Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ataxia Ereditara sau Ataxia Cerebeloasa
American Staffordshire Terrier este o rasa relativ sănătoasa, deși este afectată de unele tulburări neplăcute. Una dintre cele mai grave tulburari din care aceasta rasa este numita Ataxie ereditara sau Ataxie cerebeloasa. Aceasta este o tulburare neurologică grava si încă nu există nici un leac, se pare ca gena care reglementează aceasta tulburare este destul de răspândită în rasa.Adesea, evitarea reproducerii cainilor afectati este dificila din cauza simptomelor de debut tardiv . Se cerceteaza inca pentru a afla modul exact de moștenire și de a găsi un fel de tratament. Proprietarii de câini cu aceasta boala sunt încurajati sa permita câinilor lor sa participe la studii și studii.

Aceasta boala implica cerebelul, o parte foarte importantă a creierului; este situat la baza creierului, chiar deasupra maduva spinarii si trunchiul cerebral.Cea mai importantă funcție a cerebelului este de coordonare a mișcării. Este nevoie de informații cu privire la poziția corpului și a mușchilor săi și se integrează cu cai care provin din structurile superioare ale creierului, care implică comenzi de circulație. Bazat pe poziția corpului, cerebelul este capabil de a controla mișcările cu un nivel înalt de precizie; cerebelul lucreaza în mod constant pentru a menține postura și tonusul muscular. În cazul în care acesta este deteriorat, persoana va avea mari dificultăți în mișcare și, adesea se leagănă.De asemenea, poate aparea chiar deteriorarea cognitivă.

Ataxia ereditara este o afecțiune în care există o degenerare pe scară largă a cerebelului. În timp ce semnele care rezultă din ataxia ereditara ar putea indica o mare varietate de boli sau probleme care afecteaza cerebelul, această boală in special, se caracterizează printr-o anumită ordine și rata de apariție a semnelor. În primul rând, vei vedea cainele tau ca se comporta oarecum stângaci și ar putea începe să se legene ocazional. De-a lungul timpului, cu progresia bolii,se agraveaza neindemanarea și, în curând cainele va cădea în mod constant , isi pierde echilibrul. Se poate observa, de asemenea, o miscare rapida a ochilor și a capului și mersul pe jos va deveni mult mai dificil; pierderea in greutate este adesea vazuta la cainii care sufera de ataxie ereditara. Aceste simptome de obicei, nu apar la câini mai mici de doi ani.

Exact cum dezvolta boala este inca insuficient de înțeleas și pare a se manifesta diferit la câini. Semnele se dezvolta lent la unii câini, în timp ce la altii foarte rapid. Începând de acum, aceasta este o boala fatala pentru ca nu exista nici un leac și o viață normală este imposibilă; Amstaffii cu ataxie ereditara sunt cel mai adesea eutanasiati la 7 sau 8 ani. Nu exista teste de diagnostic la acest moment pentru a detecta în mod specific ataxia ereditara, confirmarea prezenței bolii vine numai printr-o autopsie, dupa moartea. Dacă vedeți amstaff-ul vostru ca prezintă semne ciudate, trebuie să luați imediat cainele la un medic neurolog veterinar care va efectua o mare varietate de teste pentru a exclude orice altă condiție ce ar putea duce la aceleași semne.

Ataxia ereditara este mostenita ca o trasatura autozomal recesiva, ceea ce înseamnă un câine trebuie să aibă două exemplare defecte (unul de la fiecare parinte) care urmează să fie afectate. Un caine o dată testat, va fi clasificat ca fiind unul dintre următoarele trei clasificări:
normal – doua exemplare normale ale genei implicate - cainele nu are ataxie, nu este un purtator de ataxie și nu poate produce urmasi afectati.
Purtator de gena - o copie normală și o copie purtatoare a genei implicate - cainele nu este afectat de ataxie, dar este un transportator al genei. El poate trece gena la urmașii lui.

Afectat - doua exemplare purtatoare ale genei implicate - cainele are ataxie, si va trece pe gena puilor.

Rata de defalcare aproximativă la reproductie este după cum urmează:
Normal cu Normal - 100% Normal
Normal cu Purtator - 50% Normal, 50% Purtator
Normal cu Afectat - 100% Purtator
Purtator cu Purtator - 25% Afectat, 25% Normal, 50% Purtator
Purtator cu Afectat - 50% Afectat, 50% Purtator
Afectat cu Afectat- 100% Afectat

Ar trebui remarcat ca în cazul în care doi câini neafectati sunt crescuti împreună, puii rezultati sunt neafectati și nu necesită testarea. Dacă sunteți pe cale sa cumparati un pui de amstaff, cereți rezultatele testelor de ataxie ale părinților. Un test pentru ataxie ereditara a fost găsit în 2008, nu există niciun motiv pentru care crescatorul să nu aibă câinii TESTATI. Ambii părinții ar trebui să fie testati, nu enul sau altul ... Dacă acel crescator nu ii testează sau vă spune ca testul nu este necesar sa fie facut, găsiti un alt crescator, pentru ca în mod evident nu ii pasă de puii pe care ii produce.

