Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bull Terrier

.jpg   cat55.jpg (Marime: 31.26 KB / Descarcari: 270)

Pronuntie: Bull Terrier

Descriere: Cainii Bull Terrier sunt musculosi, bine claditi, cu un centru de greutate coborat ceea ce-i face sa se tina foarte bine pe picioare in cazul unei confruntari. Corpul acestuia este rotund si cu un spate scurt. Capul este lung si puternic, de forma ovala, aproape plat in partea sa superioara, cu o inclinatie uniforma pana la nivelul nasului cu nici o oprire (practic nu are un stop cranio nazal ca majoritatea raselor de caini ceea ce il face unic si foarte usor de recunoscut pe strada.....sau nu).

Nasul unui Bull Terrier este de culoare neagra, ochii sunt migdalati si mici (ochii de marime redusa la astfel de rase reprezinta practic o adaptare prin incrucisari voite. Imaginati-va daca un caine Bull Terrier ar avea ochii exoftalmici ca un Pekinez, ce s-ar intampla intr-o confruntare cu un alt caine - practic adversarul i-ar putea agata foarte usor ochiul si i l-ar scoate afara din orbita. Sa nu uitam ca sunt multi Pekinezi care intr-o confruntare cu un motan mai solid se aleg cu rani la nivelul ochilor sau chiar cu ochiul scos).

Cu alte cuvinte acest caine este pregatit pentru o confruntare cu un inamic insa noi nu recomandam luptele intre caini sub nici o forma din doua motive: sunt imorale (nu stim cui ii poate face placere asa ceva) si ilegale.

Urechile cainelui Bull Terrier sunt mici, subtiri si apropiate. Prezinta un gat lung foarte musculos si umeri robusti. Blana este deasa, scurta, plata si dura la atingere. AKC recunoaste doua variante de culoare: alb si colorat. Bull Terrier-ul Alb este permis sa aiba marcaje albe pe cap, dar nu in alta parte a corpului. Cainii Bull Terrier colorati pot fi: negri, tigrati, negru-tigrat, rosu, cafeniu si tricolor cu marcaje albe.

Temperament: Desi in vremuri de demult aceasta rasa a fost un gladiator fioros, caracterul actual este ceva mai ponderat. Un Bull Terrier are un puternic efect preventiv si si-ar putea apara proprietarul fara probleme daca situatia ar cere-o. Acesti caini sunt distractivi, iubitori, activi, comici si nu in ultimul rand neinfricati. Cainele Bull Terrier este loial, politicos, obedient. Ei devin cu timpul foarte atasati de proprietarul lor. Aceasta rasa de caini se integreaza foarte bine in familiile care au un stil de viata activ. Nu este recomandat sa fie lasat singur in casa timp de 8 ore pe zi. Recomandam sa i se imprime o educatie ferma deoarece pot deveni indisciplinati si incapatanati. In cazul in care acest caine nu primeste suficient de mult exercitiul fizic, poate deveni distructiv cu lucrurile din casa in felul acesta el incerca sa-si consume surplusul de energie. Uneori poate deveni agresiv cu alti masculi cu care vine in contact - pentru a preveni acest fapt dumneavoastra ca si proprietar si lider de haita trebuie sa fiti ferm in ceea ce-l priveste. Nu se recomanda ca acest caine sa traiasca in acelasi colectiv cu alte animale precum: hamsteri, porcusori de guineea, cobai, iepuri si chiar pisici.

Inaltime si Greutate: Bull Terrier Standard: nu exista limita de greutate insa trebuie sa fie extrem de bine proportionat - pentru aceasta recomandam exercitiile fizice zilnice. Inaltime: 51-61 cm in functie de sex si linia din care cainele provine.

Probleme de Sanatate: Predispus la dizlocarea rotulei, probleme cardiace, insuficienta renala, alergii cutanate cauzate de ectoparaziti. Literatura de specialitate straina precizeaza despre o anumita deficienta in zinc care in anumite circumstante poate duce chiar la moarte. Bull Terrier-ul Alb poate suferi de surditate daca poseda in genotip gena albino - sfat: cumparati de la firme cu experienta cum este si compania noastra pentru a evita o asemenea mare problema.

Un alt sfat important: Nu supraalimentati un Bull Terrier mai ales daca aceasta nu are unde sa arda surplusul de calorii.

Conditii de viata: Cainii din aceasta rasa pot trai foarte bine intr-un apartament de bloc cu conditia sa beneficieze de suficient de multa miscare. Ca si clima, acestia prefera temperaturile ceva mai ridicate din cauza blanii foarte scurte.

Exercitii Fizice: Asa cum am mai precizat in randurile de mai sus, rasa Bull Terrier are nevoie de miscare zilnica care sa includa obligatoriu si o plimbare principala de cativa kilometri. In cazul in care nu beneficiaza de suficienta miscare acestia au tendinta de a deveni supraponderali si lenesi.

Speranta de Viata: Aproximativ 10-12 ani.

