Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: INTERVIU CU DAVE ADAMS
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
ACESTE TEXTE AU UN CARACTER STRICT INFORMATIONAL NU INCURAJ IN NICI UN FEL LUPTELE INTRE CAINI

INTERVIU CU DAVE ADAMS

M-am ocupat de caini pentru mai bine de 15 ani cand am decis sa ma retrag , unul din motivele pentru aceasta decizie a fost atitudinea unor oameni cum ca luptele ar fi fost legale.Erau neatenti si nu le pasau daca vor avea probleme.Nu conta cat de neimportant era un meci , toata lumea stia de el.Noi legi au fost emise ,o multime de stiri negative aparusera la televisor si in presa .Nu mai sunt implicat in lupte de caini , dar imi lipsesc conventiile si meciurile .Nu voi uita toti cei oameni buni pe care i-a cunoscut.Ca sa numesc doar cativa, Ozzie Stevens, Buns, Ziggy, Fowlers, Wm. Gable, L. Combs, si Big Brad.I-am vazut pe cei mai multi dintre cainii vechi faimosi, consider ca BULLYSON este cel mai bun caine de lupta pe care l-am vazut. am fost acolo cand Bert Clouse si-a pus in lupta mascului batran SIR , impotriva lui Bullyson si care sustinea ca Sir era un caome defensiv , care poate obosii un caine cu un drive puternic si cu un stil de lupta rapid ca lui Bullyson.Lucrurile nu mers conform planului Bullyson l-a prins pe Sir ca pe minge si urma sa il ucida in cel mai scurt timp iar in 22 de minute a fost declarat castigator , a fost cel mai bun meci vazut de mine.

De asemenea l-am vazut pe vechiul ELI , luptand in Mississippi , insa nu m-a impresionat , nu poate fii comparat cu Bullyson , care lupta deschis , nu se gandea sa economiseasca energie in cazul in care va avea nevoie mai tarziu de ea.ART era in schimb opusul isi stabiliea propriul ritm si se ducea in jurul adversarului sau pana acesta se descoperea , apoi asemeni unui fulger ART isi inclesta dintii in umarul adversarului , facand daune serioase.A produs multi caini buni pentru mine: Ch. Mike care l-a invins pe Ch.Driller Ch. LUKE, Ch. STRIKE , si multi alti caini care au castigat pentru mine.ART a fost ultimul caine cu adevarat mare detinut de mine.acestea au fost:KINGFISH, ZEBO si ART .KINGFISH un caine cu un game onest cu un stil defensiv , odata facut priza pe un adversar o putea tine asa toata ziua , nu avea o muscatura foarte puternica dar il consider un caine bun , iar eu am detinut cativa caini buni.

Cea mai dura lupta pe care am vazut-o , a fost Ch.ZEBO vs Ch.Greaser, detinut de Flowlers.Cei de la Flowlers nu se temeau de Zebo , despre care spuneau ca nu are cum sa castige.Meciul original trebuia sa fie intre Dean Huson , care trebuia sa il foloseasca pe caine sau TEX care a fost produs de BULLYSON si Art's Missy.A avut ceva probleme cu conditionarea lui Tex si a avut optiunea de a plati forfeitul sau sa il foloseasca pe Zebo in locul lui Tex.Greaser castigase 4 meciuri impotriva unor dogmani de top.Zebo castigase si el 4.Greaser si-a primit numele datorita usurintei cu care scapa din priza adversarului si era un luptator inteligent.Zebo incerca sa il prinda dar Greaser reusea sa evite prizele , iar Zebo incasand foarte mult deoarece n incerca sa se protejeze.Zebo era un caine dur cu un drive fenomenal care urmarea sa isi ucida adversarii cat de repede poate.Zebo era un caine care ataca zona pieptului , orice alta priza facea o elibera.Dintii lui era deja obositi , dar gamenesul si determinarea l-au ajutat .Mai apoi muscatura puternica a lui l-a ajutat sa avanseze , iar pieptul lui Greaser arata de parca cineva trasese cu pusca in el .Greaser a inceput sa oboseasca iar Zebo isi infigea coltii din ce in ce mai tare distrugandu-l .Cei de la Fowlers au renuntat , ca niste adevarati gentlemani mi-au strans mane si m-au felicitat pe mine si pe cainele meu.

-DAVE ADAMS

Il cunosc pe Dave Adams de foarte multi ani si intodeauna l-am considerat un getleman dogman de cel mai inalt calibru.Multi dintre domanii actuali sunt devotati si urmaresc sa ajunga in top.Dar o mica categorie din acesteanu pot fii considerati gemtleman dogmani .Cei mai multi dintre dogmans foarte buni stiu ca sunt.

SURSA:http://www.gamedogshistory.com/interview-with-dave-adams/

Imi cer scuze pentru eventualele gresli gramaticale si de traducere