Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Tasha [Cluj]
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3
Salutare tuturor,ma numesc Flavius,sunt din Cluj-Napoca si azi v-o prezint pe catelusa mea,Tasha.
In fotografii avea doua luni,o sa revin cu poze mai recente,poze cu parintii nu am,din pacate.
Astept parerile,sfaturile voastre,doresc sa invat mult mai multe despre aceasta rasa,cuprinzand tot...alimentatie,tratament,etc..
Multumesc anticipat!
RESPECT!
Salut si bine ai venit. Ai nimerit unde trebuie cu un serch pe forum gasesti tot ceea ce inseamna vitamine hrana vaccinuri deparazitari etc. Ce hrana si vitamine primeste pustoaica?
Salutare si bine ai venit.
Arunca o geana pe forum si blog la sectiunea dresaj si alimentatie. Sunt o gramada de articole si topicuri care or sa te ajute sa fixezi anumite lucruri. Daca nu intelegi ceva, te asteptam cu intrebari concrete.

Bafta cu pitica!
Sincer vitamine nu i-am dat pana in prezent,avand o varsta destul de avansata,are 7 luni acum(o sa pun poze).Am tot rasfoit pe aici,am auzit in mai multe parti ca vitamine de calitate ar fi K9 Complete Growth,din cate m-am informat despre ele ar fi ok,insa nicicum nu ma impac cu ai mei in ceea ce o priveste pe ea si ceea ce ii trebuie oferit.
Hrana cu cea mai mare parere de rau o recunosc ca am facut o prostie...i-am achizitionat niste boabe ieftine marca "TIP",hrana umeda "MaraDOG" si ii dau si mancare gatita.
Are toate vaccinurile facute,parca unul mai trebuie facut.Nu este asta o problema.
Vreau sa stiu daca as mai putea redresa ceva la ea,daca nu cumva e prea tarziu si daca se poate, ce as putea face.
Multumesc anticipat!
RESPECT![/size][/font]
Foarte fremoasa , sa-ti traiasca.
(11-05-2013, 10:55 PM)Flavyo9 a scris: [ -> ]Sincer vitamine nu i-am dat pana in prezent,avand o varsta destul de avansata,are 7 luni acum(o sa pun poze).Am tot rasfoit pe aici,am auzit in mai multe parti ca vitamine de calitate ar fi K9 Complete Growth,din cate m-am informat despre ele ar fi ok,insa nicicum nu ma impac cu ai mei in ceea ce o priveste pe ea si ceea ce ii trebuie oferit.
Hrana cu cea mai mare parere de rau o recunosc ca am facut o prostie...i-am achizitionat niste boabe ieftine marca "TIP",hrana umeda "MaraDOG" si ii dau si mancare gatita.
Are toate vaccinurile facute,parca unul mai trebuie facut.Nu este asta o problema.
Vreau sa stiu daca as mai putea redresa ceva la ea,daca nu cumva e prea tarziu si daca se poate, ce as putea face.
Multumesc anticipat!
RESPECT![/size][/font]

Ce vfrei sa redresezi..?catelul e frumos, arata bine,nu stiu ce ai vrea sa redresezi..Cainele la 7 luni nu e complet dezvoltat,baga mana in buzunar daca esti pe salar sau roagate insistent de parinti si iai ceva de calitate, la mancare ma refer,Acana,orijen,biomil..etc.Daca nu ai bani de boabe,niste vitamine si mancarica buna cu carnita..vita,cal,pui,curcan..multe legume si o sa mearga totul bine:)Mancarea facuta acasa e mai sanatoasa si mai buna ca boabele cumparate... iar niste vitamine asa din cand in cand nu strica.Bafta!!
Multumesc,asemenea!
Nu inteleg. Ce vrei sa redresezi la caine?
(11-05-2013, 11:09 PM)Mihai a scris: [ -> ]Ce vfrei sa redresezi..?catelul e frumos, arata bine,nu stiu ce ai vrea sa redresezi..Cainele la 7 luni nu e complet dezvoltat,baga mana in buzunar daca esti pe salar sau roagate insistent de parinti si iai ceva de calitate, la mancare ma refer,Acana,orijen,biomil..etc.Daca nu ai bani de boabe,niste vitamine si mancarica buna cu carnita..vita,cal,pui,curcan..multe legume si o sa mearga totul bine:)Mancarea facuta acasa e mai sanatoasa si mai buna ca boabele cumparate... iar niste vitamine asa din cand in cand nu strica.Bafta!!

