Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Pitbull, Amstaff pentru paza
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2
Nu inteleg de ce toti interzic folosirea acestor rase de caini pentru paza. Motivul ar fi ca ei pot deveni prea periculosi? Nu cred, nu cred ca-s mai periculosi decât dog argentinian, cane corso sau presa.

Nu au calitati de paza? Nu pot fi invatati sa fie suspiciosi cu străinii?

Eu personal iubesc cainii de paza de mic copil, iar dupa ce am avut cativa metisi si ciobanesti m-am oprit la pitbull. Initial am vrut rotweiller ca il lauda toata lumea, dar eu unul nu am văzut pe viu un rot foarte curajos si determinat.

Mi-am cumpărat un pui de pit de la cineva care se ocupa cu lupte de caini, nu are pedigri dar sunt sigur ca are caracter de pitbul adevărat, ambii parinti ai lui fiind luptători.

Mi-a fost cam greu sa-l conving ca oamenii care ii calca teritoriul fără acordul nostru trebuie atacati, dar am reusit.

Acum e un foarte bun paznic, nu intra nimeni in curte fără permisiune.

Sunt curios totusi, as fi obtinut acest rezultat cu orice pitbull sau al meu e mai ciudat. Mai ales sunt sunt curios daca as fi obtinut acelaşi rezultat cu un amstaff, ei fiind mai echilibrati si mai calmi.
(12-19-2015, 10:27 PM)Eugeniu a scris: [ -> ]Mi-am cumpărat un pui de pit de la cineva care se ocupa cu lupte de caini, nu are pedigri dar sunt sigur ca are caracter de pitbul adevărat, ambii parinti ai lui fiind luptători.

Imi dau seama ce crescator de "pitbull" e ala de la care ai cumparat daca nu are pedigree si mai baga si corciturile la lupte :)
Eugeniu-vorbesti numai prostii.Cainii pe care noi ii iubim,nu au fost selectati pentru a face paza , tocmai de aceea nu sunt folositi pentru a face paza .E clar ca nu stii nimic despre aceasta rasa din moment ce ti-ai cumparat caine de la un "crescator care se ocupa de lupte intre caini"dar nu are pedigree.Citeste ce s-a scris pe forum e plin de informatii de calitate ,poate reusesti sa inveti ceva
Numai prostii? Poti dezvolta te rog? Ce prostii am spus? Nu-s corcituri va asigur. Omul se ocupa destul de serios, e traditie de familie la ei si se transmite din tata in fiu. Toti s-au ocupat cu luptele. Lupte profesionale doar pit cu pit, chiar internationale, mi-a aratat filmulete cum a participat si in Romania, Ucraina, Rusia.

El am văzut ca isi are inregistrati cainii pe un site unde sunt prezentate rădăcinile fiecăruia si titlurile de luptător. Eu pe atunci, cand l-am luat pe al meu nici nustiam ce e asta si nu m-a interesat deloc.

In fine. Nu asta ma interesează. Am citit foarte multe despre cainii istea, am si o carte destul de groasa. Totusi sunt curios de ce nu recomandati folosirea acestora pentru paza? Chiar daca nu au fost facuti pentru asta, se pot dresa, nu?
(12-20-2015, 08:29 AM)game_dog a scris: [ -> ]Imi dau seama ce crescator de "pitbull" e ala de la care ai cumparat daca nu are pedigree si mai baga si corciturile la lupte :)

Ma mir ce intuitiv esti, din doua rânduri pe care le-am scris deja stii ce caini creste acela.
Pune te rog o poza cu cainele si parintii lui daca ai
http://pitbullclub.ro/thread-934-post-12...#pid128181

Acolo vorbim despre cainele mau. Aici as vrea sa vorbim despre pitbulli in general. De ce nu ii recomandati pentru paza? Nu-mi veniti cu istoria rasei. O stiu foarte bine si stiu ca is prietenosi, dar eu am observat ca se pot foarte usor dresa in acest sens si dupa parerea mea is chiar mai de nadejde decat un ciobanesc german sau un rot.
Nu spune că sunt mai de nadejde,nu generaliza.Nu ai de unde sa stii,depinde cat de mult se ataseaza de tine si cat de bine ii dresezi,maj de pinde si pentru ce ii dresezi.De ex.,daca il ti in lant si te duci o data pe saptamana la el,stai linistit ca nu ii mak de nadejde ca un bichon pe care il pupi si il alinti toata ziua,te asigur.

