Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: SALUTARE LA TOATA LUMEA
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
[attachment=10214]El este PAPY il am de la varsta de 3 saptamani este foarte jucaus si iubitor toata familia il iubeste si ne dam toti interesul sa il crestem cat mai bine.
Acum are 2 luni si 2 saptamani,dar avem o problema,da semne ca nu ar avea vederea buna,fapt pentru care am fost la veterinar si mi-a zis ca are inceput de cataracta... mi-a zis ca este ereditar si mi-a dat picaturi sa ii dau dimineata si seara timp de 15 zile,dupa mi-a zis sa ma duc iar la el.
Imi puteti spune va rog daca ati mai auzit cazuri si daca s-au facut bine sau este nevoie de operatie.
Orice informatie imi este de folos VA MULTUMESC MULT.[attachment=10214]
(08-30-2012, 07:50 PM)danino a scris: [ -> ]El este PAPY il am de la varsta de 3 saptamani este foarte jucaus si iubitor toata familia il iubeste si ne dam toti interesul sa il crestem cat mai bine.
Acum are 2 luni si 2 saptamani,dar avem o problema,da semne ca nu ar avea vederea buna,fapt pentru care am fost la veterinar si mi-a zis ca are inceput de cataracta... mi-a zis ca este ereditar si mi-a dat picaturi sa ii dau dimineata si seara timp de 15 zile,dupa mi-a zis sa ma duc iar la el.
Imi puteti spune va rog daca ati mai auzit cazuri si daca s-au facut bine sau este nevoie de operatie.
Orice informatie imi este de folos VA MULTUMESC MULT.
ala a mintit si mai fraier esti tu ca il crezi.cum a putut sa isi dea seama ca are cataracta? ala este un sugaci
Sa uitat in ochii lui si a vazut o pojghita alba la pleoapa de jos.Eu nu stiu cine esti si ce rang ai pe forum nici nu ma interesaza dar eu am cerut o parere de la oameni experimentati si u ma jignesti sti ceva nu mai am nevoie de nici un raspuns daca asa se dau raspunsurile aici pe forum am intrat in speranta ca o sa gasesc oameni k lumea dar vad k nu este asa.
PS FRAIER ESTI TU
Buna !

Parerea mea este sa mergi sa mai ceri inca o parere. Cataracta, din cate stiu eu, inseamna opacifierea cristalinului. Poate afecta ambii ochi sau numai unul. Intr-adevar, se dau niste picaturi, care se pun in ochi de cateva ori pe zi, se si poate opera insa numai in anumite circumstante pe care un vet ti le spune cel; mai bine. Nu il operezi oricum, trebuia ca ochiul sa aiba inca niste functii pastrate pentru ca acel cristalin sa poata fi inlocuit cu unul artificial.

Din cate stiu, aceasta boala nu are tratament...decat aceste picaturi care pot ameliora sau opoeratia. In orice caz, parerea mea este sa mai vezi un doctor.
Poti sa ne pui o poza cu al tau catel, preferabil cu ochisorii?

PS. Nu te supara pe colegul meu, nu a fost rau intentionat numai ca probabil a fost o neintelegere. Sunt sigura ca medicul nu doar s-a uitat la el si ti-a pus diagnosticul. Banuiesc ca i-a facut un control oftalmologic mai amanuntit sau ca urmeaza sa faca :) Colegul meu nu a vrut decat sa te ajute.
(08-31-2012, 11:06 AM)danino a scris: [ -> ]Sa uitat in ochii lui si a vazut o pojghita alba la pleoapa de jos.Eu nu stiu cine esti si ce rang ai pe forum nici nu ma interesaza dar eu am cerut o parere de la oameni experimentati si u ma jignesti sti ceva nu mai am nevoie de nici un raspuns daca asa se dau raspunsurile aici pe forum am intrat in speranta ca o sa gasesc oameni k lumea dar vad k nu este asa.
PS FRAIER ESTI TU

