Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Babesioza
Babesioza este o parazitoza, recent aparuta pe meleagurile romanesti. Originara din Asia, zona calda, boala s-a raspandit in intreaga lume, deci si in Romania, datorita cresterii temperaturii medii anuale. Grupul de paraziti care determina aceasta boala a fost descoperit de bacteriologul roman Victor Babes, de unde si numele bolii si al agentilor care o produc.

Babesioza este o piroplasmoza produsa de protozoare din genul Babesia. Exista numeroase specii de Babesia care infesteaza diverse specii de animale (cai, caini, pisici, chiar si omul uneori). La caine 2 specii sunt incriminate pentru producerea acestei afectiuni: Babesia canis (de dimansiuni mai mari) si Babesia gibsoni (specia mai mica). Specii noi de Babesia continua sa fie descoperite peste tot in lume.

Cum se produce infectarea?

Boala este transmisa de catre capuse care sunt gazdele intermediare ale parazitului. Capusele elibereaza microorganismele tinere in torentul sangvin al cainelui. Acestea se ataseaza de hematii (globulele rosii) si le invadeaza. Pe o hematie se pot atasa pana la 4 indivizi. In interiorul hematiei organismele se divid in 2 si apoi incep sa secrete enzime toxice care distrug hematia. Microorganismele sunt eliberate din nou in torentul sangvin unde vor ataca alte hematii. Capusele pot consuma aceste globule rosii infestate si pot transmite Babesia la un alt animal. Si astfel ciclul se repeta. O capusa trebuie sa se hraneasca cel putin 2-3 zile pentru a putea elibera Babesia in sangele victimei. Femelele gestante pot transmite parazitului prin intermediul placentei puilor. De asmenea un caine purtator de Babesia prin muscatura va transmite boala si altui semen.

Hematiile infectate sunt atacate de sistemul imunitar, deoarece sunt considerate agenti patogeni din cauza prezentei parazitilor. Astfel se produce o dubla distrugere a hematiilor: auto-imun si produsa de Babesia, care duce la anemie masiva. Majoritatea cainilor aflati in faza acuta necesita transfuzie de sange datorita anemiei severe.

Semne si simptome

In forma acuta, semnele sunt variate si de intensitate crescuta:
- Letargie (slabiciune)
- Febra
- Mucoase/gingii palide
- Splenomegalie/hepatomegalie (marire in volum a splinei si ficatului)
- Ganglioni umflati
- Urina inchisa la culoare
- Icter (ingalbenirea pielii si a conjunctivei ochilor din cauza biliruginei eliberata in exces in sange)
- Cresterea ritmului cardiac ( ca masura a organismului sa compenseze anemia)
- Lipsa poftei de mancare

Daca semnele infectiei acute sunt de intensitate moderata si ne-letale, se trece in forma cronica. Animalul aparent sanatos este totusi purtatorul parazitilor si il poate transmite altor caini prin intermediul capuselor.

Diagnostic

Aceasta boala este dificil de diagnosticat. O analiza simpla de sange poate detecta anemia (scaderea numarului de globule rosii) si trombocitopenia ( scaderea trombocitelor). In foarte putine cazuri microrganismele pot fi vazute pe frotiu de sange, sansele sunt mai mari daca sangele este recoltat din capilare (ureche) decat din vasele de sange. Aceasta este o confirmare a infectiei, insa absenta lor de pe frotiu nu inseamna ca animalul este sanatos. Detectarea anticorpilor impotriva Babesiei este o alta analiza de confirmare a infectiei, insa poate da si aceasta rezultate inselatoare. Un caine inca mai poate prezenta acest tip de anticorpi o perioada de timp dupa ce a scapat de boala, deci este sanatos, insa descoperind anticorpii se poate crede ca este inca afectat. Alta varianta este aceea a nedescoperirii anticorpilor, la inceputul infectiei, deci nu se poate considera animalul sanatos daca nu s-au descoperit. O alta analiza mai elaborata si foarte scumpa chiar si in occident este detectarea materialului genetic al microorganismului.

Tratamentul

In prezent exista diferite scheme de tratament pentru aceasta boala in functie de specia care a produs-o. Tratamentul este destul de costisitor la noi, de lunga durata si uneori cu multe efecte secundare. Un regim igienico-dietetic este necesar in completarea celui medicamentos. Transfuzia de sange poate fi uneori o necesitate. Babesioza este o boala mortala daca nu se intervine la timp. Medicul veterinar va va recomanda tratamentul adecvat pentru cainele dumneavoastra.

