KING COTTON Ama 0 467 05-14-2017, 10:15 AM
Ultimul mesaj: Ama
  Oldies but Goldies game_dog 2 412 04-07-2017, 10:26 AM
Ultimul mesaj: game_dog
  The Book of Gamedogs Ama 3 594 03-21-2017, 10:14 PM
Ultimul mesaj: game_dog

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zgarzi, hamuri si lese di...

Mesaj postat de: dignitas1980
Astazi
» Raspunsuri: 4
» Vizualizari: 63