Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hranirea echilibrata a cainelui
Salut tuturor, pentru ca (,) cainele sa aiba o alimentatie cat de cat buna si plina de proteine , zinc , fier, etc, pentru a dezvolta masa musculara mai repede si uniforma dar si mentinerea cainelui in forma. Eu m-am gandit la combinatia a mai multor boabe de calitate superioara apx. intre 500-800 grame pe zi dupa varsta de 1 an , dar logic si multa sau foarte multa miscare, pentru ca va fi predispus obezitatii. De exemplu dimineata 300g mancare uscata, dupamiaza tot 300g mancare uscata iar seara apx. 200g de carne de vita si 100g mancare uscata.. Datimi si mie niste sfaturi in privinta alimentati corecte a cainelui.
Nu exista formula care sa mearga pentru toti cainii, vezi cu ce ii merge mai bine si in ce cantitate anume pe incercate si, daca vrei sa fii exact, cu analize de sange.

Recomand sa dai boabe la minim 8 ore dupa ce i-ai dat carne, mai ales daca e cruda.
Da hemu-ha , ii dau boabe dupa 8 ore dupa ce iam dar carne, trebuie sa o digere , daca nu o digera poate face diaree.
Cum spuneau si cei dinainte nu exista o formula ideala de hranire.
Iti vei da seama de rezultatele mancarii in timp.
Mie personal mi se pare mult sa ajungi la 800 de grame de boabe la un APBT.
In functie de efortul pe care cainele il face intr-o zi poti sa ajustezi programul de hranire de la o zi la alta. Mai poti sa ii dai si cate o zi de post negru o data pe sapamana pentru curatirea toxinelor din organism.

Daca intentionezi sa ii dai carne cruda trebuie sa ai in vizor urmatoarele dezavantaje:
1. Daca nu esti 100% sigur de provenienta carnii, mai bine nu ii dai, exista riscul infectarii cu diverse bacterii.
2. O dieta care nu este echilibrata si pe care o are o perioada lunga de timp ii poate deteriora starea de sanatate.
3. Oasele si fragmentele de oase pot cauza leziuni interne.

O dieta completa RAW ar trebui sa contina:
Muschi, daca se poate inca pe os.
Oase, fie intregi sau taiate.
Organe, cum ar fi ficat sau rinichi.
Oua crude
Legume, cum ar fi broccoli, spanac
Mar (dar fara seminte) sau alte fructe (vezi o lista completa cu fructele permise)
Iaurt.
Ulei de peste pentru Omega3

Am scris ingredientele intr-o maniera grosiera. Teoretic ar trebui sa fie 80% carne, 10% organe, 10% os. Se mai folosesc ca stimulatoare a digestiei legumele enumerate.
Trebuie sa tii cont ca documentarea si pregatirea unui regim RAW iti poate ocupa foarte mult timp.

Daca intentionezi sa ii dai boabe + carne iti sugerez sa nu ii dai un singur tip de carne. Poti sa ii dai pui (membre dezosate), vita, cal, vanat.

Discutia este ampla, depinde de programul pe care il ai cu cainele si ce vrei sa scoti din el.

Mai multe informatii despre Staffordshire Bull Terrier
https://www.facebook.com/groups/247349642053258/
O precizare: daca dati ulei de peste, obligatoriu dati si supliment de vitamina E, uleiul de peste da deficienta de E.
Hei,o persoana din familie a achizitionat din greseala pentru puiul meu de pitt de 2 luni,Royal Canin Junior Maxi(o punga de 500 de gr)..l-am hranit si dupa am vazut,este o problema daca termina punga respectiva sau ar trebui sa o arunc si sa ii iau altceva urgent?
(07-15-2014, 06:24 PM)Tynaar a scris: Hei,o persoana din familie a achizitionat din greseala pentru puiul meu de pitt de 2 luni,Royal Canin Junior Maxi(o punga de 500 de gr)..l-am hranit si dupa am vazut,este o problema daca termina punga respectiva sau ar trebui sa o arunc si sa ii iau altceva urgent?

Nu am habar cum arata acesta mancare,dar daca sunt mici bobitele si le poate manca fara probleme este ok!!Si totusi daca punga are 500 de grame,pune-o la pastrare si cumparai ceva adecvat pe el,RC STARTER!!Si cand o sa fie mai mare o sa poti folosi si punga de acum!!
''Game'' is the name of the game!!!
Studii facute pe cateva branduri cunoscute care releva faptul ca provoaca cancer. Ce-i drept 2 caini pe care i-am avut in trecut si au fost hraniti cu mancare pe baza de cereale au avut cam aceeasi soarta.

Ma gandesc f serios sa trec pe raw.

http://www.dogsnaturallymagazine.com/can...dog-foods/
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
(08-21-2014, 10:00 PM)Emils Terra a scris: Studii facute pe cateva branduri cunoscute care releva faptul ca provoaca cancer. Ce-i drept 2 caini pe care i-am avut in trecut si au fost hraniti cu mancare pe baza de cereale au avut cam aceeasi soarta.

