Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Crescatori si linii de sange de Jack Kelly
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
ACESTE TEXTE AU UN CARACTER STRICT INFORMATIV

CRESCATORI SI LINII DE SANGE de

JACK KELLY

Am inceput sa fiu interesat de caini prin anii 50 .In acea perioada nu erau atat de multi participati in sportul asta asa cum sunt astazi.La sfarstitul anilor 50, Lousi si Myke Colby continuau faimoasa munca de crescator a raposatului lor tata John P Colby care decesedase in 1944 si care lucra la linia de sange "Colby" din 1888.A inceput ca mai toata lumea din industrie sa creasca diferite linii de sange care ii era lui pe plac in momentul respectiv.Colby a inceput cu un septel Gashouse din Boston impreuna cu linia de sange Teddy Racine , si un septel importat din Galitie in Irlanda .Tot aces sange a dus la crearea cel mai bune linii de sange de American Pit Bull Terrier din lume.

Am participat la prima mea lupta la doar dupa cateva luni de la contactul cu acest sport .Am folosit un caine din linia de sange Menefee care a castigat meciul rapid impotriva unui caine Corvino.Cainele Corvina , nu parea a fi mai mult de cat un puiandru si sigur nu era pregatit de meci.Toti crescatoti din Nord-Est din acea vreme avea caini din linia de sange Colby.Nu am vrut sa fiu ca toti ceilalti asa ca mi-am luat caini din alte linii de sange.Daca luptai in Nord-Est nu era greu sa dai peste un caine Colby iar urmatoarele 4 meciuri ale mele au fost impotriva unor caini Colby ,am pierdut toate cele 4 meciuri.Atunci am realizat ca daca nu pot sa ii bat atunci sa intru si eu in acest joc si sa imi iau caini Colby am si castigat cateva meciuri avand caini Colby sau majoritari pe linia Colby.

In anii 60 se pare ca , cainii din linia Colby si-au piedut din carisma si mi s-a parut ca linia de sange a lui Howard Heinzl a devenit cea mai populara .Bine inteles ca Heinzl era un admirator ai liniei de sange Colby , marea majoritate a cainilor lui erau fie din linia de sange Colby sau majoritari pe linia Colby.Multi din cainii lui Heinzl au fost incrucisati cu linia de sange Tudpr .Dupa un timp popularitatea cainilor lui Heinzl a scazut si deodata toata lumea cumpara caini Corvino.

La inceputul anilor 70 sportul cu caini au cunoscut o asa dezvoltare incat nu mai exista o singura linie de sange la moda ,mai multe au devenit extrem de populare.In aceasta perioada Maurice Carver isi reduse numarul de caini de ring si se implica mai activ in vanzarea cainilor de ring.Carver nu a avut niciodata propria linie de sange , Bullyson era din linia de sange Boudreaux .Carver's Pistol majoritar din linia de sange Cajun.Miss Spike era din linia de sange Tudor/Fitzwater.

Totusi intotdeauna am stiut ca Carver un ochi format pentru caini.Sunt convins ca dupa ce vedea un roll de 15-20 de minute spune fara sa greseasca ce caine era de calitate si ce nu , care avea potentialul sa devina Asul pentru crescatorul respectiv .Carver a fost de departe cel mai bun crescator al perioadei si a vandut caini de calitate altor dogman pana in momentul in care a trecut in nefiinta.

Era intr-o continua dezvoltate sportul cu caini si desi nici o linie de sange nu s-a dovedit superioara alteia, cativa crescatori tineau o linie care s-a dovedit a fii superioara altora.Pat Patrick a inceput cu o varietate de linii de sange cel mai prezent fiind linia Carver incrucisati cu caini din linia de sange a lui Bert Clouse , care pana in prezent continua sa vanda caini foarte buni.Boyles a creat o linie de sange castigatoare prin incrucisarea cainilor Patrick , cu caini de calitate din sud-est.

James Crenshaw a folosit caini achizitionati de la Maurice Carver,reusind sa produce unii din cei mai buni caini din ultimi 20 de ani ca:h. Jeep, Ch. Rascal, si Ch. Honeybunch. De asemenea Kinsey Wood , Irish Jerry si Ron Hyde au creat propriile lor linii de sange cunoscute folosind sange Carver.Bert Sorrell a folosit linia e sange Corvino si a creat linia de sange Sorell.Altii ca STP au incrucisat diferite linii de sange reusind sa prduca caini de top.Toti acesti crescatori de top incep sa imbatraneasca , si in curand va exista spatiul necesar aparitiei in peisaj ale unor noi si inovativi crescatori.Ma intreb ca vor fii aceea.

SURSA:http://www.gamedogshistory.com/breeders-and-bloodlines-by-jack-kelly/

Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale si de traducere