Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 3 in medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rhea- Slatina
Va salut si bine v-am gasit!
Va prezint noua membra a familiei-Rhea,o fetita de American Staffordshire Terrier de fix 2 luni(implinite azi),plina de energie,cumparata acum 4 zile!
Eu momentan nu sunt in tara,fetita este cumparata de aici si nu este primul caine,am un Chow Chow acasa,o femela...avea si pereche,dar a murit la varsta de 3 ani,din cauza capuselor din Romania...pe langa ei,am mai avut un Chow Chow care a trait langa mine 10 ani si un Brac German,dar sa trecem peste,la subiectul important-la Rhea
Pe Rhea am luat-o acum 4 zile,de langa mama,frati,surori si unchi,iar dupa 2 ore,cand am ajuns acasa se simtea deja ca la ea acasa,foarte jucausa,foarte atenta,foarte bucuroasa...totul incepe cu foarte cand este vorba de ea...:)
Am facut si ...3 prostii,cand am luat-o acum 4 zile ea avea doar deparazitarea facuta,iar eu cum am luat-o am si dus-o intr-un parc sa vad cum se comporta,dupa care am mai scos-o de inca 3 ori in fata blocului,chiar daca stiam ca trebuie sa-i termin schema de vaccinari...maine e programata pentru primul!
In rest,momentan ma cert cu ea prin casa ca face peste tot numai unde trebuie nu (i-am cumparat un fel de pampers,dar care se pune jos special pentru animalele mici sa faca nevoile pe el...si face rar pe el,preferea pe langa el..), se joaca toata ziua si doarme toata ziua...la varsta asta cred ca e normal...
Urechile o sa-i ramana asa,nu i le cupez pentru ca nu-mi place sa chinui animalele si aici este ilegal!
Va pun poze cu parintii si cu ea mai jos!
Va salut si sper sa invat mai multe de la voi despre aceasta rasa!
si mai jos parintii:
Maggie este mama-cea tigrata
Caronte este tatal-cel negru cu alb

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

.jpg   8326_1227347573687_2755524_n.jpg (Marime: 80.33 KB / Descarcari: 1,095)
salut! bine ai venit pe forum, simpatica fetita ta
poate ieşi afară abia la 14 zile după ultimul vaccin, deci incearca sa n-o mai scti afara
Dacă aşa a ajuns omul după ce s-a tras din maimuţă, aş fi preferat să ne tragem din câini!
mersi pentru primire!
nu am mai scos-o afara de acum 3 zile si da o sa astept sa-i termin schema de vaccinuri ca e mult mai sigur!!
imi zice si mie cineva cat mai exact care e schema de vaccinuri,pentru ca aici mie doctorul mi-a spus ca sunt doar 2 vaccine pana sa o scot afara si a zis ceva de genul ca la diferenta de o saptamana unul de altul,iar eu stiu ca in Ro la ceilalti caini care i-am avut schema era cam asa:
--la 6-7 saptamani deparazitare cu pastile parca...
--la 8 saptamani primul vaccin
--la 10-11 saptamani deparazitare
--la 12 saptamani al 2-lea vaccin
--la 14-15 saptamani deparazitare
--la 16 saptamani ultimul vaccin din schema asta
iar la 6 luni antirabic-ul parca...

imi ziceti si mie cum ati facut voi,sau cum stiti si de preferat care sunt si vaccinurile si ce deparazitare?
Va multumesc!
Bine ai venit. In legatura cu vaccinurile uite aici: http://pitbullclub.ro/programul-de-vacci...parazitare

Education's purpose is to replace an empty mind with an open one.
TECHGUY.RO
Buna si bine ai venit !!

