Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: WeightPull Ungaria 2010
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2
Va plac cainii puternici? Va place sa ii vedeti atingandu-si limitele? Urmariti video-ul de mai jos:

Am auzit ceva de un concurs de tip weight pull la bucuresti in primavara.Stie cineva ceva despre asta?
(11-25-2011, 10:48 AM)slayer20100 a scris: [ -> ]Am auzit ceva de un concurs de tip weight pull la bucuresti in primavara.Stie cineva ceva despre asta?

Nu. E ceva oficial sau ceva oranizat de crescatori?
Daca gasesti vre-un link sau ceva sa il postezi aici sau sa mi-l trimiti pe pm.
daca se face in bucuresti ! is ca si prezent ! ma mut cu cortu acolo 2 saptamani !:))
Ca participator sau vizitator?
Am cautat pe google,l'am intrebat si pe tipu' care mi'a spus de asta,si deocamdata nici el nu stie mai mult.
Va anunt daca aflu ceva concret.
Am putea sa incercam si noi,cei de pe forum sa organizam ceva...
din pacate nu cred ca in viitorul apropiat se va organiza si la noi asa ceva de vina fiind crescatorii si nu detinatorii.crescatorii ar trebui sa faca asa ceva pentru as testa canisa dar la noi totul se rezuma la bani scosi din vanzarea puilor.de aceea nu am incredere in nici o canisa din romania,pentru ca nu ii tin puterile sa bage caini in concursuri, ii baga la 2-3 lupte si hopa reproductie si vanzare.totul la noi se bazeaza pe ce lupte a dus cainele nu performantele acestuia in vreun concurs.daca stie cineva vreo canisa care are rezultate cu caini in concursuri sa imi zica si mie ca sincer chiar nu stiu.sall si respect.
Adevarat si trist in acelasi timp ce zici tu aici ...
Oricum, sper ca in viitor se va schimba oarecum atitudinea crescatorilor (care vad ca sunt din ce in ce mai multi) si vom avea si noi parte de concursuri oficiale, de legalizarea rasei etc etc

Mihai Bogdan

cam care ar fi termenii si conditiile orgnizarii unui astfel de eveniment?
cred ca primordial este banu si buna vointa iar dupa aceia cred ca ar trebui caini sa fie inregistrati pe undeva carnete de sanatate tot tacamul dar nu cred ca se va face in viitorul apropiat 10-15 ani.totul tine de crescatorii cu pretenti nu de noi posesorii.si noi am putea face cum fac si motociclisti cate o parada organizata dar trebuie un club cu cotizanti si oameni seriosi.atunci este posibil.eu chiar ma-as implica dar as exclude de la aceste manifestatii ca sa zic asa, crescatorii care au canise.nu cred ca ar merita pe spatele unora sa faca banii.eu as participa si chiar daca nu am caine de nivelul asta as venii cu mare placere,in rest doar trebuie sa speram.sall si respect.
foarte tare !!! .............

Mihai Bogdan

(01-28-2012, 01:14 PM)ssatana71 a scris: [ -> ]cred ca primordial este banu si buna vointa iar dupa aceia cred ca ar trebui caini sa fie inregistrati pe undeva carnete de sanatate tot tacamul dar nu cred ca se va face in viitorul apropiat 10-15 ani.totul tine de crescatorii cu pretenti nu de noi posesorii.si noi am putea face cum fac si motociclisti cate o parada organizata dar trebuie un club cu cotizanti si oameni seriosi.atunci este posibil.eu chiar ma-as implica dar as exclude de la aceste manifestatii ca sa zic asa, crescatorii care au canise.nu cred ca ar merita pe spatele unora sa faca banii.eu as participa si chiar daca nu am caine de nivelul asta as venii cu mare placere,in rest doar trebuie sa speram.sall si respect.

