Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trichineloza la caini
Exista riscul trichinelozei (boala frecventa la porci si cai(!)) la caini? Mi-a picat fisa in dimineata asta cand mi-a spus cineva ca a facut rost de o vreo 50 kg de carne de cal de la niste rromi si nu era prea hotarat daca sa i-o dea cainilor sau sa mearga la un cabinet veterinar pentru test.

Pe acest subiect gasisem o discutie pe un forum strain intre niste veterinari care spuneau ca larvele care cauzeaza trichineloza (trichinela spiralis) plus multe altele sunt distruse de sucul gastric din stomacul cainilor, mai exact de acidul clorhidric.

Detine cineva mai multe informatii pe acest subiect?
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
Trichineloza este o boala parazitara, ce se transmita de la animale la om, fiind produsa de un vierme numit Trichinella spiralis. Principalul rezervor al acestui parazit il constituie animalele din preazma locuintelor umane: sobolanii, soarecii, carnivorele domestice (cainele si pisica) si porcii.
Trichineloza (trichineloza sau trichiniasis) este o boala parazitara cauzata de un roundworm (nematodul) Numit parazit Trichinella spiralis. T. spiralis este, de asemenea, cunoscut sub numele de "vierme de carne de porc", deoarece, în cele mai multe cazuri de infectie este vazut ca urmare a manca carne de porc contaminate crude sau insuficient. Acest parazit este responsabil pentru cauzarea infectii la câini, oameni, si porci.

În etapa de dezvoltare a ciclului de viata al acestui parazit, infectia apare in caini si oameni, atunci când ingera contaminate, slab gatite din carne. T. spiralis parazit este cunoscuta de a provoca boli grave si chiar decese la oameni. Inflamatie severa a muschilor corpului este vazut ca parazit (larva) migreaza în muschii. Cateii sunt raportate a fi la risc mai mare de infectare decât câinii adulti.
Simptome si tipuri de
Gastro-intestinale suparat
Varsaturi
Diaree
Inflamarea muschilor
Musculare pâine
Rigiditate musculara

Cauze
Infectia este cauzata de parazit roundworm numit T. spiralis, care intra în sistemul gastro-intestinal prin carne prime contaminate. Etapa de dezvoltare a acestui parazit ajunge in muschi si este capabil de a ramâne acolo de ani de zile.

Diagnostic
Medicul veterinar va lua istoric detaliat de la tine, cu atentie pe dieta cainelui tau sau ceva care cainele dumneavoastra a mancat iesit din comun. Testele de rutina de laborator includ o hemograma completa, biochimice profil, sumar de urina, si un examen fecale. Hemograma completa poate arata un numar mare de un tip de globule albe din sânge (WBCs) numite eozinofile (eozinofilie), care sunt de obicei gasite în sânge ca un raspuns la alergii sau ca raspuns la infectii parazitare. În cazul în care proba de fecale prezinta dovezi de fragmente roundworm, o serie de follow-up de testare fecale pot fi necesare pentru confirmarea diagnosticului. Deoarece aceste paraziti ajung în muschi, un esantion musculare pot fi luate pentru a gasi parazit în muschi.

Tratament
În caz de boala usoara, de obicei nu este nevoie de tratament în animal afectat, altele decât utilizarea de medicamente specifice roundworm antiparazitare pentru a reduce numarul de paraziti in muschi.
În lupta trebuie sa mergi inainte, nu sa te induiosezi.
man nu stiu daca cainele poate sa se imbolnaveasca de trichina si nu am auzit pe nimeni.
carnea de cal este buna la caini si la oameni dar caii sant predispusi la tuberculoza si de aceia exista mult scepticism in consumarea ei asa aiurea fara analize de laborator
Traiasca domnul google Heart
[color=#C71585][b]"Properly trained, a man can be dog's best friend" ~ Corey Ford[/b][/color]
bv bine ca ne-ai lamurit alex.
(12-04-2012, 06:16 PM)nicu a scris: nu stiu daca cainele poate sa se imbolnaveasca de trichina si nu am auzit pe nimeni.

Partea asta ma interesa mai mult. Daca a auzit cineva sau stie cineva de cazuri concrete.
In principiu nu aceasta boala este cauzata de niste larve care se fac in muschii porcului datorita conditiilor improprii de crestere-mizerie.\Trichina este o boala care se transmite de la animal la om. Nu am auzit nici un caz de caine imbolnavit de aceasta boala
Life's a game but be careful you might lose
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
Trichinella este un vierme Care isi desfasoara toate etapele ciclului de viata intr-o singura gazda, dupa care, ca adult, se localizeaza in musculatura striata a gazdei pana cand un alt mancator de carne o va inghiti si isi va putea relua ciclul vital.

