Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Inotul - un exercitiu foarte bun pentru caini!
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3
Inotul este unul dintre cele mai bune exercitii pentru caini, dar si unul dintre cele mai accesibile. Nu necesita echipamente speciale, nu necesita bani si cel mai important nu supune cainele la riscuri prea mari.

Cati dintre voi vedeti inotul ca pe o metoda de antrenament a cainelui si nu doar ca pe o metoda de distracte? De asemenea, sunt binevenite si sfaturi sau pareri personale cu privire la acest exercitiu.
Dar se poate sa se si inece cainele ?....
(06-11-2012, 12:32 AM)Alberto a scris: [ -> ]Dar se poate sa se si inece cainele ?....
Daca sunt lasati intr-o apa curgatoare puternica, au toate sansele cel putin atunci cand sunt mici. Daca apa este linistita, se invata singuri sa inoate. Oricum, trebuie supravegheati. Uite un video cu niste pui de labradori care inoata pentru prima data.

Aha.....multumesc pentru explicatii :d.....
dupa parerea mea este singura modalitate de antrenament si mentinerea cainelui in forma adevarata si cat se poate de corecta.sall si respect
inotul este cel mai bun sport si pentru oameni, nu ma mira ca e la fel si pt animale...
E foarte bun din cateva motive:
1. Nu pune presiune pe articulatii deci cainele poate sa "traga" mult mai tare decat poate pe sol (foloseste muschii mai eficient, cel putin teoretic, ca sunt unii care sunt lenesi in apa).
2. Nu lasa cainele sa se incinga, ceea ce anuleaza aproape total riscul de supraincalzire (care poate face cainele sa se prabuseasca si sa nu se mai poata ridica de pe jos) si permite cainelui sa se antreneze mult mai mult timp.
3. Presiunea apei "intareste" plamanii si ajuta inca o data la rezistenta.

Pe de alta parte, exista caini care, din cauza conformatiei defectuase (la care i-am dus noi pe considerente de frumusete) nu pot fizic sa inoate si se pot ineca. Din observatiile mele, cei mai afectati sunt cei cu spatele scurt si drept, fara angulatii; se vede si la modul cum alearga.

Am scris un articol cu ceva despre inot (nu are program de conditionare sau ceva, insa, doar cum sa-l obisnuiti cu apa si sa-l invatati sa stea corect in apa), poate vi se pare util:
http://pitbullclub.ro/cainele-in-apa
Apropo de acest subiect..ieri am fost la Snagov si l-am luat si pe Paco, bineinteles. Am luat o barca sa ne plimbam pe lac si la 5 minute dupa ce ne-am urcat in ea, Paco s-a aruncat in apa. Eram si in mers si am apucat sa ne indepartam cativa metrii de el...deci a inotat ceva ca sa ajunga inapoi la barcuta ..initial ne-am speriat...dar cand am vazut ce bine se descurca nu ne-am mai facut griji :) Nu aveam de gand sa il las in apa, m-am gandit ca e cam mic...dar daca asa a fost sa fie...cred ca ii era prea cald :) Oricum, a fost super amuzant si lui i-a placut foarte muuult..imi pare rau ca nu am filmat momentul :))

Ai mei iubesc apa. Adica cel putin rocky era inebunit de apa. Am fost o data cu el la jiu si a trecut cred ca cel putin de 10 ori inotand jiul.
Da,inotul e cel mai bun prin inot isi pune in miscare toti muschi...Dar lui Aresica ii este cam frica de apa
pe langa plusurile pe care le are inotul am intalnit persoana ale caror caini au facut otita sau au dezvoltat boli de piele din cauza apei.

Un mic video cu potaia mea la baie, imi cer scuze pentru proasta calitate a filmarii , http://www.youtube.com/watch?v=Nn_y2Q9BbUg
Cainele trebuie sters bine in urechi dupa baie si intotdeauna dupa baia in ape statatoare gen lacuri, trebuie spalat acasa cu un sampon antiparazitar...sau macar cu apa curata.
Si tampitzelului meu ii place la nebunie....dar si mai mult ii place cand vede si rate pe lacul unde mergem de obicei...ca la naiba pe urma,strig destul dupa el! Ma bucur ca pana acum nu a patit nimic...otita,sau prb cu pielea..bineinteles...mereu clatit si sters in urechi,dar...oricum..cu lacurile astea nu se stie niciodata...
Cam asa sarim noi!
cory in prima poza ai sarit tu sau attis :))?
Se vede coada,a sarit attis:))
Pagini: 1 2 3