Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 2 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulei de somon pentru caini. Pareri?
In multe discutii despre sanatatea blanii cainilor am vazut ca se pomenea de uleiul de somon si mai mult de atat chiar se vorbea cu entuziasm despre el. Personal nu am folosit niciodata, am mai citit cate una alta despre el dar ... atat si desi nu are probleme cu blana (apropo si ouale fac minuni in privinta asta) as incerca uleiul de somon.

As dori sa aflu mai multe detalii despre el, dar scrise de cei care au folosit. Ce efecte ati observat dupa perioada in care l-ati folosit? Si sa nu uit, pentru ce l-ati folosit? Unii il folosesc pentru un aspect mai bun al blanii, altii pentru mancarimi, altii pentru matreata etc
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
max ii cazuse parul de pe spate de zici ca era ras si o spiterita care are 2 buldogi mi-a recomandat cate o pastila timp de 30 de zile sau doua dupa marime de omega 3 si acuma este ca nou.ii luceste blana este crescuta si mai a;es nici nu ii mai pica.omega 3 este capsule cu ulei de peste de somon.uite aici cam ce si cum.

Compoziţie: o capsulă acoperită conţine 400,00 mg ulei clin peşte cu un conţinut ridicat de acizi graşiesenţiali(Omega-3: EPA-acid eicosapenţanoic,DHA-acid docosahexanoic şi Omega-6: acid linoieic) şi excipienţi (aerosil, hidroxipropilmetilceluioză, gumă arabică, fructoză, carbonat de magneziu' gîucon delta lactone, poliviniipirofidonă K3{,, talc, vanilină) până la 431,00 mg.
Supliment alimentar uşor resorbabii, cu un conţinut bogat în acizi graşi esenţiali şi vitamine. Peşteie şi uleiul de peşte sunt o sursă directă de aport al acizilor graşi Omega-3 şi Omega-6 cu lanţ lung de carbon (EPA şi DHA).

Aceşti acizi sunt lipide esenţiale care se găsesc din abundenţă în creier în proporţie de cea 60% şi fac parte integrantă din membranele celulare şi membranele neuronale.
Acizii EPA şi DHA sunt transformaţi în eicosanoizi (moiecufe semnalizatoare puternice pentru sistemul imun, dintre care unele cu efecte antiinfîamatorii şi cu rol crucial pentru dezvoltarea creierului şi transmiterea eficientă a impulsurilor nervoase). EPA şi DHA refac structura normală a membranelor celulare (dublu strat îipoproteic), restabilesc mobilitatea şi funcţionalitatea receptorilor de membrană şi a canalelor ionice.

Acizii graşi esenţiali - iinoienic (Omega-3) şi linoieic (Omega-6) sunt obţinuţi exclusiv prin aport alimentar (organismul nu-i fabrică), iar într-un regim alimentar ideal între
aceste două tipuri de acizi graşi există un echilibru optim (raport de 4:1). In alimentaţia umană sunt frecvente dietele dezechilibrate. Acest dezechilibru creează stări patologice (boli cardiovasculare, neuropsihice etc.)

Acţiune: uleiul de peşte introdus în mod" raţionalîn dietă restabileşte raportul acizitor graşi, scade nivelul coiesteroluiui şi trigliceridelor, scade riscul dezvoltării ateroscierozei;
• stimulează metabolismul şi activitatea funcţionala a sistemului nervos cu acţiune de refacere şi protecţie a membranelor celulare şi a învelişului fibrelor nervoase, inclusiv la nivelul creierului;
• stimulează buna dispoziţie şi senzaţia de bine; DHA îmbunătăţeşte funcţiile cognitivă şi vizuală la copii;
• îmbunătăţeşte parametrii reoiogici ai sângelui, scade tensiunea arterială şi incidenţa boiilor cardiovasculare;

• stimulează regenerarea ţesuturilor şi reepitelizarea mucoaselor;
• contribuie la prevenirea apariţiei bolii astmatice ia copii şi adulţi şi are efect benefic în afecţiuni respiratorii cronice obstructive (bronşită cronică şi emfizemul pulmonar);
• proprietăţi imunostimulante complexe;
• diminuează activitatea infiamatorie a unor enzime (ciclooxigenaza), a unor citokine şi prostaglandine, proprietăţi antioxidante;
• adapiogenă (de echilibrare a efectelor negative ale stresului şi tendinţa de reacţii violente);
• inhibă unele mecanisme enzimatice ale generării moleculelor mesagere secundare (fosfolipaza C, proteinele G şi proteinkinaza C);
• vitaminizantă.
si la al meu i.a picat putin,de vreo luna chiar,nu a avansat sa ii pice,si nici acum nu sa refacut complet, ca un idiot ii dadeam acana puppy large breed,si ii mai dadeam si pui spate,gaturi dieta barf.. si de la prea multe grasimi si proteine cred ca sa intamplat... tre sa incerc si eu cu omega3
Eu i-am dat pentru că e bun și pentru articulații.
Minunea vizibilă e că nu îi cade blana, așa cum se întâmplă fără ulei.
Potaie stă doar în casă și ne umple ciorapii de păr :))
Nu dezgheța prostul că te inundă...
"Somnul rațiunii naște monștri." - Goya
desi momentan nu l-am folosit, am doi colegi care il folosesc de ceva vreme, unul cu labrador, celalat cu chow chow si sunt foarte multumiti de rezultate in sensul ca blana cainilor si-a recapatat luciul, nu mai cade, nu mai fac matreata...
Personal intentionez sa il folosesc (la urmatorea comanada pt hrana voi comanda si uleiul) nu doar pt blana sau piele unde momentan nu am avut nici un fel de probleme, dar si pt imunitate. Intentionaz sa imi sterilizez catelusa si uleiul de somon este de asemenea recomandat in recuperarea post operatorie si in vindecarea ranilor.

