Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Un strigat de ajutor
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3 4
Buna,sunt din Bucuresti am 23 de ani.Acum o luna aproape am gasit acest catel.Am inteles de la veterinar ca e amstaff,sau un mix de aceasta rasa.L-am gasit in iarba,am crezut ca era mort.Am vazut ca respira si l-am dus de urgenta la veterinar.I s-au injectat lichide din 40 in 40 de min.Nu era in stare sa manance singur,sau sa bea o gura de apa.Fiind amstaff imi e teama sa il dau,vreau sa il pastrez.Dar tratamentul costa ff mult.Pana acum 9 milioane si inca nu are vaccinurila facute.Medicii de acolo au fost milosi si au spus sa le dau doar jumatate din bani.Aproximativ 4 mil jumatate.Nu vreau sa cersesc...daca puteti sa ma ajutati cu bani,obiecte...sau orice...chiar si o incurajare...e bine venita.Banii NU ajung la mine,daca vrea cineva sa dea...voi da mai multe detalii: contul cabinetului,adresa etc.In nici un caz cont de al meu.In plus ii voi posta evolutia aici si am nevoie de sfaturi sa il pun pe picioare...ca e amstaff sau nu...vreau sa il pastrez...dar am nevoie de VOI!multumesc frumos...
Daca va fi castrat dupa ce va fi pus pe picioare (cu acte in regula, dovezi etc), cred ca mai multe persoane de aici s-ar putea lipsi de o bere intr-o zi si sa doneze exact pentru asta!
(05-06-2013, 09:55 PM)Perkele a scris: [ -> ]Daca va fi castrat dupa ce va fi pus pe picioare (cu acte in regula, dovezi etc), cred ca mai multe persoane de aici s-ar putea lipsi de o bere intr-o zi si sa doneze exact pentru asta!

da.pot venii cu bon de casa de la medic,ca sa pot demonstra ca acei bani nu imi vin mie..ci se duc real la acest caine
Unde stai in bucuresti? Cred ca ne vom gasi cativa sa I'll ajutam. Cum se mai simte acum?
Pana cand ai nevoie de bani?
Cine ii strange? De renuntat la cateva pachete de tigari banuiesc ca o putem face cei mai multi dintre noi, insa nu cred ca putem trimite maruntis in contul veterinarului. Daca se gaseste si un cont de paypal pentru cei mai lenesi sau ocupati e perfect.
cainele este chiar amstaff,asa ziceau stapanii..a fost pacientul unui medic veterinar,care m-a contactat cand l-a vazut pe site unde am mai mcerut ajutor.Asta ca sa raman masca ca nu stiu de unde sare iepurele ..are fisa lui de cand era f mic.are o problema genetica,are si pancreatita.probabil ca de aia l.au aruncat,nici au au avut constanta in venire la cabinet.la un moment dat il pusese pe picioare si apoi au plecat la alt cabinet cu el..nu au avut rabdare sa vina mai mult de 3 zile cu el,de fiecare data..acum s-a descoperit ca e chiar abandonat.ce oameni !!! E luat de la o canisa din afara bucurestiului....
deocamdata nu pot sa ma pronut in privinta banilor...pentru ca tratamentul nu e incheiat..iar el nici pe departe nu se simte bine( nu prea pare sa isi revina.Nu il mai am acasa,e la cabinet.Gorjului langa secctia de politie 23.Trebuie sa il tina sub supraveghere...eu ma gandeam sa termine intai tot tratementul si apoi daca se poate sa strangem ceva pentru el.Cei de la cabinet au fost deacord sa le platesc chiar si in rate...dar ma gandesc sa mai astept putin sa vad despre ce suma e vorba..ca poate pot sa o achit chiar eu...dar am zis sa cer ajutor...just in case...deci...ramane sa va tin la curent daca sunteti deacord
Bineanteles ca suntem de accord sa ne ti la curent
Ce canisa? Ce problema genetica?
canisa nu o stiu deocamdata dar sper sa aflu.Are pancreatita.Doctorita a zis ca e genetic dobandita..
buna tuturor.Revin cu vesti.Am copiat ce mi-a spus medicul lui,care l-a recunoscut: A fost luat de la o "canisa" din aia gen fara pedigree..nu stiu..el a venit ca si pacient in cabinet la 6 saptamani si inainte de toate facea f moale..asa ca l.am testat de parvo..timpul a trecut,el a fost asa si asa,vaccinarile le a terminat ,dar mereu a facut moale,voma,inapetenta..si am inceput investigatiile..analize biochimie,hemograma,cpl,giardia tot tot tot..am inceput un program cu el de tratament,hrana,suplimente si apoi nu i.am.mai vazut..m.au sunat apoi de la alt cabinet ca ajunsese la ei..nu s au tinut nici acolo..apoi l.au aruncat..se pare..
