Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 3 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buddy - Staffordshire bull terrier
Buna ziua,am un "copil" cuminte si scump tare.Numele lui este Buddy si este nascut in decembrie 2011,Anglia.
Buddy va fi in curand in cautare de o femela din rasa lui.... Big Grin
Daca sunteti intresati va rog contactati-ma !
O zi frumoasa

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Buddy mai are de asteptat avand in vedere ca abia face anul luna asta.

In alta ordine de idei, daca masculul tau are pedigree, mergi cu el in expozitii, i-ai dreptul de monta si ulterior, daca este un exemplar bun vei fi cautat/a cu siguranta.

Poate ne dai mai multe detalii despre el: parinti, alimentatie, etc.

O zi buna si sanatate!
"Properly trained, a man can be dog's best friend" ~ Corey Ford
Buna,stiu ca mai are de asteptat buddy,am de gand pe la un an jumate sa il dau la femela,despre parntii lui nu stiu mai nimic, l-am cumparat din Manchester de la o femeie,casa in care statea nu era intr-o conditie foarte buna,era mizerie,mirosea ingrozitor,iar Buddy era foarte fricos,pe mama lui nu am reusit sa o vad cu toate ca era intr-o camera alaturata,nu am reusit sa o vad ptr ca era cam agresiva.Am realizat ca Doamna respectiva cu as ceva se ocupa,din asta traia,crestea pui si ii vindea,Buddy era hranit exagerat de mult si dupa toate astea era hranit si cu mancare de adulti,era obez,avea la 3 luni 8 kg,mi-am dat seama ca era si batut pt ca daca facea ceva gresit se ascundea sub masa ,am fost la doctor cu el i-am facut tot ce era necesar,toate vaccinele,pasaport,cip,absolut tot ce era de facut iar apoi a urmat o dieta..... am reusit sa il aducem pe drumul cel bun pana la urma.....
Asta este poveste lui Buddy :)

Este un caine superb sa iti traiasca.
Din pacate daca cainele a fost batut la varste fragede a suferit o trauma psihica, vei avea nevoie de multa rabdare si iubire sa tratezi asta.
Va trebui sa ii corectezi orice urma de agresivitate pentru ca a stat intr-un mediu ostil probabil se va intrepta spre agresivitate, dar corectat de mic(NU CU BATAIA) sunt sigura ca va creste frumos
Life's a game but be careful you might lose
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
deoarece nu stii nimic de parintii lui sau de el te sfatuiesc sa nu l dai la monta ,toate cele bune
Nu ma bag eu la monta etc , dar e foarte frumos.
Multumesc frumos Ioana,Buddy a crescut foarte frumos este foarte prietenos cu toata lumea.... nu este agresiv absolut deloc....am avut o singura data o problema acum cateva saptamani cu el.... el traieste impreuna cu un alt catelus(Max) de talie mica,se inteleg foarte bine,Max are obiceiul sa iasa pe strada din cand in cand,un vecin alaturat are un snauter urias,ii da mereu drumul pe strada fara lesa.... iar in ziua respectiva acel snauter urias l-a alergat pe Max probabil sa il bata,Buddy l-a auzit tipand si a devenit foarte agitat,cand am iesit la poarta sa vad ce se intampla ,Buddy a trecut peste mine si a sarit direct la gatul snauterului urias,m-am speriat ingrositor de tare ptr ca sincera sa fiu Buddy l-a pus la pamant in doua secunde si a maturat toata strada cu el,abea am reusit sa ii despart,Buddy nu este agresiv deloc cu alte animale dar daca se simte amenintat devine foarte agresiv.

