Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Antrenarea cainilor pe banda de alergat
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Acum vreo 2 luni mi-am cumparat o banda de alergare destul de desteapta, insa cum se asteptau toti in mai putin de 2 saptamani m-am plictisit de ea. Ma gandesc sa o folosesc sa imi tin cainele in forma daca tot am dat 700 euro pe ea macar sa nu fie de pomana :)

As dori sa stiu cum sa incep. Un mini program daca se poate care sa cuprinda:
*Zile de antrenament si zile de pauza
*Durata antrenamentelor si va rog specificati daca trebuie crescut progresiv
*Intensitatea trebuie marita progresiv sau ramasa aceeasi
Orice sfaturi de la cei cu experienta sunt binevenite.

Recomand s-o folosesti in paralel cu antrenamentul de afara si iesirile de afara,nu ca inlocuitor pt. acestea.
Cainele la inceput trebuie sa se simta comod pe banda(deci covorul acela sa fie indeajuns de lat/lung),sa nu aibe experiente neplacute(ex: maresti viteza dintr-odata si aluneca sau pica de pe ea sau nu stiu...).Daca merge singur,poti sta in fata lui si il mai rasplatesti din cand in cand mai ales la primele alergari.
Dupa ce s-a acomodat cu banda,il pui sa alerge usor la o viteza constanta.Nu trebuie fortat sau pus sa alerge daca nu vrea.
Dupa un timp cresti treptat perioada si faci alternativ antrenamente de rezistenta sau de intensitate mai mare si mai scurte.Cainele poate fi legat de bara de la banda si ham si sa fii acolo mereu cand alearga.Nu il lasa singur.
Eventual zilnic il poti pune dimineata la o alergare usoara si atat.
Asta e punctul meu de vedere,eu asa as face.

LE: cam ceva in genul asta se poate face zilnic cu el,alergare usoara....
http://www.youtube.com/watch?v=E39c-LX6Tvk

Asta sa nu insemne ca nu il mai scoti sa alerge afara unde se simt cainii cel mai bine.
prima oarta trebuie lasat cainel;e 15-20 minute sa isi faca nevoile si pe urma pus pe banda.banda electrica nu este prea buna decat in cazul cainilor obezi pentru a nu depune efort prea mare.o banda speciala de caini manuala este cea mai indicata pentru ca acolo cainele isi va impune ritmul lui si mai ales va face efortul exact ca si cum ar alerga pe strada,va simti cum trage de banda.indicat este sa incepem de la 5 minute si sa crestem timpul progresiv dar nu ianinte de a vede ritmul cardiac al cainelui pentru a sti care sant limitele cainelui.
Logic ca cea facuta special pt. caini e mai buna,se poate opri cand vrea,sa incetineasca sau sa creasca ritmul,dar daca omul are deja una electrica trebie sa seteze o viteza la care cainele sa mearga in pas rapid ori alergare lejera si sa fie langa el cand e pe banda.
este buna si aia electrica dar numai ca trebuie supravegheat cainele pe cand la una manula il poti lasa acolo si sa mai faci si altceva.electrica este foarte buna in cazul cainilor obezi si sedentari.
Benzile electrice bune au un "carlig", cand cainele se opreste, carligul zboara si motorul se opreste.

Cunosc persoane care antreneaza cainii pentru sporturi unde rezistenta e importanta si care folosesc benzi electrice, tocmai pentru ca vor sa seteze ei viteza si timpii cainelui si sa stie cum progreseaza acesta. O astfel de banda, foarte scumpa:
http://www.fitfurlife.com/dog-treadmills...-treadmill

Ambele mi se par foarte bune, depinde ce anume vrei de la caine.

Marcel, fiecare are nevoie de un program individual pe banda, in functie de propriile lui abilitati. In afara de introducerea cainelui pe banda si cresterea graduala a dificultatii si, eventual, a inclinarii, despre care s-a scris deja, programul dupa faza de introducere va depinde de el. Nu maresti dificultatea decat cand vezi ca face fata 1-2 saptamani la intensitatea actuala fara probleme. Tii cont de vreme, posibile rani, daca e deja obosit din parc sau ceva, etc. si in functie de asta il tii mai mult sau mai putin.

Ce varsta are cainele ? Daca are sub 14 luni nu te sfatuiesc sa-l alergi intens si la viteza constanta, doar de distractie.
I-am facut deja initierea pe banda si pana acum l-am lasat cate 10m seara pe alergare usoara.

Deci intai il pun sa vad cat poate, notez in fiecare zi distanta si o cresc cand vad ca progreseaza. Intrebarea e sa ii maresc viteza sau doar sa il las sa alerge mai mult?

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Uite aici doua articole bune pe care le-am dat la tradus special dupa topicul asta:
http://pitbullclub.ro/despre-asocierea-c...de-alergat
http://pitbullclub.ro/cesar-millan-raspu...-treadmill

Maresti si viteza si timpul de alergare progresiv. Progresiv inseamna la interval de cateva saptamani insa doar dupa ce vezi ca face fata fara probleme la viteza si timpul actual.