pai uite cum poti face. de obicei primariile daca organizezi concursuri de caini, gen de frumusete i-ti acorda un locunde sa te destrabalezi. cum e la noi la bucov. cred ca daca ar fi cinevainteresat posibil sa nea dea voie cei de la primarie. sau alta varianta este cu gentiile de matrimoniale pentru terenuri. vorbesti cu ei sa-ti ofere un teren gol, in schimbul terenului faci curat(ceea ce e necesar ca nu chemi omu in jungla si benefic si pt cel care oferaterenu) si cu ocaziaasta face firma respectiva si putina reclama. mai ramane de asamblat sau fabricat cele necesare, caruciorul, greuttile, pista etc. cu o taxa de participare de 40 lei sa zicem si 5 lei pt spectator sigur scoti investitia. daca mai pui la socoteala si un sponsor 2.... merita
eu daca fac rost de bani in vara asta chiar as dori sa incerc
teoretic e posibil dar cu practica e mai greu.de ce zic asa ?pai sa vedem terenul si toate accesoriile se pot face relativ repede si usor cu bani,dar ce te faci in privinta participantilor?trebuie o reclama serioasa in toata tara intre detinatorii de pitbull si amstaff.va mai trebui o echipa de arbitri familiarizati cu concursul de genul asta si sa fie si oameni corecti pentru a da un calificativ real cainilor,si cu siguranta o asociatie ceva de genu sa recunoasca concursul asta in cazul daca se doreste a fi un concurs cat de cat autentificat.este de apreciat faptul ca ai dori sa te implici si sa cheltui niste bani dar singur nu cred ca poti face fata.iti trebuie niste oameni in jurul tau seriosi nu catelari de coltul strazi.eu sant sigur ca daca ar face tu sau altcineva asa ceva in 5 ani de zile cu o mediatizare buna chiar putem face ceva legal in privinta rasei pitbull.eu te pot ajuta cu cateva reportaje la tv,am niste prieteni la antena de prahova si la alfa tv care ne vor ajuta.in rest sa dea domnul sa se materializeze aceste idei.ma bucur ca gandesti asa si cred ca sant pe forum cativa care impartasesc aceste idei nu multi dar sant.salut bafta si respect.
Daca o sa fiu in tara vara asta o sa te ajut si o sa ma implic cat de mult pot.

Pe langa ce s-a spus pana acum, tebuie luat in calcul faptul ca primele editii ale concursului vor fi slabe. Nu cred ca sunt prea multi romani care isi antreneaza cainii pentru tras (si prin tras nu ma refer la a-i lega un cauciuc si a-l alerga pe islaz).

Oricum, toate au un inceput, inceputul e intotdeauna greu. Ca si persoane sunt sigur ca doar de aici vor fi 10 - 15 participanti plus ce se vor mai aduna din mers. Totul va fi filmat, va fi promovat intens si la editia urmatoare vor fi de cateva ori mai multi si sunt sigur ca si mai pregatiti.

Inainte de a face alte planuri, haideti sa vorbim mai pe larg despre costuri. Probabil trebuie o autorizatie de la primarie. Probabil trebuie sa fim un club inregistrat legal, pentru a face un astfel de concurs. Care sunt costurile echipamentelor?

Daca gandim treaba calumea, am pute obtine niste sponsorizari din partea unor pethsop-uri, firme de hrana sau accesorii etc.
nick cu primariile se rezolva relativ repede toate primariile vor bani,problemele sant altele.exact cum ai zis trebuie infiintat un club in primul rand cu membrii cotizanti,pe urma demarata treaba cu concursul iar in primele editii al concursului nu trebuie neaparat probe de super muschi acolo ceva gen dresaj,frumusete,sarituri chiar si tras dar nu in mod excesiv asta pana se va inchega o relatie intre participanti.intodeauna este grea plecarea pe urma vine totul de la sine.costul echipamentelor nu cred ca ar fi exagerat de mare la inceput,pe parcursul evolutie concursului se poate aduce imbunatatiri,si cerinte mai mari concurentilor si neaparat un juriu corect si cinstit care cred ca si aceia trebuiesc platiti ca nu prea face nimeni voluntariat.in rest cam atatea ar fi din punctul meu de vedere daca ar fi materializat acest proiect cred ca ar fi schimbata mentalitatea autoritatilor si populatiei cu privire la rasa pitbull,dar ca intodeauna exista un dar ce te faci daca ar veni la concurs niste dementi cu caini de lupta si ar fi o incaierare intre caini se duce totul pe apa sambetei.din acest punct de vedere trebuie selectati participantii foarte sever.iti zic ca am vazut asa ceva in spania intr-un parc de caini si a venit 2 idioti cu un cane si un rotwailer de a facut liniste in tot parcul.se mai intampla si dastea si la noi slava domnului nu ducem lipsa de specimene dastea.salut si sa auzim de bine.
Pagini: 1 2