Imi place mult pitica ta si parintii sunt foarte, foarte frumosi :)
Ai grija de ea, uita-te pe topicul despre vaccin cu toate ca sunt sigura ca doctorul nu iti zice rau, depinde de la un doctor la altul chiar si in Ro. Noua de ex, ne-a facut antirabicul la 3 luni, cand am terminat schema de vaccinare. Nu tre sa iti faci griji legat de asta. Te sfatuiesc sa nu o stresezi prea mult in ceea ce priveste pipi....asta e..suporti si tu o luna cat mai are de stat in casa, dupa care iti va fi mult mai usor sa o inveti sa faca afara :) Bafta multa si asteptam poze Tongue
Salut si bun venit..Frumoasa tiganca , sa iti traiasca si sa fie sanatoasa
„Nu voi fi un om obişnuit, pentru că am dreptul să fiu extraordinar.”
Frumoasa foc.Sa-ti traiasca :).
Mersi mult pentru primire!!!
Am citit si cum sta treaba cu vaccinurile,mersi NICK!
Maine mergem la doctor sa vedem ce zice...
Voi ce mancare ii dati,sau i-ati dat la pui? eu am mers pe Hill's puppy bogata in proteine.
E normal la 61 de zile cand ma cert cu ea ca mai face prostii,sa maraie si sa vina sa ma muste?bine in joaca,dar e normal sa o ia asa ca pe joaca?eu sa ii raspund la joaca,sau se trezesc instinctele in ea?
Va salut si ne auzim
salut....la fel facea si al meu cand era mic...eu i.am permis sa faca cam multe si acum face ce vrea el dar in masura care ii permit eu,dar la mine sau la altcineva nu s.a dat pana acum.oricum sfatul meu e sa o disciplinezi ca sa stie cine este stapanul.
Da este foarte normal ca face asa.....tipa la ea cand strange mai rau (dar de fiecare data cand strange), eu asa am facut si acum lasa muscatul numai cand ii zic numele pe un ton mai sever....
E foarte frumoasa , sa-ti traiasca ! De unde o ai ?
Cerul e prea sus să audă lătratul câinilor.
(07-25-2012, 08:00 PM)tzutzu a scris: E foarte frumoasa , sa-ti traiasca ! De unde o ai ?

mersi! am cumparat-o de la un privat din Roma
Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea !

Fa-i multe poze acum cat e mica pt ca o sa creasca de nici n-o sa-ti dai seama si pe urma o sa-ti para rau Tongue

Cu saritul la maini, nu te ia in serios atata timp cat vine iar sa muste. Oricat de mic este puiut trebuie sa stie cand este joaca si cand nu. Intr-adevar, mici au multa energie si cum nu au voie afara fac multe prostioare dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa stie care sunt limitele.

Nu face prostia, ca multi altii, sa te joci cu ea cu mainile (se va obisnui sa sara mereu si vei avea semne serioase pe maini de la ea). Intotdeauna incepi tu joaca, si tot tu o termini. Gasesti o jucarie sa-i placa, fie ca e o mingiuta si alearga dupa ea, fie lucruri de ros. Evita sfori, carpe de care sa tragi pt ca pana nu-si schimba dintisorii nu e indicat.

Ce poti sa faci cand nu te asculta... Prin tipat nu te impui in fata cainelui, ba mai mult, il agiti. Tonul este unul hotarat, ferm "NU"/ "NU E VOIE". Daca tot nu se potoleste, o apuci de ceafa si o scuturi putin si spui iar "NU E VOIE" (mamica in cuib asa corecteaza puiutii. Nu-i da palme peste cur sau mai stiu eu ce. Cand mai creste, corectiile sunt altele si din c ein ce mai serioase). O poti provoca si mai mult daca totul se intampla cand esti in picioare. Astfel va simti din start superioritatea inaltimii tale vis-a-vis de a ei.

Nu e ceva grav. Ei incearca. Daca ii permiti o sa incerce din ce in ce mai mult pana o sa ajunga la momentul in care nu te asculta deloc. Cu cat ii pui limite, restrictii, cu cat stie ca schimbarea tonului tau deja e ceva serios si se opreste, cu atat e mai bine.
"Properly trained, a man can be dog's best friend" ~ Corey Ford
(07-25-2012, 10:37 PM)ale a scris: Sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea !

