Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 3 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olly [Cluj-Napoca]
Thumbs Up 
Salut!
Am deschis acest topic sa vi-l prezit pe puiul meu de pitbull Olly care are doar 9 saptamani.
L-am cumparat de la un preten, care l-a primit cadou si nu prea avea posibilitatea de a avea grija de el.Cand l-a primit el catelul avea doar 5 saptamani. Datorita varstei fragede si faptului ca il tinea afara, si nu prea vroia sa manance bilute, cainele s-a imbolnavit. Nu se putea tine pe picioare si temperatura i-a scazut la 35+a fost muscat de coada de ceva si i s-a infectat. Avea o punga de puroi.
L-am cumparat de la el l-am dus la veterinar, unde mi-a zis ca sansele lui de supravietuire sunt minime,i-a facut ceva injectii(4 zile a stat cu granula in picorus ca mi-a fost mila de el ca deabia umbla) , ia curatat puroiul de la codita si mi-a dat sa i dau pastile si vitamine.A inceput sa se ingrase putin, pt ca era cam subnutrit cand l-am preluat eu(in prima poza este la o saptamana dupa tratament). Pe Olly il tin in apartament. Acum este mult mai bine si mananca bilute Ancana pt pui fara nici un moft si i mai dau orez cu carne. De luni o sa inceapa si el vaccinurile, probabil cu intarziere, dar deabia acum este pregatit pt ele.Aici am citit ca nu e voie sa il scot afara daca nu are facut vaccinul, insa medicul mi-a spus ca nu este vreo problema.
Acum ca vi l-am prezentat pe Olly as dori sa va intreb anumite aspecte, la care am nedumeriri.
Am inceput sa ma ocup putin de primii pasi in dresaj. Raspunde pront la fiecare chemare dupa nume, si imediat i captez atentia daca imi aude vocea. Incet incet a deprins si comanda nu-i voie, dar depinde cat de mult il atrage lucrul pe care il face si nu imi convine mie :). Spre exemplu daca roade papucu, sau o carte si i zic ca nu-i voie o lasa din gura, dar se uita insistent la ea si intr-un minut iar o ia...si tot asa pana i dau alceva cu ce sa se joace.
Ma plimbam cu el prin parc, si a gasit pe jos o bucata de corn. A luat-o in gura si cu mare greu am reusit sa io iau din gura. Nu vreau sa se invete sa ia lucruri de pe jos sa manance, ca nu se stie niciodata cand e otravita. Insa in incercarea mea de a-i lua mancarea din gura, un dinte de al lui s-a implantat destul de adanc in degetul meu. Nu stiu daca asta implica vre-un pericol pentru mine, fiindca el nu e vaccinat?
Inca nu se stie cere afara, insa de fiecare data dupa mancare si somn il scot afara sa se usureze. mai scapa el cate un shusu pe ici colo, il mai cert finut, dar se curata.
Evit s ai dau mancare in timp ce eu mananc, ii dau dupa ce termin, insa el mereu e calare pe picioarele mele in bucatarie, si daca ezit sa il bag in seama latra catre mine si incepe si face mici salturi de ciuda...Asa imi este de drag, ca , cu greu ma abtin sa nu i dau mici atentii Tongue
o alta problema e ca l-am obisnuit in pat, pt motivul ca daca il lasam pe jos, rodea cablurile si cam tot ce i incapea in gura, si cand se plictisea mai facea cate un shusu. Daca il tineam in pat statea cuminte, sau ma jucam cu el, dupa care cand vroia sa se usureze, se cerea jos din pat si imi dadeam imediat seama ce vrea.problema e ca acum cand eu nu vrea sa stea in pat, el face aceleasi figuri ca si atunci cand mananc, ma tot latra si face tumpe de ciuda. Si dupaia se apuca de ros si carat lucruri de colo colo. Ce pot face in privinta asta.
Noaptea dormea cu mn in pat si cand vroia afara, venea la mn si ma lingea si ma prindea de urechi/nas. Mai nou peste noapte il inchid in baie unde i-am facut un pat moale. Am observat ca ezita sa se usureze acolo si cand i trebuie vine la usa si tot zgarie si maraie. Dar peste noapte, cand dorm ca ursu, naiba il aude si mai scapa acolo. Nu este asta o problema, insa nu stiu cat de bine este pentru phihicul lui s ail privez acolo peste noapte? Daca il las in casa peste noapte face peste tot, si incepe si roade cand nare somn, iar eu stau in chirie si nu imi permit mare dezastru pe acolo Tongue
Multumesc pentru rabdare, daca ai ajuns pana la ultimul rand, si astept niste lamuriri/sfaturi.