Voiam sa stiu daca cumva am gresit ceva in ceea ce am facut pana acum,de aia ziceam "pot redresa ceva la ea?"...
Am inteles cum sta treaba cu boabele,o sa ma straduiesc sa-i ofer mancare de calitate,dar in ceea ce priveste mancarea gatita "vita,cal"pui,curcan"...cum sa-i gatesc,cat,etc.,vreau sa invat!
Multumesc anticipat!
RESPECT!

(11-05-2013, 11:14 PM)NICK a scris: [ -> ]Nu inteleg. Ce vrei sa redresezi la caine?
I-am raspuns mai sus lui Mihai.
(11-05-2013, 11:16 PM)Flavyo9 a scris: [ -> ]Voiam sa stiu daca cumva am gresit ceva in ceea ce am facut pana acum,de aia ziceam "pot redresa ceva la ea?"...
Am inteles cum sta treaba cu boabele,o sa ma straduiesc sa-i ofer mancare de calitate,dar in ceea ce priveste mancarea gatita "vita,cal"pui,curcan"...cum sa-i gatesc,cat,etc.,vreau sa invat!
Multumesc anticipat!
RESPECT!

I-am raspuns mai sus lui Mihai.
Sunt retete pe forum la alimentatie,citeste pe acol, de gresit ai gresit cu boabele de proasta calitate.Greseala asta o cam face toata lumea ce isi ia caine si nu se documenteaza inainte putin,mancarea buna e importanta cand e mica pentr-u dezvoltarea ei,in rest e ok, chiar imi place catelusa
Legat de mancare: daca iti permiti sa ii dai ceva decent gen acana, pro plan, bio mil sau chiar bosch sau britt e ok. Daca nu iti permiti o astfel de mancare (nu e o rusine) da-i mancare gatita, in nici un caz boabe ieftine din supermarket.

Prin mancare gatita se intelege: carne, legume, orez, arpacas etc preparate in diverse forme. Pentru carne mergi la un abator din orasul tau si cauti chestii cat mai bune si mai ieftine. Gaturile de pui, curcan, spinarile, organele sunt iarasi foarte bune.

Retete de mancare gasesti pe forum.
Daca ii dai mancare gatita este recomandat ca periodic sa ii dai un complex de vitamine gen k9, petphos, cafortan etc. Daca esti pe hrana superpremium, cel mai probabil nu o sa aiba nevoie de ele.
(11-05-2013, 11:23 PM)Mihai a scris: [ -> ]Sunt retete pe forum la alimentatie,citeste pe acol, de gresit ai gresit cu boabele de proasta calitate.Greseala asta o cam face toata lumea ce isi ia caine si nu se documenteaza inainte putin,mancarea buna e importanta cand e mica pentr-u dezvoltarea ei,in rest e ok, chiar imi place catelusa
E adevarat ca am gresit la alimentatie,nu m-am documentat,o sa am grija.Ce vreau sa mai stiu e daca v-ati putea da seama din pozle pe care le am,neavand poze cu parintii,ce trasaturi are mai bine evidentiate.Ce mi s-a zis mie cand am cumparat-o,a fost ca este un PITBULL cu Pedigree,acum nu stiu exact de asta va si intreb.
Multumesc!
Ca sa isi poata da cineva cu parerea va trebui sa pui poze recente cu ea si cat mai clare. Poze in picioare din fata si din profil de preferat.
Imi plac pozele cu ea cand era micuta, simpatica pustoaica Sa fie sanatoasa!
Frumoasa pituca sa-ti traiasca! Bine ai venit printre noi ma bucura faptul sa mai vad si alti clujeni pe forum , cine stie cu trecerea timpului poate punem de o ieseala cu caini!
(11-05-2013, 11:23 PM)Mihai a scris: [ -> ]Sunt retete pe forum la alimentatie,citeste pe acol, de gresit ai gresit cu boabele de proasta calitate.Greseala asta o cam face toata lumea ce isi ia caine si nu se documenteaza inainte putin,mancarea buna e importanta cand e mica pentr-u dezvoltarea ei,in rest e ok, chiar imi place catelusa
Multumesc,o sa vad cu ce ma pot descurca.

Pagini: 1 2 3