Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Hera
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Buna, ea e Hera are 10 saptamani, are 8 kg.este rasfatata casei.Nu stiu daca este o problema dar rupe tot ce prinde.O hranesc cu royal canin doua mese pe zi (una dimineata si una seara) intre ele ii mai dau si branza de vaci cu cu iaurt si biscuiti simpli plus o lngurita de miere de albne dar asta e delicatese si se intampla de doua 3 ori pe saptamana,in total ii dau 4 mese, nu stiu sigur cantitatea necesara sper sa nu ii dau prea mult.Am inceput usor si cu dresajul dar nu prea asculta, sper ca incet incet sa invatam amandoi cum sta treaba deoarece si eu sunt la primul catel.
Legat de mancare,e bine sa ai cantar de bucatarie pt. a controla cat ii dai.
Daca nu ai,oricum iti dai seama pe ea,daca se ingrasa,ii micesti portia,e mai bine sa fie normal spre slaba decat grasa,mai ales cat este in crestere,dar si in general,pt. o viata sanatoasa si o forma fizica buna.
Cel mai simplu e sa ai un paharel sau ceva cu care sti doza zilnica. Eu am o cana care are undeva la 200-250 g (atata hrana uscata incape in ea). Ii dau de doua ori pe zi Acana (inainte proplan) si seara supa facuta speciala pentru ei (pentru catelu mare doze mai mari). Mi se pare putin doua mese si in rest doar biscuiti si ce ai mai scris tu. Mai baga o masa dupa masa. Cand sunt mici trebuie hraniti des cu putina mancare nu rar si cu multa mancare
Frumoasa ....Hera ..Ce parinti are ? pune ceva poze cu ei daca ai ! ..
Din pacate nu am poze cu parinti ei....
o scumpica e pitica asta
Buna.Simpatica foc .Sa-ti traiasca.Am vazut ca ii pui ham,incearca sa il inlocuiesti cu zarda,pentru ca nu ii face bine hamul la oase (i se dezvolta aiurea si face cocoasa) cam pana la 1 an jumate.
Bine ai venit!

Frumoasa Hera sa-ti traiasca!
Bine ai venit.

1. Jos cu hamul de pe pitica
2. 3-4-5 mese pe zi, cantitati mici (fie ca-s boabe, fie ca e mancare gatita. Nimic de la voi de la masa si fara biscuitei si minuni. E prea mult zahar, ceea ce nu-i face bine. Biscuitei doar cand faceti un predresaj cu ea. In rest, nu-i copilas sa aiba nevoie de atentii dulci)
3. De ce ii dai atata miere? Nu inteleg scopul sau ideea pt care ii dai si sunt curioasa (serios)
4. De ce este afara la 10 septamani? Ati terminat schema de vaccinare? Daca da, foarte bine. Daca nu, ea inca nu este imunizata total si se poate imbolnavi. Recomandat este sa fie scoasa dupa terminarea vaccinarii.
5. Ai grija la lemnele care i le dai sa nu se aschieze

E tare haioasa piticania si ultima poza e mortala cu fatuca aia de dracusor
Sa fie sanatoasa si sa va bucure fiecare zi!
Lasa hamul ca te trezesti la 1 an ca ai cainele cocosat.

Pitica e simpaticat foc. Are personalitate, imi place. Sa te bucuri de ea!
multumesc mult de sfaturi o sa le urmez cu strictete! deja i am pus zgarda...in legatura cu mierea de albine nu am facuto dupa capul meu dar am auzit de la altii ca e bina easa ca si galbenusu de ou.
salutare am o problem...lui Hera ii cam cade parul am observat destul de mult in cada cand i am facut baie ce sa fac sau e normal?Astept pareri Multumec!!
Schimba mâncarea...incearca ceva Acana , Orijen .

Dupa 2 sapt ar trebui sa vezi progrese daca este de la alimentaţie. Nu ii da mâncare din ce gândesti ptr tine, prajeli etc ( asta daca ii dai bineinteles)

Daca nu mananca Orijen sau Acana , pune câte un dop de ulei de măsline premium in mâncare. Va linge castronul si ii face bine si la blana uleiul ultra virgin de masline

Inca ceva , nu il sapala prea des. Sterge in caz de se urmareste, nu spălare generala. Baie generala cam la 2-3 luni, in rest stearsa cu un prosop
io am patzit ash cu mama lu a mea...la fel ii cadea paru...destul de nasol...si m`am speriat.....am mers la cabinet cu ea,a intrebat dca ii dau oase...si m zis ca da...si o zis s nu ii mai dau sa vad ce se intmpla..ca e posibil sa aiba o reactie la calciu...nu stiu in termeni tehnici...prea mult calciu sau ceva de genu.....incearca sa nu ii mai dai oua si d`aste o perioada...ca ii dai royal si e suficient...eventual ceva vitamine..plus daca vrei...dai oua,dar de prepelita....ajuta ff mult...oricum succes cu ea ca e ff frumoasa....si se c`am exagereaza cu chestia cu hamu...binentzeles acum e prea mica si o strici...dar pe la 7....8 luni o poti purta linistit cu ham...dar sa nu o lasi sa trag in ham ca nu are oasele dezvoltate cum trebuie si cum zic ei ....face cocoasa...dar nu cum am vazut mai sus.....pana la 1 an....1 an jumate...sa avem pardon
Pikas0,intreaba un doctor vis a vis de ham sau citeste pe net.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7