Sa va mai povestesc o experienta foarte comica, care dovedeste incapatanarea si inteligenta catelului, asa cat este el de mic.
Vet-ul mi-a dat s ai dau niste pastilute galbene pentru diarie. Insa Olly nu le suporta. I puneam pastila in gura, el o scuipa, o puneam iara, ii faceam frectie la gat sa aiba instinctul de a inghiti, dar dejaba. L-a un moment dat asa era de furios, a prins-o in dinte si a azvarlit-o la 2 metri distanta. Se putea citi furia si ciuda lui in ochi(ca tot insistam). Cand m-am dus dupa pastiluta a inceput sa latre la mn. Dar nu m-am dat batut. I-am bagat-o in gura cu 2 boabe de mancare uscata, crezand ca asa o v-a inghiti.Dar puiul meu a incercat sa ma prosteasca. A stat cu pastilele in gura 5 minute fara sa schiteze un gest. L-am observat ca nu inghite, si cand i-am deschis gura ce sa vezi, tinea pastilele in gura sa cred ca le-a inghitit. (parca faceam si eu asa cand eram mai mic cu pastilele de supt cu albastru de metil ca nu imi placea gustul; de eram fortat de mama sa le iau) Nu sunt singurul Tongue .

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Nu fura... Guvernul uraste competitia!
In primul rand bine ai venit in aceasta comunitate cu micutul tau. O sa incerc sa-mi spun si eu punctul de vedere, poate o sa ai ceva de invatat.

Cum a putut fostul propietar sa iti mai ceara bani pe el, dupa ce il primise cadou si il mai si lasase sa moara?

Dupa parerea mea, incepe-i schema de vaccinare cat mai repede, deja are 2 luni de zile. Evita sa il mai scoti afara, mai ales ca nu are vaccinurile facute. E prea mic ca sa fie dresat de acum, incepe si tu pe la 3 luni macar, pana atunci se mai pune si el pe picioare.

Este ceva normal la ei sa roada lucrurile de prin casa, mai ales cablurile si etc. Daca ai o baie spatioasa si calduroasa, este ok sa il tii acolo. Mai ales ca el de multe ori obisnuieste sa doarme pe gresie sau unde este rece, lucru care nu e bine pentru el, cel putin nu in situatia lui.

Bafta cu el, si sa ne tii la curent.
sall si bine ai venit printre noi.catelul se afla intr-o stare jalnica dar cu grija si atentie se va dezvolta normal.un surplus de calciu si ceva vitamine nu strica.bafta cu el si multa sanatate.
schimba veterinarul. daca un veterinar iti spune ca poti scoate cainele afara inaine sa termini vaccinurile ala ori spera sa faca parvo si sa mai ia niste bani ori a avut de a face doar cu maidanezi.

In rest multa bafta. Continua cu mancare buna, vitamine si calciu si il pui pe picioare.