Articol tradus de Toma Loredana pentru pitbullclub.ro!
Mai sunt si alte rase care pot acea ataxia ?
İmage
(12-16-2012, 07:11 PM)Lukian a scris: Mai sunt si alte rase care pot acea ataxia ?

Din cate am citit ,cred ca orice caine poate avea acesta boala ,dar cainii din rasa Amstaff sunt mai predispusi la aceasta boala.
La amstaff este foarte des intalnita, insa cat am fost in Iasi iesea in parc o tanti cu un bichon care parea sa aiba ataxie.

De asemenea am vazut intr-un video pe youtube si maidanez afectat.
Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
o singura precizare, oarecum tehnica: cainii nu sunt "infectati" ci "afectati", dat fiind ca vorbim de o mutatie genetica si nu de un agent microbian. Diferentele sunt si la niveluri mai profunde: o "infectie" presupune o cale de transmitere, in lipsa agentului infectant organismul fiind , in mare sanatos, in cazul de fata cainii sunt "construiti" din start cu o "eroare", eroare ce poate fi transmisa mai depRte, chiar daca exista multi caini aparent sanatosi.
A fost o greseala a mea de traducere.Dupa ce mi-am dat seama, nu am putut sa mai editez mesajul.
Corect, am corectat.
@l_lori13, multumim inca o data Smile
Am inteles, deci amstaff-ul este cel mai predispus la ataxia. Stie cineva vreun caz de pitbull ? Sau a auzit ?
İmage
Nu am auzit si nici nu am vazut vreodata pitbull cu ataxie.
N-as putea sa zic daca amstaff-ul este cea mai predispusa rasa la ataxie. Stiu ca si rasele beagle si labrador mai sunt afectae, insa nu stiu in ce procente. Cert e ca la amstaff se pune accent destul de mare pe asta si crescatorii care se respecta isi testeaza cainii.
Din ce-mi dau seama boala e foarte nasoala si se pare ca exista inca, crescatori de amstaff din cauza carora apar mereu caini afectati, ori nu-i testeaza ori mai grav nu-i intereseaza ce se intampla cu puii mai departe. Curios as fii de cand a inceput sa apara boala asta ... Crescatorii de pitbull cu tot cu bubele lor in cap mi se pare ca au un + in selectie ... Big Grin
İmage
Problema e ca un caine aparent perfect sanatos poate fi purtator, lucru care numai la test il poti depista, iar testul din cate am inteles de la Perkele se face in Franta si nu este deloc ieftin.
Daca te numesti crescator serios si ai caini de valoare n-ai decat sa-i testezi ...
İmage
Pe cine interesează când vor să vândă pui cu 400 de lei?
Pot să aibă puii și displazie ultimul grad.
Nick, crescătorii care se respectă testează părinții înainte de a-i monta pentru displazie, ataxie și mai era ceva , dar îmi scapă.
Se dorește eliminarea acestor boli, dar când ai 10 crescători serioși și 100 de samsari...
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
(12-17-2012, 01:12 PM)ChrysaB a scris: Nick, crescătorii care se respectă testează părinții înainte de a-i monta pentru displazie, ataxie și mai era ceva , dar îmi scapă.

Stiu asta, insa crescatorii care se respecta sunt putini din totalul tuturor care vand amstaff. Nu ai cum sa te astepti sa cumperi un pui de amstaff de pe mercador.ro cu 300 lei si parintii sa fie testati.
Nu cred ca e corect sa zicem ca amstafful e "predispus" la ataxie cerebeloasa, tocmai de aceea ii mai zice si ereditara! Nu e ca gripa, iar amstafful mai fraier si mai slab o prinde, sau ca ataxia il prinde pe el!
Cred ca folosirea unui termen de genul acesta poate da unui neavizat ideea ca un caine neafectat si nepurtator poate oricand sa ia ataxie dreacu stie de unde.
İmage

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Face pipi in locuri greu accesibile din casa Kora 3 333 03-26-2018, 12:04 PM
Ultimul mesaj: Gamedog
  Din pacate:( Andrei Serbanescu 9 596 01-24-2018, 07:35 AM
Ultimul mesaj: Emil
  Culori Amstaff ChrysaB 16 5,499 06-13-2016, 09:54 PM
Ultimul mesaj: Killuminati
  despre amstaff pe tv târgoviște Perkele 1 843 06-14-2015, 03:24 PM
Ultimul mesaj: Matiu13
  R.I.P. MULTI CH, INT CH Royal Court Winning Colors ale 1 798 03-06-2015, 09:58 PM
Ultimul mesaj: shpirly

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zaja

Mesaj postat de: bidziiil
03-24-2019
» Raspunsuri: 12
» Vizualizari: 1179