Daca catelul este obisnuit cu tine,vede ca il iubesti,si te iubeste,orice rasa sau corcitura,iti va fi mai de incredere decat orice prieten sau amic.
Ps.nu-s de acord cu luptele asa ca asta nu comentez.
Pai de ce nu ii recomanda de paza nu stiu,dar nu ai nevoie de recomandari,nu te lua dupa altii,ia te dupa tine.Si bichonul e de paza pe teritoriul lui,dapoi un pit sau staff
Nu trebuie sa il inveti tu sa fie de paza,asta si-o trag toti de la sine,crede-ma.al meu nu a muscat niciodata,dar cand e gelos turbeaza.cu teritoriul lui nu are nimic,chiar accepta oameni cand sunt si eu acolo,dar daca nu sunt eu si intra cineva...nu mai scapa intreg
Pitbullii au fost selectati intotdeauna sa Nu fie agresivi la om. La amstaffi nu s-a tinut cont de asta, deci ma voi referi strict la pitbull. Daca vrei un caine de paza de ce ai lua unul care de la radacinile lui a fost selectat sa nu fie agresiv la om? Nu se va putea compara niciodata cu un caine care face parte dintr-o rasa folosita pt asa ceva. Oamenii astia, prin a caror selectie s-a format rasa, au avut motivele lor pentru care au eliminat agresivitatea la om, mi se pare aiurea sa incercam noi sa-i incurajam sa fie agresivi. Din experienta mea cu cainii astia am vazut ca te poti baza pe ei.. la o urgenta sa spun asa, pt ca te simt si reactioneaza daca intr-adevar este nevoie; dar asta nu inseamna paza. Un alt motiv pt care nu as incuraja asta este faptul pitbullii sunt si asa intelesi gresit si "laudati" de toata lumea, nu as vrea sa aud de ei si mai des pe la stiri
(12-21-2015, 11:12 AM)Denissa a scris: [ -> ]..stai linistit ca nu ii mak de nadejde ca un bichon pe care il pupi si il alinti toata ziua,te asigur.

Daca catelul este obisnuit cu tine,vede ca il iubesti,si te iubeste,orice rasa sau corcitura,iti va fi mai de incredere decat orice prieten sau amic.

M-a facut mult sa rad postul acesta. Adică pentru asta tii tu câinele? Sa-l pupi si sa-l dragostesti toata ziua??? Eu folosesc câinele in scopuri utilitare dar si companion. Însă nu-l încurc cu sotia sau copiii ( pe care nu-i am).

Acum inteleg cine strica rasele de caini. Unii muncesc zeci sau sute de ani pana obtin o rasa utilitara, iar altii ii tin ca sa se iubeasca cu ei.

Poti tu sa te pupi toata ziua cu bicionul cela ( sau cum se mai scrie ) sunt sigur ca o sa te iubească dar daca intru si ma fac odata in el fuge de rupe pământul.

Acum revenind la tema, is total deacord cu ce a scris colegul un pic mai sus. Daca iti trebuie un câine strict pentru paza vei cauta in rasele dedicate, dar eu am asa o boala catre pitbulli si amstaffi si odata ce mi-am luat unul sa stea in curte l-am învățat sa o păzească si vad ca isi face treaba cu brio. Mai am si o femela metis de caucazian, am luat-o pentru ca nu m-am așteptat la asa rezultate din partea pitului nici eu.

Am întrebat aici sa stiu daca mai are cineva vreun caz asemănător sau al meu e mai ciudat asa.
Despre faza cu " si asa sunt intelesi gresit de toata lumea" chiar mi-e ciuda si mie. Adică daca cineva are un presa de 70kg si extrem de agresiv e lăudat ca uite ce caine bun de paza e. Dar daca vezi un pitbul ca isi apara stăpânul sau teritoriul inseamna ca e turbat si mananca oameni, trebuie impuscat, trist!
Nu pentru asta tin eu cainele,nici eu nu il alint atat,stai linistit.Eu am dat un exemplu insa nu m-am exprimat foarte ok.Cred ca intelege fiecare ce am vrut sa criu eu putin mai sus.
Ok. Impacare.
Pagini: 1 2