Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Pete Sparks - despre temperament la APBT, AST, SBT
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Poate cineva are timp să traducă scrisoarea asta din 1971 pentru cei care nu vorbesc engleza. Banuiesc ca Pete Sparks nu are nevoie de nici o prezentare:)

[attachment=28543]
[attachment=28544]
[attachment=28545]
Foarte interesanta scrisoare.Am reusit sa traduc prima pagina , sper sa pot sa termin si restul de tradus cat mai repede
1 Mai 1971

Prietene Stone:voi incerca sa astern pe hartie cateva din gandurile mele, ca raspuns la intrebarile tale din scrisoare in special in cea ce priveste gamenessul la Stafforshire Bull Terrier.

Pentru inceput as vrea sa iti spun ca din punctul meu de vedere nu este nici un fel de diferenta, intre caracteristicile psihice, ori acele caracteristici care nu se pot obseva cu ochiul liber intre Stafforshire Bull Terrier, Stafforshire Terrier sau American Pit Bull Terrier. Provoc pe oricine sa vina in curtea mea si sa faca diferenta intre cei 12 sau chiar mai multi caini pe care eu ii folosesc in programul de reproductie si sa imi spuna care carei rase apartine.

Stafforshire Bull Terrierul ca si rasa cu siguranta a fost o rasa de game care a transmis American Pit Bull Terrierului toate acele atribute care fac din el acel caine ''All American'' din ziua de azi. Nu am reprodus gamenessul ca si caracteristica a cainilor nostri, aceasta caracteristica este cu siguranta mostenita, care prin monte atent gandite a fost pastrata, dar in ceea ce priveste Stafforshire Bull Terrierul, in cazul cainilor folositi in cadrul expozitiilor canine s-a incercat descurajarea acestei caracteristici.

In limbajul folosit de cei care se ocupa de luptele de caini un "cur"(javra) este un caine las , care renunta si nu vrea sa lupte. Ii intalnim pe acestea in toate liniile noastre de sange. Acesti caini sunt instabili din punct de vedere psihic si nu te poti baza pe ei fie ca animal de companie, sau de paza si ar trebui distrusi. Astfel de caini "cur" sunt cei care dau o reputatie proasta rasei noastre, cand unul dintre ei musca un copil sau isi ataca stapanul. Acesti caini sunt instabili psihic , iar cand sunt stresati pot exploda si nimeni sa nu mai reuseasca sa se inteleaga cu ei..

Insa noi vorbim de caini sanatosi din punct de vedere psihic, fie ca vorbim de masculi sau femele de Stafforshire Bull Terrier, Stafforshire Terrier sau American Pit Bull Terrier. Ai mentionat ca Al Brown detinea asfel de caini inca din 1907, perioada in care eu ma jucam cocotat pe gard. Experienta mea cu acesti caini incepe undeva prin 1926/1927, pentru numai putin de 40 de ani si nu cu unul sau doi caini la momentul respectiv. La sfarsitul anilor 20 am avut nu mai putin de 18 caini maturi in curtea mea. Revista Bloodlines pentru luna Mai a anului 1925 arata pe ultima pagina o poza a primului American Pit Bull Terrier pe care l-am detinut. De asemenea revista Bloodline pe luna Iulie a anul 1928, prezinta un cuib inregistrat de catre mine, care poate fi primul cuib inregistrat de mine sau poate ca nu, insa nu imi amintesc. Cand spun ca detin astfel de caini de mai bine de 40 de ani , nu ma refer doar la un mascul sau o femela pe care nu i-am montat , ci eram implicat in producerea de pui, din care am avut cateva sute dea lungul timpului. Am dat cadou, dat in cap, impuscat, sau morti in cadrul unor lupte in cadrul canisei mai multi caini decat multi vor detine.

Cu aceste ganduri in minte as fi vrut sa am posibilitatea sa comunic cu sutele de persoane pe care le-am cunoscut sau le cunosc si care aveau acesti caini ca si animale de companie. Oameni care ii detin ca si companioni pentru copiii lor, desi multi dintre ei ai au petrecut destul de mult timp in ring.

Un cunoscut locotenent de politie din Washington DC, iti poate povesti cum femela lui a stat de paza in fata patutului, cand au venit vecinii in vizita pentru a cunoaste noul membru al familiei. Acea femela a crescut impreuna cu acea fetita, iar acum puiul acestei femele a castigat 3 meciuri, nepotul ei de asemenea a castigat in ring, insa cu o dragoste nemarginita pentru membrii familiei. Pot sa iti enumar foarte multi oameni care detin acesti caini ca si companion, desi provin din parinti care au luptat in ring sau poate au luptat si ei la randul lor. Nu pot sa uit de poza marita de pe peretele dintr-o fierarie micuta a lui Joe Corvino a marelui Stansell's Yankee, campion si in expozitiile de frumusete, ca mai apoi sa devina si campion in ring. Nu pot uita cum l-am prezentat pe cainele meu pe nume Hunky in Washington si mai apoi in Atlanta dupa ce a castigat un meci in Havana-Cuba, impotriva unui caine 4XW despre care se spunea ca e invincibil, meci care a durat 2 ore si 17 minute, un meci care a ramas inca subiect de discutie intre cubanzii prezenti la meci.

