Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Kabu [Bucuresti]
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Buna tuturor, suntem noi pe forum dar am dori sa facem cunostinta. El e Kabu are 2 luni si jumatate si e un nebunel :))
Ce frumos e rontaila asta mic :))
Ai cumva poze cu parintii? Sunt curios sa ii vad.

ps. bine ati venit!
am doar doua poze cu parintii lui Kabu, le atasez mai jos, si vroiam sa te rog daca ma poti ajuta daca stii pe cine bun pentru cupare ca mai are 2 sapt si face 3 luni si ar cam trebuii. Multumesc anticipat
Parintii sunt bestiali. Sunt exact cum mi i-am imaginat cand am vazut puiul
Cat despre cupare eu sunt din Iasi, nu cunosc nici un vet din Bucuresti, insa in urmatoarele zile sper sa iti pot face rost de numarul unui veterinar care stiu ca a facut cateva cupari si lucreaza frumos.
multumesc frumos! doctorul veterinar al lui Kabu nu vrea sa ne ajute cu cuparea este total impotriva, dar noi ne dorim pentru ca esteticul face diferenta, deasemenea as dori sa te rog daca ma poti indruma ce sa ii fac sa nu mai muste pe toata lumea, cat e de mic de cate ori vine cineva la noi ii rupe pantalonii sau il musca de maini si picioare , cu mine si cu sotul meu nu face asa dar cu altii e nebunie, i-am luat tot felul de mingii cu sfoara, oase de vita de alea tari sa rontaie, a mancat doua cosuri de dormit intr-o luna, nu ma plang Doamne fereste dar trebuie sa existe si un dezvat si sigur tu esti in masura. Multumesc pentru atentia acordata
Da, sunt medici care nu fac cupari din orgoliu sau pur si simple le e frica sa le faca deoarece risca sa isi piarda licenta. Cu prima ocazie cand pot face rost de numarul de telefon ti-l trimit pe pm sau pe e-mail.

Cat despre muscare, el e foarte mic, vede asta ca pe o joaca. Tot ce poti face este sa ii spui un NU ferm, il iei de langa piciorul "victimei" si eventual ii dai o palma la fund sa inteleaga ca nu e bine. La fel procedezi si cu rosul cosurilor de dormit, papucilor etc.

Cat despre jucarii, nu toate o sa prezinte interes pentru ele insa atunci cand vei gasi ceva ce ii va capta atentia 100%, vei scapa in mare parte de chin. Pe masura ce creste incearca diferite chestii si ai grija cu oasele de vita deoarece unor caini nu le cade bine si le provoaca greturi si voma.

cont_sters

Superb tatal piticului.
tin sa il contrazic pe nikc cu palma aia la fund, pentru ca atunci cand o sa vrei sa il mangai pe coapsa o sa aibe sechele. de asemenea nu folosi ziarul la fund, o sa ii provoci o fobie de zgomot, si cand vine revelionu sa iti fie mila de usa de la intrare, sau de la camera depinde unde o sa il tii :). in astfel de cazuri ii distragi atentia, eu am primit un sfat de la un jandarm care se ocupa de dresajul cu caini ( Dan Maria - Bucuresti interventii cu caini ) mai intai il inveti comenzile aici, sezi, si cand vezi ca incepe sa rontaie blugi le folosesti. Sau il iei frumos de la blugi il pui in sezi si il lasi cateva secunde, ii dai drumul, daca iar musca iar il iei frumos si repeti de multe ori ca e mic, si nu intelege, dar cu timpul o sa dea rezultate. Cat despre comanda nu, e bine sa o folosesti dupa varsta de un an pentru ca ce e interzis e foarte bun si nu rezista tentatiei, o sa o faca chiar mai inversunat. ii pui interdictie, o sa zici nu la tot ce vrea el si ce nu vrei tu, dar cum ai disparut o secunda, ghici ce face, iti calca in picioare comanda nu :). Sper sa iti fie de ajutor comanda, cat despre urechi, eu unul ti-as recomanda sa nu le tai, nici nu stii cat de multe ovationari o sa primesti daca il lasi asa. Caini cu urechi taiate gasesti la tot pasul, cainii care au ceva al lor, mai rar. Acum e la latitudinea ta ce vrei sa faci. Cat despre puiul tau uitandu-ma la parinti, o sa fie un exemplar de nota 10+, bravo pentru alegerea facuta. Daca ai putea sa imi dai un mesaj pe privat sa imi spui cat ai dat pe el, si de unde ti-as fi recunoscator, caut si eu o fata, si m-ar interesa daca ar mai avea de vanzare vreun pui. Sa iti fie sanatos, si frumos si sa ai grija de el. E de munca, nu e usor, depinde de tine ce vrei de la el. Numai bine amandorura :)
Foarte frumos Kabu, sa-ti traiasca si parinti sunt super:)
foarte frumos si parintii de asemeni sa iti traiasca si sa fie sanatos si nu il cupa asta e parerea mea dar tu faci cum crezi iar in privinta rosului si muscatul toti fac asa trebuie corectat ferm e destul de mare si o sa inteleaga il contrazic putin pe Shoolacer in privinta comenzi nu al meu de la 2 luni stie comanda asta si tine cont de ea.ii pun carne in fata si daca zic nu e voie pleaca imedia din locul ala.cand face rele trebuie certat si luat din locul ala si o perioada de timp sa nu il mai bagi in seama el o sa inteleaga ca a gresit de la varsta asta incepe predresajul care printre altele include si comanda nu e voie.in rest multa rabdare si spor la treaba.sall si respect
Fiecare caine e diferit, iar certatul cainelui nepotrivit poate rezulta in multe probleme, exact cum spunea Shoolacer. Pana cand nu ti-a trecut prin mana un astfel de caine, nu stii ce se poate intampla.