Am sa trec mai jos cateva recomandri ale producatorului si dozele necesare:
" întreținerea și funcționarea diferitelor țesuturi și organe, în special:
-membranele celulelor
-creier
-piele și blană
-rinichi
-vase de sânge
-sistem imunitar
-substanțe pentru hormoni și tranmițători
-ochi(retina)
Suplimentarea zilnică cu ulei de somon s-a dovedit a fi benefică și în următoarele cazuri:
-infecții
-vindecarea rănilor
-stres post-operatoriu
-afecțiuni ale pielii (eczeme, mătreață, pierderea excesivă a părului)
-alergii
-probleme de imunitate și stres
-probleme cardiace
-probleme de îmbătrânire

Porția recomandată de producător:

Greutate Porție zilnică
Sub 5 kg - 2.5 ml (0,5 tsp.)
5 - 15 kg - 5.0 ml (1 tsp.)
15 - 30 kg - 10.0 ml (2 tsp.)
Peste 30 kg - 15.0 ml (3 tsp.)
XXX ulei de somon este acceptat de câini și pisici. Începeți cu 1/3 din doza zilnică recomandată și creșteți cantitatea pănă la doza completă în următoarele 7-14 zile. Oferiți uleiul XXX împreună cu hrana zilnică - o dată pe zi. Dozarea exacta este importantă, nu se beneficiează în plus de pe urma unei doze crescute. "

Uleiul de somon este recomandat de multi medici veterinari ca supliment dar si pe langa tratamentul medicamentos sau in perioada de convalescenta. Vad ca s-a cam scris in mare descrierea sa. Eu il administrez periodic la ambii caini ca supliment. Nu au avut niciodata probleme cu balana (nici macar labradorul) sau articulatiile insa si alimentatia este una buna, chiar foarte buna as putea spune :)
Facut si eu comanda azi de 250 ml de Ulei de Somon de la Brit Care.
Revin cu pareri.
uleiul asta de somon de unde se poate lua? Din petshop farmacie market?
Fii cinstit si drept.....ca sa te respect
“Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rău, ci de aceia care îi privesc şi refuză să intervina.” Albert Einstein
Petshop online cea mai buna varianta, pret- calitate.
A mea primește de pe la 3-4 luni continuu.
e scumpa o sticla?
“Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rău, ci de aceia care îi privesc şi refuză să intervina.” Albert Einstein
(01-04-2013, 06:35 PM)ChrysaB a scris: A mea primește de pe la 3-4 luni continuu.

Ce ii dai mai exact? Ulei de somon sau ulei de somon salbatic?
Am fost cam in dilema cand a trebuit sa aleg intre cele doua.

@Alex, in petshop-urile online gasesti cam cele mai bune oferte.

(01-04-2013, 06:39 PM)Alex. a scris: e scumpa o sticla?

Fix 44.99 lei.
Cel de somon salbatic e mai ieftin cu cativa lei.
Ulei de somon sălbatic!
Cel de crescătorie e toxic...
(01-04-2013, 06:39 PM)Alex. a scris: e scumpa o sticla?

Unde la 100-110-150 depinde de firmă/ Litru
am inteles multumesc pentru informatie
dar daca-i dau file de somon crud ? Credeti ca ar contine aceasi nutrienti?
(01-04-2013, 06:40 PM)ChrysaB a scris: Ulei de somon sălbatic!
Cel de crescătorie e toxic...

Unde ai vazut/citit ca este toxic?
Asta ce l-am luat eu e ulei de somon, nu specifica nicaieri ca ar fi salbatic insa e destinat cainilor. Ma indoiesc ca ar fi toxic pentru ei.
Era un documentar pe Discovery. Din cauză că e stresat, elimină o substanță, nu rețin cum se numește.
Dacă îi dai file e ca și cum aștepti ca 10 grame de brânză să facă càt o pastilă de Ca de 600mg
Iar somonul din magazin e de crescatorie.
Somonul sălbatic are si alta culoare, are carnea mult mai închisă la culoare.
A! Uitasem!
Un ulei bun trebuie sa aibă minimum 28-30% Omega 3, iar Omega 6 undeva până în 10% , mai mult e problemă.
Termenul de valabilitate cât mai mare ~ 12 luni, 18 și să nu-și schimbe culoarea.
Eu , la bichon folosesc Nutrivet , iar la Vasilica Grizzly.

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Gaturi si spinari. FrankoGP 12 5,986 10-02-2019, 09:13 PM
Ultimul mesaj: alexander_bms
Wink Cupare urechi AlbertoHKS 2 1,409 10-02-2019, 09:11 PM
Ultimul mesaj: alexander_bms
  va salut gabrielirimie3@gmail.com 8 3,142 07-31-2019, 01:43 PM
Ultimul mesaj: Bossniac
  Purina pro plan Teutz 3 962 09-13-2018, 02:19 AM
Ultimul mesaj: Emil
  Ce parere aveti despre Impress Your Dog Puppy istratejr 1 1,045 10-22-2017, 06:25 PM
Ultimul mesaj: dand

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
playbull open show - 5 ap...

Mesaj postat de: stojann
10-16-2019
» Raspunsuri: 3
» Vizualizari: 1425