Ma gandesc f serios sa trec pe raw.

http://www.dogsnaturallymagazine.com/can...dog-foods/

Eu am trecut partial pe raw.....de vreo luna de zile......din pacate nu prea am unde sa tin carnea...asa ca sunt obligat sa iau putina si cand au!!!Si cainii se simt mult mai bine dupa parerea mea.....Ms pt link!!!
(08-21-2014, 10:00 PM)Emils Terra a scris: Ma gandesc f serios sa trec pe raw.

Eu l-am trecut pe al meu (malinois) pe raw de cand l-am adus, daca ai nevoie de vreo idee ceva, sa-mi spui.
(08-23-2014, 10:24 AM)hemu-ha a scris: Eu l-am trecut pe al meu (malinois) pe raw de cand l-am adus, daca ai nevoie de vreo idee ceva, sa-mi spui.

Eu am nevoie de o idee!!Big Grin
Pai, zi niste detalii Big Grin Ce-i dai, cat, etc. Oricum, daca ii dai si boabe, se echilibreaza cu ele, nu trebuie sa fii asa atent.
(08-23-2014, 11:03 AM)hemu-ha a scris: Pai, zi niste detalii Big Grin Ce-i dai, cat, etc. Oricum, daca ii dai si boabe, se echilibreaza cu ele, nu trebuie sa fii asa atent.

Deci in principal le dau carne de oaie!!Dar le mai dau si boabe o data la 2-3 zile!!La pit ii dau cam 500 de grame de carne pe zi,avea 24.350 kg acum 2 zile!!Iar la argentino ii dau 800 de grame pe zi si avea tot acum 2 zile 52.800 kg!!!Pitul in forma e undeva la 22.500 iar argentino este undeva la 46-47 in forma!!!Dar mai iau si carne de cal cam odata pe saptamana si de capra!!vroiam sa stiu in mare cam ce gramaj sa le dau....si am uitat sa spun ca odata pe saptamana,deobicei duminica dimineata le dau cate 500-600 de grame de caciula de branza dulce prospata de capra(am capre si fac branzica Big Grin) cu morcov razuit si un galbenus de ou!!Vreau o parerea despre ''dieta'' asta!!E bine ce fac sau nu!!?
Vreau sa renunt la boabe cat mai rpd,dar trebuie sa iau o lada frigorifica....si am uitat sa zic ca le dau si coaste de oaie-capra!!
Cred ca e cam multa carne, ca raport fosfor/calciu, si mai trebuie si niste organe pe acolo, burta, ficat, inima, nu mult, cam 10% deci, in cazul tau, ~50g pentru pit si ~80g dogo.
As mai da calciu suplimentar, daca nu dai oase pe care sa le manance.

Pare destul de variat, ceea ce e bine; eu mai dau macrou, 15% si, in loc de branza, kefir.

Cu gramajul, te uiti la caine si experimentezi :) Teoretic, intre 2% si 5% din greutatea corpului ca adult.
Eu ii dadeam 500 pana la 5 luni, acum suntem la 700g pe zi, 27 kg, aproape 10 luni.
(08-23-2014, 11:38 AM)Rey a scris: Vreau sa renunt la boabe cat mai rpd,dar trebuie sa iau o lada frigorifica....si am uitat sa zic ca le dau si coaste de oaie-capra!!

Si eu dau coaste uneori, cand il las singur, dar nu le pun la socoteala, al meu le roade doar, rar le si mananca.

Daca vrei sa renunti de tot la boabe, trebuie mai mult calciu / oase.

Eu dau 50% spate de pui (recomandat e intre 30 si 50), am citit ca ar da cel mai bun raport de fosfor / calciu. Am ajuns la 50% incercand, cu mai putin facea moale.

Tot spun ca ii fac analize de sange, dar inca n-am ajuns...
le dau si oase,coastele intregi si unele mai au si organe in ele(ficat,inima si plamani)dar plamanii ii scot si ii arunc ca nu au valoare nutritiva!!!Ma bucur sa aud ca e aproape bine!!Cat despre peste.....nu le-am dat niciodata!!!Multumesc pt sfaturi si timpul acordat!!!
Coastele le devoreaza ambii cainii,nu ramanii absolut nimic!!!
Mai trebuie calciu in acest caz?!Big Grin
Am vazut la cineva care se pricepe cat de cat ca le da la cainii si catei mici in afara de boabe si carne calciu din acela la punga care este folosit in furaje la vacii,oii sau mama dracu!!E bun calciul ala pt cainii,are calitatea vreunui produs din comert special pt cainii?

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Hrana bio,100% bio, cruelty- free catalin11 19 3,248 02-17-2017, 05:13 PM
Ultimul mesaj: catalin11
  hrana vitamine djciupi 6 1,510 01-29-2017, 09:55 PM
Ultimul mesaj: Ama
  Black friday Acana si Orijen catalin11 6 1,337 11-23-2016, 09:08 PM
Ultimul mesaj: NICK
  Royal Canin Junior Maxi la 2 luni Tynaar 3 1,028 11-08-2016, 12:46 PM
Ultimul mesaj: cristianC
Information Boabe + carne cruda! Irina-Ghost 8 1,434 10-12-2016, 08:29 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Buddy & Jimmi [Suceava]

Mesaj postat de: bidziiil
12-08-2018
» Raspunsuri: 879
» Vizualizari: 64253