Felicitari pentru catel si respect pentru gestul de a-l fi luat din conditiile in care era.
Cu privire la ideea de monta:
In primul rand stafordul nu se maturieaza pana la 2 ani. Inainte de acea varsta cainele este in dezvoltare si nu stii sigur cum se va sfarsi acea dezvoltare.
In al doilea rand, inteleg ca este un caine neinregistrat KC. Orice monta cu un asemenea caine nu poate aduce beneficii rasei pentru ca nu se pot urmari caracterele de-a lungul generatiilor si nu se poate face un plan de breeding pentru ca nu poti sti gradul de inrudire intre el si eventuala femela.
In al treilea rand: conform legii din romania, detii un caine asimilabil morfologic cainilor de lupta si nu poti face dovada apartenentei la o rasa. De aceea legea te obliga sa il sterilizezi.
In al patrulea rand ( si cel mai important!!!!): din cele povestite rezulta ca acest mascul provine dintr-o femela cunoscuta cu agresivitate la om. Staffordul nu trebuie sa aiba nici un fel de agresivitate fata de om. Si pentru ca aceasta caracteristica se mosteneste, nici un crescator responsabil nu reproduce caini agresivi sau instabili. Masura care se ia in mod obisnuit este fie castrarea, fie eutanasierea. Oferind spre monta un mascul ce provine din mama agresiva , mascul ce a dat deja semne de instabilitate ( frica excesiva pe care tu o pui pe seama traumei poate fi un astfel de semn), risti sa aduci in efectivul de caini din romania probleme ce pot duce inclusiv la interzicerea rasei.
Din aceste motive eu recomand sa nu reproduci acest catel. Daca il veti castra sau nu e o optiune personala pana la urma, dar cred ca, pentru a scapa de eventuale episoade neplacute, dupa varsta de 2,5 ani puteti sa faceti si asta si sa va bucurati de un caine frumos si linistit fara frica de a-l pierde cand sunt femele in calduri in cartier.
Multumesc ptr sfat,apreciez foarte mult..... "Copilul"meu nu este agresiv deloc cu oameni din contra este foarte prietenos cu cunoscuti si necunoscuti,nu s-a dat niciodata la un om din contra a sarit se pupe pe toata lumea,,,referitor la mama lui,ori ce caine isi apara stapanul,noi intrasem la aceea Doamna in casa sa il vedem pe Buddy si sa il cumpram,parerea mea este ca acea catea a simtit ca au intrat niste necunoscuti in casa si din acuza asta a reactionat asa,Buddy al meu e un caine foarte destept si foarte devotat noua.Il iubesc foarte tare si nu cred ca o sa il castrez,are si el o viata si merita sa o traiasca asa cum trebuie,oameni sunt mult mai agresivi decat un caine, nu conteaza ce rasa este el....acele persoane care omoara sau chinuie animalele ar trebui sa fie castrate.....
Pufaleta.... Staffordul nu are voie sa reactioneze asa, indiferent cati straini intra in casa. E inadmisibil sa nu poti vedea mama puiului aflata intr-o incapere alaturata pe motiv de agresivitate.
De asemenea, faptul ca masculul nu arata semne de agresivitate la om nu inseamna ca, dat fiind bagajul genetic mostenit de la presupusa mama, nu poatr transmite acea agresivitate.
Si : a face comparatie intre caini si oameni e deplasat si diminueaza calitatile cainilor, Dar , cu toate astea, e irelevant. Castrarea tu o vezi ca pe o pedeapsa, si, probabil in cazul acelor persoane nu ar fi una deplasata. Insa, in cazul cainilor, castrarea este o modalitate de a-l ajuta sa traiasca o viata "asa cum trebuie".
Shao te-a sfatuit din perspectiva crescatorului si a pasionatului de rasa asta, tu esti libera sa faci cum crezi cu cainele tau ... Problema se pune ca rasa asta sa nu ajunga ca si pit-ul, o sperietoare. Ieri am vazut si eu live un exemplar trimis din UK la mine in oras, sora proprietarului il adusese la un cabinet vet pentru deparazitare si consult. Cainele are 1 an jumate', are acte de UK, i se schimbase mancarea lui obisnuita si avea mici probleme cu caderea parului. Ce e de ras e faptul ca desi eram cu inca un prieten medic vet, medicul de la cabinet l-a catalogat imediat pitbull fara sa se uite macar in carnetul cainelui, si ne-a rugat pe noi sa-i dam pastilele de deparazitare ca-i e frica de el ... lol Cainele avea cel mult temperamentul unei pisici si i-am bagat pastilele pe gat fara nici cea mai mica problema.
İmage
Multumesc ptr parerea ta,in Anglia caini din rasa lui nu sunt vazuti asa cum sunt vazuti in Romania,si mai tine foarte mult si de felul in care il cresti tu,si am facut referire la oameni ptr ca in cartierul in care traiesc eu sunt foarte multe persoane rele,am vazut cu ochii mei cum au fost omorati caini fara mila,animale nevinovate,ma cert cu acele persoane aproape zilnic,numi ca la noi in tara nu poti face nimic altceva ptr acele animele,pacat.
Revenind la Buddy,nu cred ca exista agresivitate in el,daca exista nu cred ca de fiecare data cand cunoste o persoana noua face pipilica pe el :))
Este ca un copil,are personalitate

:)) asa patesc si eu cu Buddy ,toata lume cand il vede sun imediat ca este pitt,chiar acum cateva zile am fost cu el la veterinar sa ii fac un control de rutina si erau doua doamne acolo cand m-au vazut ca intru eu el au spus"auoleu asa e pitbull" si s-au dat deoparte,iar medicul veterinar deabea deabea a pus mana pe el....Buddy a facut imediat pipilica pe el cand am intrat la veterinar si a vazut atata lume acolo.
Pufaleta, pipilica la 11 luni pt ca intalneste straini nu e normal.

Lukian, medicul ala trebuia sa isi aleaga alta meserie. Sa nu fi in stare sa "citesti" un caine si sa reactionezi la aparitia unui caine ce morfologic face parte din tipul cainelui de lupta fix identic cu babele din piata sunt destule semnake ca ti-ai gresit vocatia.
(12-10-2012, 05:39 PM)shao a scris: Pufaleta, pipilica la 11 luni pt ca intalneste straini nu e normal.

Lukian, medicul ala trebuia sa isi aleaga alta meserie. Sa nu fi in stare sa "citesti" un caine si sa reactionezi la aparitia unui caine ce morfologic face parte din tipul cainelui de lupta fix identic cu babele din piata sunt destule semnake ca ti-ai gresit vocatia.

Daca-ti spun ca e si directorul DSV Valcea cum suna ? Cu medici d-astia avem de-a face ... si nu mai bine iti tratezi cainele acasa ?
İmage

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Staffordshire Bull Terrier- familia Hammerstaff Hammerstaff 404 48,043 02-14-2018, 04:46 PM
Ultimul mesaj: Ama
  StaffyAriBria dand 69 6,692 12-04-2017, 02:16 PM
Ultimul mesaj: uzzynaru
  Rocky-Staffy Bull RockySBT 160 19,502 11-23-2017, 02:48 PM
Ultimul mesaj: CalinS
  Taz, noul membru al familiei BogdanCo 27 2,443 07-03-2017, 06:49 PM
Ultimul mesaj: BogdanCo
  Isha-Staffordshire bull terrier LauraAndIsha 2 638 05-11-2015, 01:15 PM
Ultimul mesaj: LauraAndIsha

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Zgarzi, hamuri si lese di...

Mesaj postat de: Tristan
Astazi
» Raspunsuri: 14
» Vizualizari: 110