Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cainele vomita ca o spuma alba
Va salut baieti!!Am un pitbull in varsta de 2 ani si 5 luni ,am fost cu el in parc doua zile la rad l-am pus la manson a alergat sa jucat o gramada profitand de vremea frumoasa,acum vad ca de aseara decand am venit din parc vomita ca o spuma alba si face mereu ca si cum ar vrea sa scoata ceva din gat,aveti idee din ce cauza o fi ros vreun lemn si ia ramas ceva in gat sau in stomac si il deranjeaza???Va multumesc!!
La fel mai patesc si eu cu Argos dupa ce vin din parc si asta este din cauza ca mananca scoarta din batul lui si alte ``prostii``. Nu-ti fa griji, dai apa si chiar niste biscuiti pentru a-i strange putin stomacul, astfel nu-l mai deranjeaza si numai da nimic afara.
Spuma o da datorita, ca organismul vrea sa dea afara acele ``prostii`` mancate, iar el nu poate, astfel ii provoaca un fel de ``greatza``.

Insanatosire grabnica.
:)

PS: Ai grija sa manance, iar spuma aceea sa nu persiste mai mult de 24H. Daca persista dute la vet.

Salut
!
Cinsteste pe caine pentru al sau stapan.
Ms frumos acum vad ca sa linisit doarme Big Grin
Da, nu-ti fa griji :). Ei sunt prea ``trogloditi si narozi`` si mananca toate prostiile :))
Cinsteste pe caine pentru al sau stapan.
Am crezut ca i-a trecut dar m-am inselat pana acum a vomitat chiar daca am mai fost cu el peafara tot nu i-a trecut e foarte vioi in comportament nu sa schimbat nimic doar ca nu a mancat mai nimic toata ziua astazi,am consultat un veterinar si mi-a recomandat sa ii dau ranitidina sau dicarbocalm de doua ori pe zi,i-am administrat acum o pastila de dicarbocalm sa vad ce efect are.Cine mai poate sa ma ajute cu sfaturi va rog sa nu ezitati.O seara placuta tututor
Nu vreau sa te sperii in niciun fel , am avut un rottweillwer pana acum vreo 2 luni si exact aceleasi simptome le-a avut ..n-am avut norocul vostru sa-si revina ..a murit in cateva ore in pofida interventiei veterinarului ..nici acum nu stiu ce a avut .
E de la stomac.
Ce mănâncă? De câte ori? La ce ore?
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
i-am dat mancare variata in ultimlele zile a mancat mai mult paste cu carne de pui sau cu legume
Mai are si alte simptome in afara de voma?
Diaree? Moleseala? Febra?
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
in rest i-am dat boabe cu carne de vita de la maxi pet nu o firma foarte cunoscuta,in general mancare normala,astazi sa jucat a fost energic nu a avut nici un fel de problema acum vad ca sta pe covor si doare dupa ce i-am dat pastila,i-am pus niste orez simplu sa uitat la el a gustat un pic si sa culcat la loc....chiar nu stiu ce sa ii fac daca nici maine nu isi revine ma duc sa ii fac o radiografie sa vada ce are.
(03-11-2013, 10:35 PM)cosmin_pitbullterryer a scris: in rest i-am dat boabe cu carne de vita de la maxi pet nu o firma foarte cunoscuta,in general mancare normala,astazi sa jucat a fost energic nu a avut nici un fel de problema acum vad ca sta pe covor si doare dupa ce i-am dat pastila,i-am pus niste orez simplu sa uitat la el a gustat un pic si sa culcat la loc....chiar nu stiu ce sa ii fac daca nici maine nu isi revine ma duc sa ii fac o radiografie sa vada ce are.
Nu are nimica ma la ce naiba bagi pastile`n el? mai vomita si cainii din cand in cand in general cand vomita spuma alba e ok isi mai curata si ei stomacu nu are nimic blocat in gat, in cur, nici in stomac stai calm.
nu are nici un alt semnalment nu are diaree nu a fost molesit pe parcursul zile chiar a fost foarte jucaus a latrat sa jucat cu caiuciucu n-am avut nici o treaba am crezut ca si-a revenit acum dupa ce i-am dat dicarbocalul vad ca nu mai vomita atat de des poate da Dumnezeu si isi revine
bagabont fratioare daca multa lume zice ca le-au murit animalele de la simtomele astea iti dai seama ca mi-am pus un semn de intrebare,tu sa fii in locul meu nu te-ai gandi la fel cer parerea si la altii care sunt mai experti in privinta asta
(03-11-2013, 10:46 PM)cosmin_pitbullterryer a scris: bagabont fratioare daca multa lume zice ca le-au murit animalele de la simtomele astea iti dai seama ca mi-am pus un semn de intrebare,tu sa fii in locul meu nu te-ai gandi la fel cer parerea si la altii care sunt mai experti in privinta asta
A meu cand era mai mic vomita de vre-o 4 ori pe saptamana spuma alba Wink si acuma mai vomita din cand in cand si nare nici pe drecu nu te mai panica atata ca nu moare Smile daca era bolnav nu mai avea el chef de joaca, nu mai manca deloc etc....
Cosmin, daca doar vomita spuma alba nu cred ca ar trebui sa te alarmezi. Lasa-l cateva zile si vezi cum se comporta. Multi cani vomita asa cand se joaca cu diferite chestii, musca din cauciuc, manaca porcarii de pe strada. Problema e atunci cand pe langa asta mai apar si alte simptome precum cele scrise mai sus.

Le-au murit cainii pentu ca simptomul poate fi caracteristic mai multor afectiuni.
La cainele tau din ce spui nu este cazul.
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
nu are alte simtome decat cele care le-am scris mai sus,oricum va multumesc la toti baieti pt sfaturile date!!!

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Canin rupt NeculaIonut 0 1,984 03-07-2019, 01:02 PM
Ultimul mesaj: NeculaIonut
Photo vomita Enache 5 1,024 05-13-2018, 09:07 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Cainele vomita spuma alba! Ajutor! Va rog! victorvirtosu1996 2 1,706 04-14-2018, 11:31 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Boala de piele? Sliks 45 12,231 12-26-2017, 05:52 PM
Ultimul mesaj: telenovelă
  Wolfie Lucian Bigdan 1 819 11-06-2017, 01:01 PM
Ultimul mesaj: Vexx

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Cheap Mechanical Oil Pres...

Mesaj postat de: fangbaby4513
12-05-2019
» Raspunsuri: 0
» Vizualizari: 160