Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme de comportament.
Eu am ajuns intr-un punct cu Thea ca ori innebunesc, ori o dau.
cel mai fericita sunt macar dintr-un punct de vedere nu este agresiva la alti caini, o bag in tarc cu 10 caini si se joaca frumos, la modul le arunc aceeasi mince, care o aduce nu e nici o suparare. Nu este agresiva la om( decat cu mici scapari le voi explica mia detaliat mai jos), agresivitate 0 cu ceilalti caini, neposesiva la jucarii.

1. dupa ce am trecut frumos de perioada dificila cu rosul fara prea mari pagube in casa, are o luna si jumatate-2 de cand distruge in mod constient lucruri.Recunosc si-a mai luat si bataie (blugi, cearceafuri se uita la mine si trage de ele, perne, mai nou incaltari). Fie ca o cert, o corectez, o inchid, sau o mai si bat(bateti-ma cu pietre pana la ea daca vedeam pe cineva atingand cainele ma certam cu el pana in viata de apoi) se potoleste pe moment, dupa 5 minute face fix acelasi lucru.Cea mai mare incapatanare intalnita. Uneori singurul mod sa o opresc sa roada, e sa ii pun botnita, se supara si se culca.
2. mersul in lesa. Este de doua feluri. 1) ori merge extraordinar de frumos si la comanda la pas sau usor se corecteaza singura imediat sau varianta 2) cand merg cu ea cu labele din fata suspendate si continua sa traga si sa mearga cu mine taras.
3. am senzatia ca nu imi mai recunoaste autoritatea. pana acum o luna ieseam in spatele blocului extrem dfe civilizat: raspundea la comandaConfusedtai pe loc, asteapta si vino aici. De aproximativ o luna face fix ce vrea, fuge din gradina in gradina prin spatele blocului, ieri am batut-o foarte tare din cauza asta( a sarit in fata unei masini si era sa o calce), azi fix aceeasi problema am alergat dupa ea 10 min. Am prins-oAm batut-o cu palma peste fud si am bagat-o in casa. De fiercare data cand nu raspunde la comenzi ii pun esa si o bag in casa. Sincer imi este foarte frica de acest comportament pentru ca o pot pierde sau o poate calca o masina.
4. are momente cand din joaca devine agresiva in joaca, la modul te joci cu ea si deodata devine foarte entuziasmata cand incerci sa o potolesti cu gata, nu e voi, treci la tine escaladeaza si incepe sa maraie, dar da din coada.Daca o corectez cu ziarul, mana sau lesa are mom cand doar pun mana pe ziar si se potoleste si momente cand sare la ziar sau maraie la mine dand din coada.
Mi se pare ca are un comportament foarte fluctuant si neconsecvent. Sunt zile intregi in care e inger, merge in lesa frumos, vine la comenzi, se rasfata frumos si zile in care ia de dimineata pana seara bataie. help. imi e frica de micile tendinte de agresivitate pe care le are nu stiu exact daca ea asa percepe joaca sau chiar e agresiva. Cum ii pun botnita se supara si se culca .
Life's a game but be careful you might lose
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
Buna!!cu problema cu rosul lucrurilor incerca sa pui ceva chili pe un lucru pe care crezi tu ca ea ar dori sa il roada si cred ca isi va pierde interesul de a mai face asta!!cel putin pt un prieten de al meu a functionat trb!!!si trasul in lesa parerea mea este zgarda de fortza te-ar ajuta mai mult cat despre marait nu stiu ce sa zic!!
''Game'' is the name of the game!!!
I-am luat si solutie speciala de la farm.veterianara un bitter se uita la lucru dat cu bitter, o intepa si totusi continua sa roada. e foarte ambitioasa. La zgarda de forta m-am gandit si eu numai ca trage foarte rau si mi-e frica sa nu se raneasca
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
eu zic ca totusi daca ii pui chili din ala iute nu o sa mai roada niciodata,dupa cum am mai zis am un prieten care a incercat treaba asta dupa ce ia ros cam tot de prin casa si acum nu mai roade nimic,si despre zgarda de forta este foarte putin probabil sa se raneasca, dar parerea mea este sa incerci cu zgarda de fortza sau macar un colier/coral din ala care doar se strange care nu are ''tepi''!!
O sa incerc si cu chilli problema e ca ea roade lucrui pe care nu se poate pune chilli. Salteaua, cearceafurile, pernele, hartia igenica, hainele mele ( nasturii) :))
@Nu ofer sfaturi pe pm
dai peste tot cu chili!!:)) glumesc! un cearcef vechi pe care nu mai doresti sal folosesti o bluza veche si chestii care nu iti mai folosesc si pt care ea are interes!!eu zic ca ar putea da rezultate!!ce sa iti spun ...succes!!
Ioana nu ii mai permite accesul la acele lucruri, de ex eu lui Paco nu ii permit accesul in dormitor pana la culcare, pe timpul zilei are la dispozitie holul, bucataria si balconul, usa la Wc inchisa tot timpul, hainele in sifonier. De multe ori ei fac aceste lucruri din razbunare sau din prea mult alint.
Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
despre asta vorbesc. https://www.youtube.com/watch?v=8AT6kDnrtJQ daca iau un ziar sau lesa in mana, devine foarte agitata si maraie
@Nu ofer sfaturi pe pm
Pai ma ioana pe tonul ala si in secunda 2 o iei in brate si o pupi normal ca face asa :)) pai eu cand tipam odata la a mea paraliza de frica. Stia cand era de joaca si cand era treaba serioasa, dar la tine vad ca nu te lasa inima sa fii severa cand trebuie, iar tonul pe care-l folosesti....pff nu stiu ce sa zic dar nu e deloc autoritar
hi
lol Te escrocheaza sentimental maaaaxim, si-ti si place vad. Smile Daca devii mai ferma sunt sigur ca reusesti sa o faci cum vrei, ea te iubeste dar nu te respecta.
In primul rand nu o mai lasa sa ti se urce in brate cand vrea ea, o iei in brate doar atunci cand vrei tu Big Grin Iar pupaceala, la fel, cand merita pentru ca a facut ceva bun sau cand vrei tu, dar niciodata cand ea cere...

