Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce alte comenzi mai stiti?
rocky al meu stapaneste 4 comenzi bine , si acelea sunt: sezi , culcat, aici si latra.( latra 1 data , de 2 , de 3 ).
pentru cei care stiu mai multe comenzi, cand vor si au timp, poate ne impartasesc si nou ( mie) cateva sfaturi , lectii ( filmulete ) sau in scris. sunt foarte recunoscator si apreciez efortul oricat de mic ar fi.

mai pot de altfel , (nu promit) si incerc sa-mi fac timp in weekend pentru incepatorii doritori sa invete comanda "sezi" .
materialul de ajutor o sa fie gen video ori in scris.
de altfel doresc sa invat si eu alte comenzi .

ideea acestui thread ,( topic) este de a invata impreuna , fara a mai fi nevoiti sa scoatem bani din buzunare pentru a ne educa cainii.
Da laba, bate palma, rostogolește, pas, aport, așteaptă.
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
Deschide/inchide usa, aprinde/stinge becul Big Grin
De aici: http://observator.tv/social/fati-animalu...99041.html
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
Super tare stirea Nick ! As vrea sa vad mai des astfel de imagni la tv! Poate cu timpul vom reusi sa mai schimbam mentalitatea oamenilor
Shana deocamdata stie : Aici, stop/stai, n-ai voie, lasa, asteapta, sezi, culcat,rostogoleste-te, bang bang! (mort), salut, "frumos/slash"(sta in fund cu labele ridicate), hopa sus(sta in 2 picioare, aport, imi sare in brate, ia acolo/adu aici.
Cel mai bine invatati de pe canalul tipului asta : https://www.youtube.com/watch?v=akygkKmpCNM , dar daca pot ajuta si eu cu vre-un sfat si ma pricep, ajut cu placere
(03-14-2014, 09:57 AM)tyson5 a scris: Super tare stirea Nick ! As vrea sa vad mai des astfel de imagni la tv! Poate cu timpul vom reusi sa mai schimbam mentalitatea oamenilor
Shana deocamdata stie : Aici, stop/stai, n-ai voie, lasa, asteapta, sezi, culcat,rostogoleste-te, bang bang! (mort), salut, "frumos/slash"(sta in fund cu labele ridicate), hopa sus(sta in 2 picioare, aport, imi sare in brate, ia acolo/adu aici.
Cel mai bine invatati de pe canalul tipului asta : https://www.youtube.com/watch?v=akygkKmpCNM , dar daca pot ajuta si eu cu vre-un sfat si ma pricep, ajut cu placere

Cum sa nu poti ajuta, stai sa se faca mai cald ca sa vezi ce il trimit pe Paco in chirie la tine lol lol, o luna ca sa il educi putin Big Grin
Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
Mi-ar face placere Big Grin
Aia cu saritul in brate este tare, il invatasem si eu insa la varsta de un an am renuntat complet la ea:))
ChrysaB te rog sa ne impartasesti metodele de educare, invatare , cum trebuie procedat ?
asta este si ideea topicului.
maine o sa aduc material ( eu si rocky ) un video care o sa fie cat mai explicit pentru doritorii care inca nu stiu comenzile mentionate mai sus.
si ceilalti care stiti si alte comenzi inafara celor mentionate de mine ( sezi, culcat, aici si latra) , gen : fa ca mortu, rostogoleste-te , stinge becu ,ataca , protejeaza stapanu de atacatori, etc...
am rugamintea sa fie explicate frumos si pe intelesul fiecaruia. cat mai mult material mult mai bine.
chiar pe intelesul fiecaruia sunt descrise si filmate si cele de pe canalul aluia de pe youtube. Poftim unul cum sa-l inveti sa se stearga pe labe :

Am învățat-o cand era de 8-10-12 saptamâni astea. Pot doar sa o filmez cum le executa.
Noi am mers strict pe recompensa : mancare ca e Fomista , ar mânca si un porc :))
A! Si mai bag o recompensa intr-un pumn si ii pun in fata ambii pumni strânși si da cu laba unde e recompensa
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
foarte frumos explicat chrysab , acum chiar pare usor .
( oare de ce nu m-am gandit eu la asta? ) .
deci daca tii mana intinsa cu recompensa si o inchizi in fata lui ( cainelui ) el automat va da cu labuta , incercand sa ...
recompense: crenvusti, bucati de salam , bucati de carne , ciocolata, ori va puteti duce la un pet shop.
pentru ca , cainele dvs sa execute comanda sezi va trebui sa tineti recompensa ( bucatica de carne) deasupra capului atunci el automat se va aseza in fund doar asa cred .. reusiti sa obtineti rezultate rapide .
cand observati ca el (cainele) sa asezat in fund - sezut il laudati , mangaiati si recompensati .
recomand sa faceti acest exercitiu cate 15, 20 de minute in fiecare zi.
”Când îți dorești ceva cu adevărat, tot universul conspiră pentru îndeplinirea visului tău.”
Fara salam, crenvusti, si mai ales ciocolata...vrei sa il dresezi nu sa il otravesti:)

Lasand gluma la o parte recompense se pot cumpara, sau chiar si biscuiti normali fara creme sau alte bazaconii, dar in nici un caz ciocolata . Vedeti ce ii place cel mai mult (al meu are o slabiciune la piscuiti normali, nu ii plac cele special ptr ei si am incercat cam tot) si mergeti pe acea recompensa
dintr-un crenvusti fac 30 de bucatele , cu 30 de bucatele reusesc sa-l tin 20 de minute la exercitii, nu vad care e problema , legat de ciocolata trebuie dat cu masura si va garantez ca nu moare si nu otraviti pe nimeni.
clousse te rog nu exagera ca sperii copiii.
”Când îți dorești ceva cu adevărat, tot universul conspiră pentru îndeplinirea visului tău.”
Atunci succes la ciocolata:)
Chestia e ca atat crenvustii cat si ciocolata sunt pe lista alimentelor interzise pentru caini, iar lista aia nu am facut-o noi pe pitbullclub.ro, e facuta de medici veterinari.

Cat timp exista optiuni care nu prezinta nici un risc pentru caini, e bine sa evitam chiar si recompensele. De ce am alege un crenvusti condimentat sau ciocolata, cat timp putem alege o bucata de carne taiata cubulete sau o bucata de cascaval? Doar sa ne simtim rebeli ca facem ceva ce nu este indicat? Smile
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Ajutor Lixandru23 3 311 07-31-2018, 07:14 PM
Ultimul mesaj: dand
  Staffy nu latra CalinS 3 342 06-05-2018, 04:17 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Dresaj pitbull Cosmin si max 0 247 04-22-2018, 02:17 PM
Ultimul mesaj: Cosmin si max
  Cainele meu este prea fricos. Cosmin si max 2 245 04-19-2018, 12:11 PM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Zgarda dresaj. gabyr6 0 205 04-05-2018, 09:37 PM
Ultimul mesaj: gabyr6

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zgarzi, hamuri si lese di...

Mesaj postat de: Vexx
Astazi
» Raspunsuri: 15
» Vizualizari: 141