Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Zgarda cu greutati
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Vreau sa stiu parerile voastre despre zgarda cu greutati folosita la antrenament. Am vazut pe un site de accesorii pentru pitbull niste zgarzi cu greutati intre 1 si 3 kg si ma gandesc sa cumpar si eu una, nu pentru un antrenament propriu zis ci sa i-o pun la gat cand il scot la plimbare sau cand il las sa alerge.

A folosit cineva? Ajuta la ceva?
Cainele meu e trecut de 2 ani deci nu e problema cu varsta, cresterea sau osatura nedezvoltata complet.

Zgarda cu greutati ii forteaza putintel coloana, deci, pt masa musculara, mai bine il pui la tras
Eu unu un ham cu greutati il vad mult mai bun, greutatea se dispune egal pe tot corpul, zgarda numai la gat ceea ce mi se pare aiurea, asta este punctul meu de vedere poate ma insel insa nu as cumpara niciodata asa ceva. Cum spune si colega...ii va afecta coloana mai mult decat sa aibe alt efect benefic.
Un caine se dezvolta cel Mai frumos pe cale naturala. Alergari si asa Mai departe. Zgarzile Astea nu au nici un folos benefic cainelui,in afara de o durere de coloana.....pentru ca si la animale este ca si la om. Orice greutate in plus pe corp dauneaza.
Sanatate.
Zgarda cu greutati e folosita (si?) la unii caini din sport, are scopul de a intari muschii gatului si a preveni accidentari la atacurile lansate, de exemplu.

http://www.youtube.com/watch?v=gTiFNnN0oTg (pe la 0:45)

E adevarat, insa, ca forteaza coloana, la fel ca si hamul cu greutati. Unde ai vazut zgarda ?
1 kg la un caine de 25 kg nu cred ca este un risc pentru coloana.
Totusi tine cont ca orice lucru trebuie facut cu un scop. Eu unul nu vad de ce i-ai pune o zgarda cu cu greutati doar asa sa fie acolo (asta am dedus din mesajul tau). Urmaresti antrenarea muschilor gatului? Daca da, cum ramane cu celelalte grupe musculare? Daca tot incepi un antrenament cu greutati gandeste-te la toate grupele.

@alex, te contrazic insa la modul general nu la cazul de fata. Si la animale este ca la om. De cele mai multe ori greutatea proprie devine prea mica dupa un anumit timp. Cand mergeam la sala, ajunsesem sa fac lejer cate 40 tractiuni la bara. La momentul acela tractiunile deveneau ineficiente pentru mine si am introdus in peisaj carligul cu greutati care il agatam de centura cu un surplus de greutate astfel incat sa nu depasesc niciodata 10 - 12 repetari.

Asta in conditiile in care se vrea performanta. Doar pentru dezvoltare armonioasa si mentinerea in forma ce zici tu e suficient.
Exact, ideea este ca atat timp cat nu se exagereaza si se pun greutati progresiv, bine gandite, cainelui ii va face chiar placere, mai ales ca ei au f multa energie si vor sa o consume. Eu vad si la Ares al meu, abia asteapta sa faca efort ceva mai serios, dar am rabdare pana in primavara sa mai creasca.
modul de dezvoltare ntre un caine si un om este total diferit.un caine care va putea sa traga 4000 de kg veti vedea ca nu este un caine plin de muschi dar este un caine puternic..revin la zgarda cu greutati.prin intarirea muschi gatului se urmareste o scuturare mai buna si mai puternica ori acest lucru este folosit doar in ring in rest nu vad de ce trebuie sa fie cainele rezistent si puternic la gat?atentie ca eu stiu ce zic.vrei sa aiba un gat destul de frumos pui cainele pe lant u zgarda lata si il ti acolo se va antrena singur.
asa ca lasati caini in pace cu greutatile voastre ca nu sant magari.
Un exemplu,mie nu imi pare deloc fericit cainele asta.
─░mage
La cati bani a investit in zgarda aia pimpuita si hamul ala, mai bine isi lua un caine care genetic face muschi doar jucandu-se. Ma mir cum de se mai tine pe scobitorile alea care le are in loc de picioare.
Saracu caine i sa strambat si picioru ala din spate.....greutati greutati dar un caine daca nu are genetica,poti sa il pui sa traga si tractoare.....
Nick daca este asa cum zici tu,atunci explicami si mie de ce oamenii cu burta au probleme cu coloana?
Un antrenament foarte bun poti face cu el daca-i pui zgarda de vreo 10-15 kile si-apoi il bagi la inot ideal ar fi sa fie ultimul
Perkele ai mare dreptate am tot incercat sa il conving sa nu mai chinuie cainele dar nu s-a putut.E un var de-al meu care a facut un obicei din asta iar el se mai considera si iubitor de pitbull.
(12-03-2013, 07:25 PM)Alex. a scris: [ -> ]Nick daca este asa cum zici tu,atunci explicami si mie de ce oamenii cu burta au probleme cu coloana?

Nu stiu daca toti oamenii cu burta au probleme cu coloana. Ma gandesc ca burta impinge persoana sa ia o anumita pozitie incorecta atunci cand merge, doarme, sta pe scaun etc si de aici problemele cu coloana insa nu cred ca toti oamenii cu burta fac asta.

Dar oricum, daca ar fi asa o posibila explicatie ar fi aceea ca poarta tot timpul burta cu ei (). Adica si mie daca imi pui toata ziua un sac de ciment in spate in cateva luni ma cocosez, dar daca plimb sacul ala cate 10 minute pe zi imi voi intari muschii in asa fel incat la 70 de ani inca mai tin cate doua gagici pe umeri