Stiu o fetita de labrador de 6 luni certata de stapan ca manca de pe jos (certata, nu corectata) care a fugit de el si s-a pierdut, refuza sa mai raspunda la nume. E adevarat, labrador, nu amstaff, dar si labradorii sunt extrem de atasati de stapani si nu sunt independenti, nu era un Beagle.

Am lucrat cu o fetita de ciobanesc german care musca glezne si orice misca (avea vreo 9 saptamani); in disperare de cauza (certatul o enerva mai rau), stapana a inceput s-o apuce de ceafa. Initial, rezultatele pareau excelente, dar incet incet trebuia tinuta tot mai mult si mai ferm de ceafa, pana cand, o saptamana mai tarziu, fetita a facut foarte urat, s-a zbatut si abia a reusit stapana s-o mai tina.
Concluzia, a facut ce-i recomandam eu de la inceput: spus un "nu" cand musca si, daca nu se opreste, dusa in alta camera fara explicatii, cearta sau bruscari; dupa cateva secunde, adusa inapoi si daca face la fel, data afara din nou pentru cateva secunde. A fost nevoie de 5 repetitii ca sa se potoleasca, iar dupa cateva saptamani iesea singura afara in rarele momente cand "calca pe bec". Avantajul era ca intelesese ca EA era motivul pentru care era data afara, nu noi; multi caini corectati sau chiar doar certati incep sa creada ca noi suntem de vina, nu ceva ce fac ei (mai ales daca nu inteleg motivul pentru care ii certam), si pot sa se opuna si sa invete chiar sa nu asculte de noi.
Concomitent cu asta, joaca multa cu jucarii, ca sa vada ca nu ramane cu exces de energie si redirectionare spre acestea. A durat aproape 2 saptamani, dar fetita a incetat sa mai muste si sa roada prin casa.

Amstaffi (si nu numai) sunt renumiti pentru cat de multe porcarii pot sa inghita din partea stapanilor fara sa se "supere" pe acestia, dar asta nu inseamna ca acestea sunt mereu cele mai bune metode.
Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturi am sa tin cont de ele, ce bine ca existati !!!! O sa va tin la curent cu evolutia lui Kabu, si revin si cu poze noi. Azi am facut ultimul vaccin deci in curand o sa iesim la plimbare, apropo cam mirata doamna doctor ca avem 11.5 kg, dar e bine. Va multumesc ca sunteti alaturi de noi !!!
doctora aia cred ca era mirata de sitatia lui boc catelul e bine pentru varsta lui al meu la varsta asta avea 12 kg si acuma la 5 luni are 22kg cu toate ca nu pare unii caini sant mai grei pe oase.sanatate la catel si spor la educatie.sall si respect
Era mirata spre bine sau rau?
Sa pui niste poze mai recente cu piciul sa il vedem si noi.
foarte frumos puiu ..app de unde l'ai luat brasov?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10