Preventie

Preventia este cea mai buna metoda pentru a va scapa companionul de aceasta boala. Tinerea capuselor la distanta de caine este cea mai eficienta modalitate de a va feri de babesioza. Orice stapan de caine trebuie sa isi duca patrupedul la veterinar pentru o deparazitare externa lunar in lunile de vara. Sau poate face singur acasa aceasta manopera cu multitudinea de solutii antiparazitare existente pe piata. Inca de la inceperea sezonului cald (cand capusele prind viata) e nevoie sa faceti deparazitarile externe.

Daca scoateti cainele la plimbare prin iarba (locul de unde se iau capusele), cand ajungeti inapoi acasa verificati-l de capuse. Daca descoperiti vreuna indepartati-o, abia dupa 2-3 zile va putea transmite boala, deci inca nu e prea tarziu. La primele semne de afectare ale cainelui mergeti la veterinar.

Nicolae Hasegan
ZooLand.ro

M-am gandit sa postez subiectul pentru ca mi-a spus un veterinar de la clinica din oras ca e epidemie de babesioza pe la noi, in concluzie, mare grija cu cateii. Respect!
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
Aveti mare grija, sambata noaptea a murit cainele unui prieten de babesioza iar o lupoaica de la bloc a fost luata din pripa si este sub tratament.
Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
Asa este, si eu cunosc cazuri. Mare grija.
"But I, being poor, have only my dreams; I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
aud mereu de noi cazuri de babesioza, de curand cainele unei prietene bune de abia a scapat pentru ca a fost dus la veterinar rapid
care o fi cea mai buna preventie ? unii isi dau cainii cu tot felul de solutii inainte de plimbare, altii cu fiole de la diferite firme, altii cu diferite zgarzi ...
a incercat cineva zgarda foresto ?
Nu stiu daca exista "cea mai buna solutie".
Solutiile sunt in functie de locatie. In unele orase sau in Bucuresti chiar zone capusele sunt imune la anumite solutii care in alte parti sunt foarte eficiente. Lucru testat de mine.

Cainele meu era deparazitat cu Parakill iar rottul unui prieten cu Frontline. I-am scos intr-o seara la joaca pe un islaz unde s-au trantit prin toate buruienile si tufisurile care le-au gasit. Cand ne uitam mai atent la ei, rottul era plin de capuse iar a mea nu avea nici macar una.

In perioada aia, pe forumurile despre caini o gramada de Bucuresteni se plangeau de Parakill si ridicau Frontline in slavi.
-------------

Pentru mine cea mai buna solutie a fost Parakillul, de fapt a fost singura care am incercat-o deoarece si-a facut treaba foarte bine. Cainele meu sta la curte, e plimbat peste tot si prin gradini si pe camp, deci are destul contact cu capuse si alti misunatori.

Despre Foresto s-a discutat putin aici http://pitbullclub.ro/probleme-cu-blana-...ite?page=2
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Merci ! Cred ca ai dreptate
Mie mi-a murit o femela de caucazian de babesioza iar o alta femela a stat o saptamana in spital in perfuzii si abia a scapat.

Mi-am dezinfectat gazonul cu Super Killer. Le fac deparazitari externe in fiecare luna si folosesc si zgarzi scalibor.

De mentionat totusi ca nu orice capușă transmite babesioza ci doar cele infectate cu babesia.
İmage

"Băieți care dau răngi în cap să fie băieței" [...] B.U.G. Mafia - E Chiar Asa, Frate!

NBK'S SHARKY
NBK'S KALI

Eu folosesc Advantix, vad ca pana acum a dat rezultate ok (inclusiv anul trecut) si protejeaza cainele si impotriva tantarilor (transmit viermii cardiaci care am inteles ca au aparut si pe la noi). Costa undeva la 40 de lei pentru un caine inttre 10-25 de kile.
"It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog." Mark Twain
(06-13-2014, 01:12 AM)Emils Terra a scris: Eu folosesc Advantix, vad ca pana acum a dat rezultate ok (inclusiv anul trecut) si protejeaza cainele si impotriva tantarilor (transmit viermii cardiaci care am inteles ca au aparut si pe la noi). Costa undeva la 40 de lei pentru un caine inttre 10-25 de kile.

Pe Beka si Archie i-au zapacit tantarii, chiar voiam sa intreb ce as putea sa cumpar sa-i scap de chinurile prin care trec. Astazi cumpar Parakill, l-am folosit anul trecut si am fost nu multumit, ci foarte multumit. Pt padoc si custi o sa folosesc un insecticid de la Romvac sau Pasteur, sa vad ce gasesc.. Frontline-ul nu mai e cel de altadata. Bani multi, eficienta canci! Merci de articol, m-a uns la suflet. :)
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
(04-18-2014, 05:59 PM)tyson5 a scris: aud mereu de noi cazuri de babesioza, de curand cainele unei prietene bune de abia a scapat pentru ca a fost dus la veterinar rapid
care o fi cea mai buna preventie ? unii isi dau cainii cu tot felul de solutii inainte de plimbare, altii cu fiole de la diferite firme, altii cu diferite zgarzi ...
a incercat cineva zgarda foresto ?