Cand se aduce in discutie Hunky, trebuie stiut faptul ca vorbim de un caine cu un psihic excelent, un caine echilibrat, un speciment foarte bun al rasei, si cea mai mare calitate a sa, era faptul ca era un caine de companie nemaipomenit. Avandu-l ca si animal de companie pentru mai bine de 10 ani, imi amintesc de multe situatii in care si-a aratat temperamentul si curajul, un caine pe care seara il tineam legat in padure in spatele unei proprietati a mele din Maryland, iar in fiecare dimineata cand usa bucatariei se deschidea venea sa ma intampine, trecand pe langa vreo 12 caini unii dintre ei sarind la el pana sa ajunga la locul lui unde avea sa fie legat pentru restul zilei. La fel se intampla seara cand era lasat liber avea o directie clara spre usa din fata bucatariei pe acelasi traseu. Acest aspect poate fii atestat de foarte multi dintre cei care mi-au vizitat canisa. Un caine care ii permitea pisicii sa manance din castronul lui, iar daca eu ii puneam o pisica pe spate nu avea nimic de obiectat. Insa in ring era un al caine, o masina de lupta. Un caine de vanatoare nemaipomenit, Bob Hennerberger cel care l-a crescut, a cutreierat padurile din Maine inca de cand acesta avea doar 5 luni, un caine minunat, de fapt un caine perfect din toate punctele de vedere. Traind cu un astfel de caine langa mine pentru mai bine de 10 ani nu pot sa inteleg lucrurile care se spun despre aceasta rasa, cum ca nu poti avea incredere intr-unul sau ca nu poate fi atat caine de expozitie cat si de ring.

Clifford Ormsby de la canisa X-Pert si-a prezentat un caine la Madison Squere Garden, de fapt a castigat impotriva mea cu acel caine. Mai tarziu acel caine a luptat in Carolina de Nord si a castigat. Caine inregistrat AKC ca Staffodshire Terrier. Afirmatiile mele au la baza observatiile pe care le-am facut despre conduita American Pit Bull Terrier. Repet, baza, emotional si temperamentul respectiv, caracteristicile cainelui care este in ziua de azi sunt identice indiferent ca vorbim de versiunea britanica sau americana a acestuia. Este adevarat ca aceia care au crescut acesti caini ca si caini de expozitii dealungul anilor au incercat sa inlature sau sa controleze la minim caracterista de luptator, insa aceasta este o caracteristica intrinseca a cainilor care nu poate fi indepartata prin monte atent alese. Fara discutie englezii si irlandezii care au produs acesti caini de-a lungul a peste 100 de ani si i-au pus sa lupte, aici in America nu pot indeparta acesta caracteristica dupa doar cateva generatii pe care le detinem.

Singurul meu Stafforshire Bull Terrier este tinut doar ca si caine de prasila, asemenea Staffordshire Terrier nici nu ma gandesc sa ii bag in ring. Insa au aratat dorinta de a lupta in multe ocazii. Stafforshire Bull Terrierul este produs de o femela pe care am crescut-o care la randul ei era dintr-o femela pe care am importat-o din Irlanda. Asa ca am avut cativa asemenea caini si le-am putut studia purtatea si comportamentul. Ajung sa ma repet iar, la baza sunt unul si aceasi caini.

Insumand tot ce ti-am scris , nu voi ezita pentru nici un moment in a recomanda un caine fie ca vorbim de Stafforshire Bull Terrier, Staffordshire Terrier din linii de sange de show, sau un American Pit Bull Terrier din aceleasi linii de sange care au dovedit in ring, nu voi ezita sa il recomand ca si companion cuiva care doreste un caine cu asemenea curaj si temperament, care il fac un companion desavarsit fie ca sta la picioarele tale, in casa ,in masina sau alergand liber prin curte sau padure. Da baiatului un caine si un bat, lasa cainele liber si vezi ce se intampla.

Steve pot continua la nesfarsit dar ce rost are? Amandoi stim ca nu exista un alt caine mai complet, iar cei care nu reusesc sa vada asta, ne pierd timpul incercand sa ii convingem de acest lucru. Uita-te la prima pagina a revistei Bloodlines pe Septembrie 1927 si il poti vedea pe Jack Damsey impreuna cu cativa din American Pit Bull Terrierii pe care i-a detinut. Luptatorul de clasa Willis a avut astfel de caini, iar unii caini in special cei de pe Coasta de Vest, isi au radacinile in montele pe care acesta le-a facut. Teddy Roosevelt a avut unul la Casa Alba. Am vorbit cu fiul gardianului care a mostenit cainele. Este o statuie a unuia in Smithsonian care a servit ca mascota in primul razboi mondial. Dar de ce sa continui!?!?

Pete Sparks