Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 3 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top trei rase de caini ptr paza si protectie
Dupa parerea mea topul este urmatorul:

1. Doberman

2. Presa canario

3. Rott

Nu am intrat in contact niciodata cu Tosa Inu sau Kangal deci nu pot spune nimic si bineinteles nici cu Mastiff tibetan cu toate ca as fi vrut :)
dobermann am avut nu l.am lucrat eu prea mult dar paza si protectie n1,intri dar jumai iesi Wink)
Un caine bun e un caine bun, indiferent de rasa, exista si maidanezi care ar fi buni. Totusi:

1. Malinois sau ciobanesc german, pot fi controlati si e mult mai usor sa gasesti un caine bun decat in orice alte rase.
2. Orice caine de oi, dar de la stana, mioritic, corb, caucazian, alabai, etc.
3. Filla, rott, presa, bulldog american, dar trebuie sa fie din linii bune, lucrate.
http://www.dresajprinjoaca.ro/
Din punctul meu de vedere un top ar arata asa:

1. Ciobanesc German
2. Doberman
3. Rottweiller
Sunt sigur ca mai sunt si alte rase bune poate chiar peste astea insa nu le cunosc, nu pot vorbi.

Dintre toate astea ciobanescul german mi se pare cel mai complet caine de paza. Puternic, agil, deosebit de inteligent si foarte receptiv la dresaj. Acum depinde mult si ce intelege fiecare prin paza ca sunt sigur ca multi vad 'paza' diferit.
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
1.Ciobănesc German ( spun asta fiindca am întâlnit zeci de Ciobănești și sunt f teritoriali si nu numai )

2.Doberman ( Este un câine agresiv din fire bun de lucru )

3.Rottweiler ( Aici numai trebuie sa descriu nimic, pur si simplu prin alonja care o are un Rottweiler '' degajă '' spaimă
[color=#000000][b] N`am STAFF nici AMSTAFF ![/b][/color]
Acum fiecare intelege ce vrea prin paza. Eu unu un câine care ma atenţionează nu prea ma mai surprinde cu nimic si imi da timp sa reactionez. Am vazut câteva rase la lucru si din toate m-au impresionat cele enumerate .

Un doberman in afara ca de cele mai multe ori te ataca inainte sa te avertizeze , nici nu face priza aiurea ptr a putea fi lovit cu ceva etc. Sfâşie si se retrage atacand iar si iar...nu am vazut alta rasa sa faca asa ceva, poate doar prin dresaj special facut de un profesionist.

Presa din sase câini pe care i-am vazut la o demonstratie au atacat " intrusul" si au latrat in timpul atacului nici macar un marait nu am auzit. La ce damage face un Presa numai vb ptr ca pana nu vezi nu ai cum sa crezi.

Protectie poate face si aceste rase foarte bine. Ca un ciobănesc se dreseaza mai usor nu ma incalzeste cu nimic. Ptr mine este un câine polivalent foarte inteligent dar cu nimic iesit din comun. Polivalente sunt si alte rase care fac treaba mult mai bine ca ei, inteligente si multe alte rase
asta imi era si mie frica cand il aveam ca nu atentiona sa zici ca latra ,se ridica si glont, a venit in curte un tigan si era si ceva baut sa ceara niste bani,era de prin tiganie de la noi,a intrat fara stress pana am apucat sa ies afara am vazut pe geam cum il fixa si m.am gandit coapta treaba... blana la el si direct cu saritura parca la luat.. (eu il tineam in curtea din spate avea spatiu mult de alergat in curtea din fata rar ii dadeam drumul si de obicei incuiam usa desi aveam pe poarta caine rau) noroc a fost ca am ajuns imediat si ca avea tiganu geaca de piele veche si alea sunt tari.. ii rupsese geaca si il zgariase putin...
As indrazni sa includ in top si Cane Corso!:) rivalizeaza oricand cu doberman sau rott,de multe ori fiind poate peste ei.
eu as incepe lista cu ...caucazian sau ciobanesc de asia centrala
[color=#FF0000]Limba nepriceputului întotdeauna este lungă.[/color]
Ciobanescul in general face zarvă mare inainte ( fiind câine de turma) de asta nu imi place. In rest nu contest calităţile lui
Al meu top e putin mai diferit, e in felul urmator:

1. Bulldogul American (cel Scott sau hibridul intre Scott si OSW)
E un caine puternic, hotarat, agil si lanseaza atacul cu o viteza remarcabila...
Exemplu : http://www.youtube.com/watch?v=cc_STNEh54Y

2. Dogul Argentinian.
Argentinianul nu este tocmai foarte spectaculos cand se arunca asupra adversarului, insa vointa si putera acestuia merita toata admiratia.
Ex: http://www.youtube.com/watch?v=HN0m7OCilTw

3. Dogue Brasileiro, nu e o rasa foarte cunoscuta dar pe mine mau cucerit cainii astia....
Ex: http://www.youtube.com/watch?v=EWrstZyC33o
Alte rase cum ar fi : dobermanul, rottweilerul, caucazianul, sunt foarte bune la paza dar pot fi periculoase cu familia.

Other breeds known to be natural protectors family:
Chow Chow
Dogu Bordeaux
Belgian Malinois
Belgian Sheepdog
Belgian Tervuren
Tibetan Mastiff
Anatolian Shepherd Dog
Black Russian Terrier
Great Pyrenees
Neapolitan mastiff
Fila Brasileiro (Brazilian Mastiff)
Akita Inu
Dogo Argentino
Cane Corso
Tosa Inu
Bouvier des Flandres
Ca de Bou

a nu se confunda paza cu atacul sant 2 lucruri separate.
Am vazut in mai multe locuri ca rasa Chow Chow este considerata ba periculoasa, ba agresiva, ba buna de paza.

Recunosc ca nu am vazut foarte multe exemplare din rasa asta si nu am apucat sa o studiez foarte bine insa aia pe care i-am vazut mi-au lasat impresia de catelusi de plus. Chiar nu imi pot imagina cum poate face un Chow Chow paza.
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
are leonard doroftei un caine dasta dar problema cu ei sant foarte incapatanati si dominanti si sa sti ca este agresiv ca rasa.

orice caine latra este bun de paza ca daia ii zice paza sa anunte un eventual pericol.pentru atac sant anumiti caini pentru paza sant recomandati si sant si cei mai buni caini mici.
Iti dau eu 2 pug sa iti faca paza...latra la orice :)))

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  alegere pui din cuib apbt razvan2b3 0 320 08-02-2019, 06:51 PM
Ultimul mesaj: razvan2b3
  Ce rasa este câinele meu? AurasOprea 0 388 07-28-2019, 08:14 PM
Ultimul mesaj: AurasOprea
Thumbs Down Câinele meu a mâncat ceva... 00Robert01 1 794 07-16-2019, 10:11 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  O mica parere,doar de curiozitate Alina197723 4 4,389 06-10-2019, 05:40 PM
Ultimul mesaj: deathspell5
  Amstaff pur sau nu? Elenaaaanele 4 2,071 01-10-2019, 08:51 AM
Ultimul mesaj: Gamedog

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Red nose? / Pitbull?

Mesaj postat de: Bossniac
Astazi
» Raspunsuri: 1
» Vizualizari: 31