E faina catelusa, nu cred ca poti sa o dai :)
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Sunt cei mai mari excroci sentimentali, de ex eu am ajuns acum, paco cum m-a vazut a inceput sa se agite sa ma iubeasca, i-am spus imediat la canapea si ma asteapta acolo pana ma duc la el sa ma pupe, ii dau voie sa ma iubesca un pic si gata. Inainte cum intram in casa sarea pe noi sa ne darame dar l-am dezobisnuit. Acum e cuminte sta laga mine pe canapea si se uita la tv in timp ce eu imi savurez tigara :)
Nu sunt hotarata sa o dau, dar daca nu reusesc sa o strunesc intr-o luna doua nu stiu ce sa zic...nu e un caine care sa aiba voie sa nu raspunda la comenzi si nici sa o scot numai in lesa si cu botnita nu vreau. Nu e normal sa faca ce face ea afara eu alerg dupa ea si urlu...o calca o masina, sare pe cineva(nu a fost cazul si nu are tendinte, dar cateodata are un comportament instinctiv de ma sperie). Pe prietenul meu il respecta, dar a batut-o de vre-o doua ori destul de rau, pe mine nu ma tine inima sa mi-o ard asa cu ea. Plus ca pana de curand am stat cu el si nu prea era necesar sa ma bag eu in ea.
@Nu ofer sfaturi pe pm
Pe prietenul tau va sari in curand daca o va mai altoi. Respectul nu se castiga cu bataie asta este un mit. Sunt caini mai supusi care doar daca ai ridicat vocea la ei tremura si cei care incearca sa domine si ii doare undeva de toata bataia ba mai mult se dau la tine. Eu iti recomand sa o scoti numai cu lesa, este caine si nu sti niciodata cum va reactiona. Eu chiar si bichonul I'll scoteam numai in lesa. Pune totul cap la cap si nu ii mai permite sa te domine. Eu inca am probleme cu paco din cauza rasfatului si de multe ori di joaca o dam in crize si tentative de muscaturi dar I'll pun la punct si I'll igonor. Stii ca si eu eram la un pas de al da, dar din cu totul alte motive. Am renuntat la gandul asta
Asta i-am zis si eu, ea e chiar genul ala de caine de care vb daca dai in ea sare sa te muste,dar crede-ma Miha ma stii de multa vreme nu sunt pro bataie, dar uneori numai asa se potoleste.
@Nu ofer sfaturi pe pm
in loc sa o chelfanesti intoarceo cu burta in sus si tine-o asa cateva zeci de secunde, cu forta daca trebuie, e un mod mult mai bun de a-i arata ca e fraiera si subordonata tie. Tehnica e cea pe care o foloseste Caesar Milan si functioneaza de minune (testat). Big Grin
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ajutor - Plimbatul in lesa TheGambler 16 2,074 01-10-2018, 08:08 PM
Ultimul mesaj: Postarnaceanu Robert
  Bună DariusAPBT 2 281 11-06-2017, 09:21 AM
Ultimul mesaj: Andrei Serbanescu
  Dresaj Adina Sz 3 461 10-04-2017, 12:21 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
Exclamation Ajutor dresare caine maidanez foarte salbatic astifoiklokmnikjdeqjqkeakekake 1 584 10-24-2016, 08:40 PM
Ultimul mesaj: Emil
  am nevoie de ajutor cu niste chestii de dresaj si niste antrenamente mytza 2 790 08-12-2015, 12:57 PM
Ultimul mesaj: mytza

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Buddy & Jimmi [Suceava]

Mesaj postat de: bidziiil
12-08-2018
» Raspunsuri: 879
» Vizualizari: 64148