Ps. Urat tare gestul prietenului tau...
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
Felicitari ca l-ai luat si ai grija de el!
Se poate pune pe picioare cu mancare de calitate(daca ii dai acana e super ok) si vitamine(calciu,k9,pet phos etc.).
Eu personal,i-as da si aplazyl vreo doua luni ca sa-l ajute la crestere,articulatii etc,mai ales ca e micut si nu a fost tinut in conditii bune inainte sa-l iei.
Educarea trebuie facuta cu rabdare nu cu bataie,si daca uneori te exaspereaza,incerci sa te aduni,cainele cand e mic trebuie felicitat de cate ori vine la tine,de cate ori te asculta si trebuie sa fii ferm cu el cand face ceva rau,apoi sa nu-l bagi in seama cateva minutzele.
Nu-l scoti deloc din casa pana nu ai terminat toate vaccinurile.La o sapt. dupa ultimul,se poate.Nu il expune nici la alti caini sau alte animale.
Scuze,nu am apucat sa citesc tot ce ai scris,in rest,deparazitare externa si interna neaparat.
Tare faza cu pastilele,Rocky le scuipa dar ii ridic capul sus si tinand cu mana gura deschisa,ii arunc pastila cat mai pe mjloc ca sa nu o mai poata scuipa,ii cade mai jos si o inghite de nevoie.Smile Se mai pot zdrobi si asa praf sa o amesteci in mancare dar poate nu are acelasi efect cu o pastila inghitita deodata fara altceva.
Cainele nu se lasa in pat numai eventual daca la inceput il lasi cand vrei tu,deci se urca cand ii zici,altfel dat jos si trimis la cosulet.Trebuie sa aibe un loc al lui,o cusca,un cosulet,un coltisor in care sa se retraga.Nu il bagi in seama cand latra dupa mancarea ta,daca ii dai de trei-patru ori pe zi acana si vitamine,e foarte ok si se va dezvolta baiatul.
Si mie mi-a fost drag cainele,cand l-am luat musca asa tare de parca era un rechin in miniatura si era "turbatel" din fire,acum stie pana unde sa se intinda cu atitudinea. Wink Rabdarea e sfanta si nu poti avea pretentii de la caine exagerate etc.

Da,uite aici,o sa-ti foloseasca:
Aici e despre mancatul pe jos,dar cred ca toate regulile ar trebui citite,macar ai o baza de cunostinte de unde sa incepi cu educarea cainelui.
http://pitbullclub.ro/reguli-utile-pt-a-...zat?page=4
[URL=http://s1067.photobucket.com/user/Reny_Mtb/media/Rocky/1-1.jpg.html][IMG]http://i1067.photobucket.com/albums/u433/Reny_Mtb/Rocky/1-1.jpg~original[/IMG][/URL]
Bine ai venit
1 SCHIMBA VETERINARUL cainele nu trebuie scos afara inaintea terminarii grilei de vaccinare.
2. Este prea mic pentru dresaj, predresajul poate incepe de la 3 luni cu: recunoasterea numelui, nu-i voie.
3. Nu il mai inchide noaptea in baie. Va simti repulsie fata de acel loc pentru ca il izolezi.
4. Este normal sa mai faca in casa din cand in cand, tine cont ca este mic. Scoate-l la 20-30 de minute afara dupa fiecare masa
5. Cand stai la masa si incearca sa iti atraga atentia IGNORA-L, stiu ca este greu,dar este cel mai indicat, cu timpul va intelege ca u te poate determina sa ii dai de mancare orice ar face.
Life's a game but be careful you might lose
@Nu ofer sfaturi pe pm
@Nu mi te adresa pe pm decat daca ai o problema reala, nu sunt interesata de facut prietenii, combinat si alte balarii
Va multumesc pentru sfaturi.
Deparazitare interna i-am facut. Am studiat pe forum despre vitamine si calciu. Maine ma duc la vet sa i faca primu vaccin. Am sa ezit cat pot sa il mai scot afara!
Ce ma deranjaza la veterinarul meu e ca vitaminele ei le au la vrac, am vazut ca si mancarea.... Cand l-am intrebat ce vitamine imi da o zis simplu: vitamine, fara sa imi specifice vreun nume/firma. Am sa imi caut un alt veterninar cat de repede.
Am sa incerc sa il invat sa stie care este locul lui in cos. Momentan locul lui este peste tot.
I-am cumparat o jucarie de aia de cauciuc destul de moale, insa se plictiseste de ea foarte repede, tot mainile mele si manecile is cele de care nu se plictiseste.
Si catelusul meu este la fel,are aproape 2 luni si roade degete si maneci de haine in prostie, este ca o rozatoare dar il iubesc asa cum este.
Eu ma joc cu el il las sa ma muste sa se joace cu mana mea, dar incet incet vad ca se cam dezobijnuieste si incepe sa roada CRACI de copaci, eu l-am mai certat pe al meu si vad ca chiar daca este destul de mic incepe sa se opreasca gand ii spun "Gata sau Nu`i voie".
Foarte frumos catelul tau si povestea lui la fel, multa sanatate!
Am reusit sa fac rost de niste poze cu mama lui Olly. De tatal lui stiu doar ca este un pitbull de vreo 70kg, talie mare, de culoare maro rosiatic.
Aseara i-am pus mai multe boabe sa manance decat de obicei, pt ca nu mancase de cateva ore bune, si i-am dat si niste ciorba de fasole cu ciolan...a mancat tot dupa care a baut cam 300 ml apa. S-a umflat la burta de am crezut ca creapa bietu.Toata noaptea au iesit gaze din el si pe fata si pe dos... acum este bine si foarte zglobiu.

