Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tratamente naturiste pentru caini
Sunt multe boli, răni sau afecțiuni care pot fi vindecate sau alinate acasă folosind remedii naturiste. Nu e vorba doar de remedii pentru bolile umane ci și de tratamente naturiste pentru bolile câinilor. Citește în continuare despre câteva afecțiuni care pot fi ameliorate sau vindecate cu ajutorul tratamentului homeopatic:

Ce să fac atunci când câinele are diaree?

În acest caz e recomandat ca o zi întreagă să-l ţineți la regim, să nu-i dați nimic să mănânce. În loc de apă se recomandă ceai negru. Ziua următoare, tratamentul naturist recomandă o masă compusă din orez cu supă de legume. Iaurtul natural, de preferință făcut acasă, fără conservanți, ajută la restabilirea florei intestinale.

sursa si continuarea
Life's a game but be careful you might lose
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
Foarte util articolul, pot spune ca o parte din tratamente le stiam, o parte nu, poate si pentru ca nu am avut nevoie de ele deocamdata.

In orice caz faza cu ceaiul negru e doar in teorie, eu chiar am incercat si erau 40 de grade afara si statea sa moara de sete si tot nu se atingea de el, nici nu se obosea sa-l miroase macar. I l-am dat cu seringa pe gat si pana la urma m-am lasat pagubas si i-am adus si apa ca-mi era mila de ea :) Faza cu orezul cu legume face minuni in schimb, Laica avea diaree acuta si de indata ce am trecut-o pe orez cu legume, si-a revenit treptat si a facut scaune ok. La orez e super ok de lasat cu tot cu zeama de orez in care a fiert, ajuta si aia mult, si morcovul dintre legume din cate stiu ajuta cel mai mult in amestec cu orezul.

Voi incerca tratamentul pentru ochi rosii, chiar am observat in ultimele zile la Ares ca ii are putin rosii pe margini. Va anunt ce rezultate da tratamentul naturist :)
"But I, being poor, have only my dreams; I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
eu nu sunt pro tratamentelor naturiste,iar cu al meu am avut cateva probleme mici,printre care si o raceala...iar tusea i s-a vindecat miraculos cu un sirop de tuse ptr copii(recomandat de veterinar,in paralel cu antibiotic si 3-4 zile de injectii)..acum nu stiu sa zic daca de la sirop i-a trecut tusea sau de la tratamente,dar pot spune ca din cate mi-au spus veterinarii(am fost la vreo 3) ceapa se afla in lista de alimente interzise...in rest nota 10 pentru articol Big Grin
If i had a dollar for every time my dog made me smile i would be richSmile
Eu i-am vindecat tusea cu miere si albastru de metil, sa nu mai dai niciodata medicamente pentru uz uman cainelui
@Killuminatti Ms si eu am folosit cu succes orezul si i-am mai dat pentru scaun moale ceai de menta(a mea nu facea nazuri)
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
ioana max al meu a fost racit la plamani si tusea la recomandarea vetului iam facut ampicilina umana dexametazon uz veterinar si zinat sirop de copii.+ vitamina b1 si b6 tot de la uman.si de parvo am tratat catelusa numai cu medicamente de la uman.nu toate de la uman sant bune dar unele chiar sant.pentru blana ca ii cadea iam dat omega 3 tot uman.
multumim ioana, ne-ai fost de mare ajutor.ai venit la tanc cu articolul asta!
Nicu , una e cand te duci la un veterinar bun si iti recomanda el, alta e cand ii dai tu cainelui medicamente umane dupa ureche
@Nu ofer sfaturi pe pm
Pentru cistită, urinal akut pliculețe pus în apă.
După ce am băgat o săptămână antibiotic în câine am rezolvat-o tot ca mine :)
Și la alergii: Aerius Sirop sau pastile :) pentru copii.
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
(11-27-2012, 10:36 AM)IoanaTeo a scris: Nicu , una e cand te duci la un veterinar bun si iti recomanda el, alta e cand ii dai tu cainelui medicamente umane dupa ureche

nu recomkand nimanui sa dea tratament cainelui dupa ureche si mai ales medicamente de la uman.antibioticul injectabil se poate da ce este pe baza de penicilina dar trebuie dozat corect.asa ca mai bine fiecare sa se duca la veterinar
bai nicule da-mi voie sa-ti spun ca te admir mult frate, imi plac mult raspunsurile tale si esti singuru de pe forumu asta in momentul de fata pentru care am respect maxim. acum ca mi-am luat si permisu promit ca o sa dau o fuga la tine odata sa bem o bere. urasc berile dar pt tine o sa beau una :)
pai beau eu nu trebuie sa bei si tu.si merge si o vodka dar sa fie pe 40%.lol
ionana,insusi veterinarul(si este destul de bun) mi-a recomandat acel sirop de tuse,restul tratamentelor au fost canine :) siropul se numeste Stodal si trebuie administrat maxim 10mg pe zi,cate 2-3 de fiecare data cand observam ca tusea(de obicei dimineata)
If i had a dollar for every time my dog made me smile i would be richSmile

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Babesioza Emil 33 7,095 05-26-2018, 06:46 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Cupaj Arad flav_09 2 1,128 11-07-2015, 12:40 PM
Ultimul mesaj: rashpy
  Dirofilarioza-viermi la inima dianam88 1 1,256 06-05-2015, 08:24 PM
Ultimul mesaj: Emil
  Programul de vaccinare si deparazitare IoanaTeo 42 19,635 11-18-2014, 08:12 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  GHID DE INGRIJIRE AL CATELUSILOR Tasos Brat De Fier 2 1,266 10-16-2014, 07:36 PM
Ultimul mesaj: Tasos Brat De Fier

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Cuib Sonic Boom & Zaja

Mesaj postat de: anduca2
01-08-2020
» Raspunsuri: 13
» Vizualizari: 8592