Asi are al doilea an Foresto, nu am gasit nimic pe ea.
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
(06-13-2014, 08:07 AM)ChrysaB a scris: Asi are al doilea an Foresto, nu am gasit nimic pe ea.

Foresto asta respinge si tantarii? :) N-am fost ironic, doar intrebam. Nu stiu cat de mult ar tine zgarzile la gatul lor, mai ales ca au un stil de joaca mai aparte.. Wink
Decat sa mor prost, prefer sa mor fara lumanare!
De la ce varsta se poate folosi Foresto?
da ..pentru tantari si eu vreau sa stiu ,si pe max il fac pref tantarii ,cand intru cu el seara este plinde umflaturi
Foresto are vreun miris Chrysa?
Eu folosesc la cainii din apartament zgarda Scalibor, iar daca stiu ca urmeaza o perioada in care ii scot mai des la padure sau plecam pe undeva in concediu atunci pun si o fiola de Advantix.

Pentru cainii de la curte obisnuiam sa folosesc doar Advantix o data pe luna, dar dupa ce unul din caini s-a imbolnavit de 2 forme de babesioza (canis si gibsoni) m-am consultat cu medicul meu veterinar si am ajuns la concluzia ca Advantixul ar trebui aplicat o data la 25 de zile, pentru ca in ultima perioada isi pierde din efect.

Daca va pregatiti pentru o iesire la padure sau intr-o zona plina de capuse, puteti face o solutie de Neostomosan ( 1 fiola la 2 litri de apa - 1,25ml la 500 ml de apa) cu care sa pulverizati cainele cu ajutorul unui pulverizator cum sunt cele pentru curatarea geamurilor, cu mai multa atentie in zonele unde stim ca se aseaza in general capusele - intre degete, la "subrat", in zona inghinala si la urechi. Dezavantajul e ca aceasta solutie va avea efect repelent maxim timp de 3-4 ore, dupa care efectul incepe sa scada si nu poate fi dat pe caine mai des de 1 data pe saptamana, pentru ca riscam intoxicarea animalului (Neostomosanul isi va pastra efectul antiparazitar timp de cateva zile dar nu la capacitate maxima). O alta varianta pentru aceasta operatiune este Frontline spray, doar ca acesta este mai scump.

Pentru dirofilarioza transmisa de tantari este bine sa deparazitati intern cainii O DATA PE LUNA cu Milbemax pe toata perioada cat activeaza tantarii. Ca varianta mai ieftina puteti folosi Ivomec tot o data pe luna, insa acesta are un efect mai toxic asupra cainelui.
Americainii folosesc lunar Frontline Plus pentru deparazitare externa si Ivomec pentru deparazitarea interna. Frontline Plus este echivalentul lui Frontline Combo, doar ca ce se gaseste la noi nu e la fel de bun.

Pentru siguranta este bine sa mentineti mediul in care sta cainele cat mai curat si iarba sa fie tunsa si stropiti periodic cu substante insecticide si acaricide, o varianta ar fi Romparasect.

Odata ce cainele s-a imbolnavit de Babesioza, chiar si dupa ce ati urmat tratamentul si cainele s-a insanatosit, este bine sa rugati medicul veterinar sa mai faca niste verificari pentru ca animalul vostru poate devani purtator al acestei boli si o poate transmite si altor caini.

Un tratament excelent pentru babesioza este Berenil http://algeria.msd-animal-health.com/pro...52954.aspx
problema e ca nu prea se gaseste si trebuie comandat din afara.
We Were Handed The "Real" Pit Bull...
What Will We Hand To The Next Generation?

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Cupaj Arad flav_09 2 704 11-07-2015, 12:40 PM
Ultimul mesaj: rashpy
  Dirofilarioza-viermi la inima dianam88 1 795 06-05-2015, 08:24 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Programul de vaccinare si deparazitare IoanaTeo 42 15,758 11-18-2014, 08:12 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  GHID DE INGRIJIRE AL CATELUSILOR Tasos Brat De Fier 2 819 10-16-2014, 07:36 PM
Ultimul mesaj: Tasos Brat De Fier
  Boli ale aparatului reproducator-Piometrul(femele) IoanaTeo 1 1,327 07-10-2014, 07:21 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Babesioza

Mesaj postat de: Emil
Ieri
» Raspunsuri: 33
» Vizualizari: 4341