Fa-i multe poze acum cat e mica pt ca o sa creasca de nici n-o sa-ti dai seama si pe urma o sa-ti para rau Tongue

Cu saritul la maini, nu te ia in serios atata timp cat vine iar sa muste. Oricat de mic este puiut trebuie sa stie cand este joaca si cand nu. Intr-adevar, mici au multa energie si cum nu au voie afara fac multe prostioare dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa stie care sunt limitele.

Nu face prostia, ca multi altii, sa te joci cu ea cu mainile (se va obisnui sa sara mereu si vei avea semne serioase pe maini de la ea). Intotdeauna incepi tu joaca, si tot tu o termini. Gasesti o jucarie sa-i placa, fie ca e o mingiuta si alearga dupa ea, fie lucruri de ros. Evita sfori, carpe de care sa tragi pt ca pana nu-si schimba dintisorii nu e indicat.

Ce poti sa faci cand nu te asculta... Prin tipat nu te impui in fata cainelui, ba mai mult, il agiti. Tonul este unul hotarat, ferm "NU"/ "NU E VOIE". Daca tot nu se potoleste, o apuci de ceafa si o scuturi putin si spui iar "NU E VOIE" (mamica in cuib asa corecteaza puiutii. Nu-i da palme peste c*r sau mai stiu eu ce. Cand mai creste, corectiile sunt altele si din c ein ce mai serioase). O poti provoca si mai mult daca totul se intampla cand esti in picioare. Astfel va simti din start superioritatea inaltimii tale vis-a-vis de a ei.

Nu e ceva grav. Ei incearca. Daca ii permiti o sa incerce din ce in ce mai mult pana o sa ajunga la momentul in care nu te asculta deloc. Cu cat ii pui limite, restrictii, cu cat stie ca schimbarea tonului tau deja e ceva serios si se opreste, cu atat e mai bine.

o sa tin cont de sfaturi,dar inca suntem la partea cand ma musca de maini,fara sa ma joc cu ea...

cateva poze de azi,i-am facut primul vaccin si doctorul mi-a zis ca o pot tine si afara dar sa nu ia contact cu locuri pe isi fac alti caini nevoile si sa nu ia contact cu alti caini,adica sa nu o duc in parcuri,in fata blocului o pot tine...

Fisier (e) atasate Thumbnail(uri)

Ca doar in fata blocului nu au trecut caini, nu?

Nu pot sa inteleg veterinarii astia cum pot scoate asemenea tampenii pe gura si pe urma daca face cainele parvo, nu e vina lor.. Chiar nu e, atata timp cat e internetul plin de informatii si degeaba.
"Properly trained, a man can be dog's best friend" ~ Corey Ford

Posibile subiecte inrudite...
Subiect: Autor Raspunsuri Vizualizari: Ultimul mesaj
  Raffa (ovidiu-constanta) fop13 4 289 07-25-2018, 01:14 PM
Ultimul mesaj: dignitas1980
  Maia misterrac 9 338 07-08-2018, 11:20 PM
Ultimul mesaj: misterrac
  Zeus Ella1Ella 58 2,421 07-08-2018, 09:54 AM
  Dac, baiatul meu Iulian B 0 133 05-06-2018, 08:19 PM
Ultimul mesaj: Iulian B
Photo Roni si Sasha RaulSpirea 1 202 03-13-2018, 10:17 AM

Saritura forum:

Utilizator(i) care navigheaza in acest subiect: 1 Musafir(i)
1. Royal Canin (29%)
2. Bosch (12%)
3. Purina Pro Plan (12%)
4. Acana (10%)
5. Alta marca (37%)

Cainele tau ce mananca? Voteaza aici! Cauti un catel? Detalii aici
Ultimele subiecte
Anubis(Cluj-Napoca)

Mesaj postat de: dignitas1980
08-17-2018
» Raspunsuri: 52
» Vizualizari: 3389