Ingrijirea: Acestia sunt usor de ingrijit, o periere si o pieptanare ocazionala fiind suficienta. O manusa de cauciuc speciala este suficienta pentru a ingriji un Bull Terrier. Daca dv. considerati ca nu este suficient, va recomandam un trimer cu dinti scurti si desi care cu siguranta va elimina fara probleme parul mort sau desprins.

Originea Rasei: La inceputul anilor 1800 bulldogii incrucisati cu terrieri au foat foarte populari in randul populatiei. In jurul anilor 1830 luptele dintre bulldogi si tauri se bucurau de cea mai mare popularitate. Spre bucuria iubitorilor acestui "sport" s-a decis crearea unei noi rase mai spintene, care sa atace cu mai mare usurinta si care sa stea mai bine pe picioare. Asadar s-a incrucisat Bulldog-ul cu Old English Terrier si cu Pointer Spaniol, rezultand rasa Bull Terrier de astazi. In 1860 varietatea alba a fost poreclita "White Cavalier", a fost selectionat de catre un comerciant de caini pe nume James Hinks si in curand a devenit un animal de companie la moda pentru nobilii acelor vremuri. Varietetea tigrata de Bull Terrier a fost obtinuta in urma incrucisarii cu rasa Stafforshire Tigrat. Rasa Bull Terrier Miniatural a fost creata ulterior din varietatea Standard cu scopul de a se incadra mai bine in pielea unui caine de companie.

Bull Terrier standard a fost recunoscut de catre AKC in anul 1885 iar Bull Terrier Miniatural a fost recunoscut mult mai tarziu, in anul 1991.

Grup: Mastiff, AKC Terrier

Recunoastere:
CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA.
Imi place mult aceasta rasa Big Grin
Servici Design si Suport Forum-uri
nɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ
ador temperamentul cainilor din aceasta rasa insa aspectul fizic nu prea imi place.
[color=#A9A9A9][b]Don't mess with Igor![/b][/color]
aspectul ii cel mai fain
Frumoasa rasa. Corpul lor robost si bine legat este superb.
Oricum, din punct de vedere al fortei nu se poate compara cu un Pitbull. Sunt doar putin mai agili. (am vazut acum ceva timp niste demonstratii.)
[b]Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.[/b]
pentru ca is mai mici de inaltime de aia :) oricum is foarte fani eu bull terrier am vrut initial sami iau dar am vazut ca is foarte scumpi si cum ii criza din cauza lu Basescu :)) (sa-i controlez maselele cu pistolu din dotare) mi-am luat pitbull pt ca ii ador Heart
Felicitari pentru descrierea rasei.stima
Cunoaste cineva vreo canisa care creste EBT doar pt lucru ? in Ro sau chiar si in EU...am un prieten care vrea dar nu il intereseaza pt show doar sa aibe acel drive cum era BT pe vremuri :)
(02-18-2013, 11:06 PM)FCP1924 a scris: Cunoaste cineva vreo canisa care creste EBT doar pt lucru ? in Ro sau chiar si in EU...am un prieten care vrea dar nu il intereseaza pt show doar sa aibe acel drive cum era BT pe vremuri :)

Ce inseamna "lucru"?
Sunt rari , daca e hotarat gaseste pe la indieni, terierul vechi al lui Hincks.
Porcul meu nu-i bun de nimic, in afara de cersit, tras basini si dormit, asa ca nu stiu ce sem ai poate lucra cu rasa asta :).

Am observat o diferenta de la cer la pamant intre prima catea EBT pe care am avut-o acum 11-12 ani si actualul EBT, provenit din linie de show.

Cateaua era "suparata" cam pe tot ce misca, inclusiv pe cai!!Nu conta gabaritul pentru ea.

R
Am vazut un video pe net cu un BT care a salvat viata cuiva atacand un taur care il luase in coarne. Sunt o Rasa foarte inimoasa care nu se sperie asa de usor.Anjin_san, nu ne prezinti si noua cainele tau? Sanatate
Fii cinstit si drept.....ca sa te respect
“Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rău, ci de aceia care îi privesc şi refuză să intervina.” Albert Einstein

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Standard FCI Bull Terrier Emil 0 611 09-09-2014, 12:01 AM
Ultimul mesaj: Emil
  Istoria Bull Terrier-ului Emil 1 968 02-06-2014, 07:16 PM
Ultimul mesaj: guts and glory
  Cuparea urechilor la BT sau la alte rase.. danut 7 1,898 10-27-2013, 10:31 PM
Ultimul mesaj: NICK
  Crescatori de Bull Terrier RockySBT 11 3,290 06-17-2013, 10:57 AM
Ultimul mesaj: PitbullOwner
  muscatura LA PITBULL joker 18 6,231 03-16-2013, 06:24 AM
Ultimul mesaj: mihai.

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici!
Ultimele subiecte
playbull open show - 5 ap...

Mesaj postat de: stojann
10-16-2019
» Raspunsuri: 3
» Vizualizari: 1409