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

.jpg   431600_168450443266153_2143049484_n.jpg (Marime: 33.33 KB / Descarcari: 338)
Nu prea este indicata fasolea la caini, mai ales ca al tau este destul de mic. Incearca sa te axezi mai mult pe supa de legume, eventual orez cu carne de pui. Mizeaza pe aceasta alimentatie, nu i-o mai diversifica cu tot felul de mancaruri care ii sunt cam interzise.
Frumoas piticul sa iti traiasca, te rog evita pe viitor sa ii dai mancare de a ta. Mai bine ii gatesti lui separat orez cu pui, curcan, vita si legume din care excluzi cartoful si ceapa, deasemenea ei nu au voie sa manance condimente prin urmare ii vei pune numai sare in mancare
[color=#FF1493][b]Singurul defect al cainilor e ca iubesc orice jigodie de om[/b][/color]
PS. Daca esti nou venit, citeste http://pitbullclub.ro/regulament
Salut
Am 2 propoziti de zis:
-bravo ca lai luat este frumos micutu.
-fostu stapan trb impuscat
Mersi mult.
Fostul stapan nu avea posibilitatea sa il intretina. Cainele la primit cadou, si a crezut ca este la fel de usor de tinut ca si un maidanez. Si nu prea avea timp sa se ocupe de catel, pentru ca din cate am inteles e clasa a 12-a si maicasa il tot certa ca el in loc sa invete numa caini are in cap.
Eu nu aveam planificat sa imi cumpar catel. A fost ceva pe moment, l-am vazut, mi-a placut si l-am cumparat cu speranta ca o sa se faca bine si o sa fie un preten de nadejde. Nu am dat foarte mult pe el, am dat 300 lei.
ptbull de 70 de kile nu exista cine ti l a dat ti a tras teapa,
@Miha din cate stiu nici sarea nu e prea benefica pentru caini. Personal nu folosesc deloc sare in supe si in orezul cu legume pe care il dau.
"But I, being poor, have only my dreams; I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Beka [Calarasi] dignitas1980 475 60,389 07-30-2019, 09:19 AM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Anubis(Cluj-Napoca) Danutzu85 62 16,734 07-30-2019, 09:14 AM
  Stefan's Max [Bucuresti] Antic 5 2,364 07-16-2019, 10:17 AM
  Zaja bidziiil 15 5,607 07-09-2019, 12:51 AM
Ultimul mesaj: Ionut Ionut
  Zebo [Bucuresti] game_dog 132 28,599 04-10-2019, 02:42 PM
Ultimul mesaj: game_dog

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
Neastâmpărat (Anubis)

Mesaj postat de: 00Robert01
09-06-2019
» Raspunsuri: 0
» Vizualizari: 152