Asadar, infesteaza doar carnivorele si omnivorele. Calul nu, carnea de cal fiind o carne sigura din acest punct de vedere, ea prezentand alte riscuri printre care sarcosporidioza ar fi cel mai important dpdv parazitar. TBC -ul nu e comun la cabaline, dar poate evolua nespecific, grija cea mai mare la carnea de cal fiind reprezentata de morva (durina), dar si aceasta boala este eradicata in ro.

Revenind la trichina si caine: cainele se poate infesta prin consumul de carne de porc, sobolan, vulpe, urs. Simptomele sunt putin specifice si, daca nu e vorba despre o infestatie masiva, e posibil sa treaca neobservate. Chiar si cand semnele sunt importante, exista riscul sa nu fie diagnosticata.

Simptomele sunt similare cu cele de la celelalte specii: diaree la 3-10 zile de la ingestia de carne contaminata, urmata de abatere, lipsa poftei de mancare, oboseala, febra, dureri musculare, cu tablou sangvin de inflamatie, uneori cu eozinofilie, enzime musculare crescute ( majoritatea le interpreteaza ca suferinta hepatica).
Esti sigur ca, cabalinele nu pot fi afectate de trichina? Intreb asta pentru ca am citit contrariul din mai multe surse care chiar pareau de incredere.

Nick.... Teoretic, orice specie se poate infesta. Practic, trichinelu' infectant se gaseste in carne. Daca tu cunosti vreo situatie in care calul sa manance carne... sau daca acele surse pot explica modul in care se relocheaza viermele din muschiul de sobolan in stomacul de cal, atunci sunt gata sa le dau dreptate.
Nici porcul nu mananca sobolanul si totusi o ia de la el. Nu am auzit vreodata ca un porc sa manance sobolani insa sa manance fecalele lor am mai auzit. Totusi este posibil, deoarece porcul mananca si carne.

Cat despre cai ori m-am informat gresit ori ne scapa ceva. Din cate imi aduc aminte citisem pe undeva ca tocmai trichina e motivul pentru care carnea de cal nu este prej folosita pt consum uman.

Sa fi tu sanatos fix la fel cum vaneaza porcul sobolani! O sa traiesti de-a pururi!
Porcul daca a gustat o data din sobolan ii va vana mai ceva ca pisica...

Revenind la cai si trichina:
Presupusele infestari au ca sursa cai din romania. Apoi, in situatiile exacte cu morti si raniti, nu au gasit si tipizat nici un trichinel din carnea de cal, ci doar au avut titruri slab pozitive la elisa. Restul cercetatorilor sugereaza faptul ca si la infestatii mai lungi de 1 an, ar fi trebuit sa gaseasca macar un vierme. In afara de mexicani, nimeni altcineva nu a gasit trichinei in carnea de cal. Toate studiile si rapoartele vin consecutiv cresterii activitatii organizatiilor ce militeaza pentru banarea consumului de carne de cal.

Pentru mine argumentele au valoare atunci cand sunt sustinute stiintific. Larva l3 care poate aparea accidental in fecale in faza de inmultire in intestin nu are capacitate infestanta . Nu stiu ca vreun cal sa manance carne. Altfel, daca ma uit la datele raportarilor pot gasi niste coincidente.... nestiintifice.
M-ai convins insa tot am sa ma documentez putin pe tema asta cand prind timp. Pana la cazuri concrete taiem de pe lista carnea de cal ca posibila sursa de infestare.

Totusi, teoretic cainele ramane vulnerabil. Daca stie sau a auzit cineva de cazuri concrete il rog sa posteze aici.

Cred ca pe 10 o sa fie ceva curs de formare profesionala si , de obicei, in perioada asta ne bat la cap cu trichinelu. O sa vb cu cineva de la institut ca ei au acces si la studiile platite si o sa ii cer o opinie.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Babesioza Emil 33 7,095 05-26-2018, 06:46 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Cupaj Arad flav_09 2 1,129 11-07-2015, 12:40 PM
Ultimul mesaj: rashpy
  Dirofilarioza-viermi la inima dianam88 1 1,256 06-05-2015, 08:24 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Programul de vaccinare si deparazitare IoanaTeo 42 19,635 11-18-2014, 08:12 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  GHID DE INGRIJIRE AL CATELUSILOR Tasos Brat De Fier 2 1,266 10-16-2014, 07:36 PM
Ultimul mesaj: Tasos Brat De Fier

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Cuib Sonic Boom & Zaja

Mesaj postat de: anduca2
01-08-2020
» Raspunsuri: 13
» Vizualizari: 8593