Cat despre canisa aia,nu era din aia cu acte in regula ci doar aveau amstaffi..le murise unul inainte de parvo,tot de la ei din canisa,si fiind inca in cele 7 zile de garantie i l.au dat pe asta de la urmatoarea monta.atat imi aduc aminte aminte.as vrea sa va pot spune mai multe,dar nu mai tin minte,vad 50 de caini pe zi si le aud povestile..maine ajung la cabinet din concediu si poate am mai multe date scrise in fisa lui..
plus: Nici asta nu ti pot spune..ar insemna testele inca o data ,numai CPL ,pt pancreatita, e 150 lei, sange analize 160 lei,poate si o radiografie cu tranzit baritat 50 lei ,suplimente cam 200 lei pe luna plus tratament la orice cabinet pana il aduce pe linia de plutire intre 50-80 lei cateva zile..e un calcul modo groso,poate e si mai ieftin..(am intrebat cat ma costa toata nebunia)Asadar pentru donatii eu zic,ca voi va cunoasteti intre voi.Sa stranga cineva de pe acest forum pe care il stiti aveti incredere etc banii si sa mearga impreuna cu mine la cabinet si sa plateasca el.Pentru ca eu nu vreau sa fraudez pe nimeni si asa mi se pare cel mai de incredere.Nu vreau ca banii sa ajunga la mine ci la veterinar.Sunteti deacord?
pancreatita este o boala care se poate trata foarte usor la caini.daca dr.a zis ca are pancreatita nu trebuie decat sa ii dea niste calmante pentru stomac si sa fie hranit si hidratat prin perfuzii.pancreatita se face din cauza hranei grase data cainelui.am avut pisica bolnava de pancreatita si tratamentul a fost in general ieftin.4 zile de spitalizare pusa la perfuzii ca sa se odihneasca pancreasul iar dupa aceia am inceput sa ii dau apa si mancare putin cate putin.din mancare se elimina absolut grasimile si trebuie tinuta greutatea sub control.
ps.eu nu cred ca are pancreatita cainele iar daca are dr.care lau tratat pana acuma au gresit enorm.nu este o boala ereditara.pentru a vedea daca are pancreatita cel mai sigur test este ecografia dar trebuie sa fie un dr foarte bun sa isi dea seama.testul cpli poate spune in ce stare se afla pancreasul dar repet un dr.bun va vedea lucrul asta la ecografie si este si mai ieftin.
Nicu, pancreatita poate fi si ereditara, am cautat si eu pe google ca sa ma conving:)
Eu unul, dupa cum am mai spus, voi contribui financiar cand va veni vorba de castrarea acestui catelus. Bafta si multa sanatate!
(05-08-2013, 07:42 AM)Perkele a scris: [ -> ]Nicu, pancreatita poate fi si ereditara, am cautat si eu pe google ca sa ma conving:)
Eu unul, dupa cum am mai spus, voi contribui financiar cand va veni vorba de castrarea acestui catelus. Bafta si multa sanatate!

acuma am citit si eu ca este si cronica dar posibilitatea sa apara la puii este foarte mica si nedureroasa si o poate duce foarte bine mult timp cu o alimentatie slaba in grasimi.cred ca aici este vorba de pancreatita acuta,forma mai severa si se zice ca ataca si alte organe daca nu este depistata si tratata din timp.sper sa gaseasca un dr.bun si sa nu fie lesinat dupa bani pentru ca tratamentul in sine nu este asa scump si poate fi la indemana oricarui cabinet doar diagnosticul sa fie corect pus.sa dea dumnezeu sa aiba zile si sa se faca bine.
Eu am vb cu doctorita lui si mi-a spus asa: numai CPL ,pt pancreatita, e 150 lei, sange analize 160 lei,poate si o radiografie cu tranzit baritat 50 lei ,suplimente cam 200 lei pe luna plus tratament la orice cabinet pana il aduce pe linia de plutire intre 50-80 lei cateva zile.. deci...daca stiti voi undeva mai ieftin..eu sunt dispusa sa merg acolo
a spus doctorita ca imi va da si fisa medicala pe mail..cand o sa o primesc o sa incerc sa o postez..
pacat de catel
acum nici in canise nu ma poti avea incredere.
Pagini: 1 2 3 4