Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varsta potrivita pt. schimbare hrana ?!
Salut, as dori si eu sa stiu la ce varsta este indicat sa schimb alimentatia puiului?
Mentionez ca are 7 saptamani si-l hranesc cu Royal Canin Starter la indicatia crescatorului, insa vreau sa-l trec pe Acana sau Orijen.

Multumesc anticipat !!!
İmage
De la ce varsta vrei, doar sa faci asta treptat cu procent mai mare de RC decat Acana/Orijen si scazi treptat(minim o saptamana) pana cand ii dai doar celalalt tip de mancare.

Daca bugetul iti permite da-i Orijen, mancare mai buna nu stiu sa existe pe piata la noi...

"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Multumesc pentru sfat, sunt dezgustat de ceea ce am aflat despre RC Starter, d-aia vreau sa schimb.
Bugetul imi permite sa ma orientez spre Orijen, insa cainele sta in apartament si din ce am citit, continutul mare de proteine din Orijen necesita multa miscare din partea cainelui...
İmage
La varsta asta nu e cazul de prea multa miscare, nu mai mult decat sta puiul treaz si misuna prin casa, dar daca respecti indicatiile de pe ambalaj ar trebui sa fie totul in ordine (si sa faci trecerea treptat de la una la alta ca sa nu-ti faca indigestie/diaree nasoala).

RC intr-adevar este o hrana supra-apreciata, cu continut mare de cereale pe care cainele nu prea le asimileaza. Calitativ totusi este peste altele cum ar fi Pedigree si alte porcarii.
Si oricum un sac de Orijen la varsta asta te tine vreo 2 luni cel putin cred..
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Ii poti da si Purina, acum depinde cum se impaca cainele cu mancarea. Al meu a fost crescut cu RC. I-am schimbat cu Orijen si nu se atingea de ea. I-am facut cunostinta cu Acana si a ramas fara par. Acum mananca Purina amestecata cu Hills. Este foarte important ce iti accepta caiele si cum ii merge bine.
Grija mare la schimbare, se face treptat pe parcursul a 2 sapt
Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
Multumesc pentru sfaturi, stiu ca se face treptat si o sa am grija, sper din suflet sa nu pateasca ce ai zis ,adica sa-i cada blana.
O sa incerc sa-i intoduc un mix intre acana si orijen sa vedem cum reactioneaza, va tin la curent !!!
İmage
Eu unul la varsta de cca. 9 saptamani i-am schimbat si pe puiuti de la boabe in cateva zile la RAW :) Ca sa previn un eventual deranj la piele si blana, le-am dat ulei de somon. Au trecut vreo doua saptamani si nu au absolut nici o problema.

Am dat la caini Orijen si Acana ani de zile si nu am avut absolut niciodata probleme cu blana, pentru ca amstaffii mei au avut parte de alimentatia corecta dpdv cantitativ si de miscarea corespunzatoare rasei.

Singurul lucru ce m-a deranjat la Acana/Orijen e ca faceau mai moale cand erau mici si se mai scapau in casa (era mai naspa de curatat), in rest rezultatele erau deosebite.

Oricum, azi n-as mai da nimic altceva decat RAW, dar totul depinde si de timpul alocat asa zisului gatit (de exemplu piure de fructe si legume la robot LOL), spatiul de depozitat etc. Daca nu ai timp de astea, o mancare gen Acana e excelenta!
İmage
Multumesc pentru informatii, din pacate nu imi permite timpul sa ii dau RAW, dar vreau sa-i ofer ce e mai bun pe piata, incerc cu Orijen si revin cu informatii privind reactia micutului la noua hrana ....
İmage
N-am mai postat de mult p-aici, ma gandeam sa revin cu reply-ul de care vorbeam in postul precedent !

Ii merge foarte bine cu Orijen Puppy, il recomand cu caldura, pana acum s-a dezvoltat foarte frumos, are aproape 4 luni si 14 kg, este energic , luceste blana pe el si n-a avut nici un fel de probleme cu stomacul pana acum !

İmage

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Hrana bio,100% bio, cruelty- free catalin11 19 3,126 02-17-2017, 05:13 PM
Ultimul mesaj: catalin11
  hrana vitamine djciupi 6 1,483 01-29-2017, 09:55 PM
Ultimul mesaj: Ama
  Black friday Acana si Orijen catalin11 6 1,286 11-23-2016, 09:08 PM
Ultimul mesaj: NICK
  Royal Canin Junior Maxi la 2 luni Tynaar 3 1,008 11-08-2016, 12:46 PM
Ultimul mesaj: cristianC
Information Boabe + carne cruda! Irina-Ghost 8 1,397 10-12-2016, 08:29 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: Danutzu85
Astazi
» Raspunsuri: 59
» Vizualizari: 4128