Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pitbull - cea mai versatila rasa de caini ?
Deschid topicul asta dupa ce am auzit (citit) din ce in ce mai multi oameni referindu-se la pitbull ca fiind cainele bun la toate ... asa sa fie ? Un exemplu recent care chiar m-a surpins este cel de mai jos. Un pit a batut la viteza toti ogarii inscrisi intr-o cursa in Finlanda.

This Pit Bull FHK Bellator was faster then all afghans and salukis during last lure race on Finland. This dog runs 80 meters or 280 meters in races. This pic is from 280 m, time: 22,97 sec.

Fisier (e) atasate
.jpg   10614327_758794164176618_3318922822559834321_n.jpg (Marime: 22.91 KB / Descarcari: 250)
İmage
Pai cand oamenii au spus ca e cel mai bun caine cunoscut de om lumea o fi zis ca-s aroganti :))
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Cine credeti voi ca este caine salvamar la Costinesti? Rino. CIne e Rino scrie in linkul de mai jos.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Timp+l...Costinesti
Si Chinaman avea capacitatea pulmonara ca a unui greyhound! Big Grin
Poti face orice cu cainii astia, A.P.B.T. for life!
A.P.T.B rulllzzzz!!!!!! rock on I-a lasat in ceata pe aia!!!:))))super tare!!!
Mortii ei de tastatura!!! A.P.B.T rullllzzzzz!!!
''Game'' is the name of the game!!!
Ar fi fost culmea sa uite pit-ul de cursa si sa se ia de vreun ogar. :))
A.p.b.t - the dog with more balls than a fuckin' christmastree
Nu stiu daca intradevar este bun la toate, insa daca crescatorii s-ar orienta si catre alte activitati si ar folosi si in alte scopuri acel gameness cred ca ar realiza lucruri frumoase cu aceasta rasa.

Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Rezultat foarte bun, totusi mai are pana la timpii unui greyhound sau whippet.
On topic, "cea mai versatila" e poate exagerat, cand nu ai avut alte rase cu care sa compari, dar cu siguranta poate excela in multe domenii.
Si eu as vrea sa vad cat mai multi implicati in astfel de activitati.
Salut tuturor,

Categoric Pit-ul este una dintre cele mai versatile rase de caini; iar cand spun aceasta ma gandesc la urmatoarele aspecte:

1. Pet - Pana la alte atributii, cainele este in primul rand un pet, iar Pit-ul exceleaza ca fiind un caine iubitor; prietenos cu copiii, rezistent la durere, deci acestia il pot trage mult si bine de nas,coada,urechi etc; tolerant cu alte animale de casa cu care a crescut de mic, poate fi tinut atat la curte cat si la apartament;

2. Caine paza - Chiar daca Pit-ul a fost selectat ca fiind " people friendly " ( luand in considerare background-ul de ring), acesta poate fi un substitut destul de bun ca si caine de paza fata de celelalte rase consacrate ;

3. Agility, Rally & Tracking (dog sports) - Singura rasa care (cred) ca poate concura cu Pit-ul la Agility este Ciobanescul Belgian Malinois, in rest cred ca este favorit de departe la orice proba de agility ( sprint,spring pole,sarituri etc).

4. Schutzhund - Chiar daca nu este la fel de obedient precum alte rase consacrate ( Ciobaesc German;Belgian - deh! fiind terrier...) si nu este un " man stopper " precum rasele mai mari de paza ( Presa,Rott,Ambull) Pit-ul mereu va da 101% in fata unui atacator ;

5. Weight pulling - Majoritatea recordurilor la toate categoriile Iron Dog Championship sunt detinute de Pitbulls, urmati indeaproade de American Bulldog, deci...nu prea exista concurenta ;

6. Vantoarea - Folositi destul de des la vanatoarea de vizuina si " big game hunting " (mistret,urs,coiot,lup etc) ca si " catch dog " , singura rasa care ii este superioara fiind Dogo Argentino.

Cu un dresaj adecvat si implicare din partea stapanului sunt sigur ca Pit-ul ar putea performa peste medie si in alte arii: Police dog,detectie droguri,arme,persoane pierdute in cutremure etc ; insotitor nevazatori ; aportor ; poate chiar si paza unei turme mici de animale :).

Cu stima,
T.
Pitbull-ul doica. Cainele asta a salvat mezinul familiei care a starnit un cuib de albine tragandu-l de pantaloni si luand copilul in spate ca sa-l salveze de intepaturi.

http://www.wchstv.com/news/features/eyew...Abx7GP_pTt
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
(08-27-2014, 07:22 PM) a scris: Rezultat foarte bun, totusi mai are pana la timpii unui greyhound sau whippet.
On topic, "cea mai versatila" e poate exagerat, cand nu ai avut alte rase cu care sa compari, dar cu siguranta poate excela in multe domenii.
Si eu as vrea sa vad cat mai multi implicati in astfel de activitati.

Hemu-Ha, de dragul contradictiei, nu am cunostinte in rase mai multe decat tine probabil(stiu totusi si eu cateva). Dar poate n-ai dat tu de pitbullu' potrivit pentru orice i-ai da sa faca. Tongue Nu toti sunt la fel.
imi place topicu` asta
hi

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Păreri Ion199800 2 150 07-08-2018, 09:20 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Pareri va rog! marindan1984 1 328 03-20-2018, 11:19 AM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Canisa pit Robert Alexandru 0 405 12-27-2017, 09:55 PM
Ultimul mesaj: Robert Alexandru
  Cumpar apbt Robert Alexandru 0 417 12-17-2017, 08:58 PM
Ultimul mesaj: Robert Alexandru
  American bully Julei 42 10,670 12-05-2017, 10:48 AM
Ultimul mesaj: Danutzu85

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 2 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: dignitas1980
08-17-2018
» Raspunsuri: 52
» Vizualizari: 3387