ti-am zis ca esti fraier pentru ca crezi ce ti-a zis dr ala si tu ai luato de buna asta inseamna ca asa esti.cataracta se intalneste la caini cu varste de peste 8 ani si chiar daca este ereditara nu apare la catei asa mici.pai dr ala iti ia bani aiurea fara un consult oftamologic amanuntit si tu esti de acord cu el.ai fost sa consulti si alti medici?sa ceri si alte pareri?daca esti sensibil si ai crezut ce ti-a zis dr ala de ce mai intrebi pe altii?urmeaza ce tia zis dr ala si dai bani in continuare ca sant ai tai dar sfatul meu este sa mai consulti si altii medici si vezi ce zic.in privinta experientei mele cu caini am experienta mai mare decat varsta ta.te-am facut fraier pentru ca esti ca altfel nu mai puneai intrebarea asta pe forum daca erai sigur ca dr ala are dreptate si nu te vrajeste ca sa iti ia banii.dr.sant pe toate drumurile dar foarte putini sant si buni si corecti.pe viitor nu mai fi asa tafnos ca nu are rost si nici nu rezolvi nimic.intrati aici si puneti o intrebare iar cand vi se raspunde direct la obiect deveniti sensibili.
(08-31-2012, 12:12 PM)nicu a scris: [ -> ]ti-am zis ca esti fraier pentru ca crezi ce ti-a zis dr ala si tu ai luato de buna asta inseamna ca asa esti.cataracta se intalneste la caini cu varste de peste 8 ani si chiar daca este ereditara nu apare la catei asa mici.pai dr ala iti ia bani aiurea fara un consult oftamologic amanuntit si tu esti de acord cu el.ai fost sa consulti si alti medici?sa ceri si alte pareri?daca esti sensibil si ai crezut ce ti-a zis dr ala de ce mai intrebi pe altii?urmeaza ce tia zis dr ala si dai bani in continuare ca sant ai tai dar sfatul meu este sa mai consulti si altii medici si vezi ce zic.in privinta experientei mele cu caini am experienta mai mare decat varsta ta.te-am facut fraier pentru ca esti ca altfel nu mai puneai intrebarea asta pe forum daca erai sigur ca dr ala are dreptate si nu te vrajeste ca sa iti ia banii.dr.sant pe toate drumurile dar foarte putini sant si buni si corecti.pe viitor nu mai fi asa tafnos ca nu are rost si nici nu rezolvi nimic.intrati aici si puneti o intrebare iar cand vi se raspunde direct la obiect deveniti sensibili.

Deci a raspunde la subiect e una si a jigni e alta, zici ca ai experienta cu cainii dar nu ai fost in stare sa formulezi un raspuns ca un profesionist cum au facut alti colegi de ai tai pentru care am tot respectul.
O sa consult si alti veterinari.
Oricum imi cer scuze daca am ripostat la jigniri sunt nou pe forum si ma asteptam la mai mult.
Sper sa nu mai avem probleme pe viitor.Respect
(08-31-2012, 11:21 AM)Lya a scris: [ -> ]Buna !

Parerea mea este sa mergi sa mai ceri inca o parere. Cataracta, din cate stiu eu, inseamna opacifierea cristalinului. Poate afecta ambii ochi sau numai unul. Intr-adevar, se dau niste picaturi, care se pun in ochi de cateva ori pe zi, se si poate opera insa numai in anumite circumstante pe care un vet ti le spune cel; mai bine. Nu il operezi oricum, trebuia ca ochiul sa aiba inca niste functii pastrate pentru ca acel cristalin sa poata fi inlocuit cu unul artificial.

Din cate stiu, aceasta boala nu are tratament...decat aceste picaturi care pot ameliora sau opoeratia. In orice caz, parerea mea este sa mai vezi un doctor.
Poti sa ne pui o poza cu al tau catel, preferabil cu ochisorii?

PS. Nu te supara pe colegul meu, nu a fost rau intentionat numai ca probabil a fost o neintelegere. Sunt sigura ca medicul nu doar s-a uitat la el si ti-a pus diagnosticul. Banuiesc ca i-a facut un control oftalmologic mai amanuntit sau ca urmeaza sa faca :) Colegul meu nu a vrut decat sa te ajute.
Asa o sa fac multumesc mult pentru ajutor.