Forum Pitbull Romania

Versiunea integrala: Importanta Pedigreeului
In acest moment vizualizezi o versiune simplificata a continutului. Vezi versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8

Mihai Bogdan

tot au existat si vor mai exista discutii interminabile pe tema asta.
am fost bombardat si cu mesaje, si de dulce si de bine despre pedigree
cred ca e un topic necesar, si daca aveti ceva de spus faceti-o aici
Pai, cine nu are ped (si nu e fair) o sa zica ca nu e important, cine are, o sa zica ca este ! Simplu!

Mihai Bogdan

(05-22-2012, 12:36 PM)Lya a scris: [ -> ]Pai, cine nu are ped (si nu e fair) o sa zica ca nu e important, cine are, o sa zica ca este ! Simplu!

da. tocmai asta e vejnica problema. nimeni nu acuza sau blameaza pe cei fara pedigree dar nu inteleg dc cei care nu au spun ca nu conteaza pedigree-ul. ok, n-avem, tot caine e. sa traiasca si sa fie sanatos. dar daca toti dinainte gandeau asa sigur nu mai aveam niciunu acum caine cu sau fara pedigree care sa semene macar cu cainii pe care ni-i iubim acum
pai uite ca eu nu am si zic ca este f important

mai ales ptr cei ce au gand de a reproduce rasa este ceva ce nu trebuie sa lipseasca

cont_sters

Cateaua mea nu are ped,dar mi se pare foarte important.E destul de bine sa stii ce caine ai,ce calitati ar putea sa mosteneasca,la ce boli e predispus,constitutie si alte chestii.
Fara istorie nu exista viitor.
Explicatii sunt multe, dar nu multi capabili sa inteleaga. Cea mai simpla teorie si pe intelesul oricui: daca pentru toate celelalte rase de caini e important pedigreeul, atunci e important si pentru pitbull. Si nu ma refer la hartia in sine, ci la cunoasterea corecta si completa a arborelui genealogic.
(05-22-2012, 12:39 PM)plimbvaca a scris: [ -> ]da. tocmai asta e vejnica problema. nimeni nu acuza sau blameaza pe cei fara pedigree dar nu inteleg dc cei care nu au spun ca nu conteaza pedigree-ul. ok, n-avem, tot caine e. sa traiasca si sa fie sanatos. dar daca toti dinainte gandeau asa sigur nu mai aveam niciunu acum caine cu sau fara pedigree care sa semene macar cu cainii pe care ni-i iubim acum

aici te contrazic, cei ce cred ca au pit pur fac asta, sau si cei care chiar au blameaza pe ceilalti....dar uita ceva ca unii din noi nu a luat cainele nici ptr lupte si nici ptr a ii monta si reproduce ci ca simple animale de companie asta nu se intelege, ca exista riscuri mai mari la un metis cand vine vb de sanatate de comportament este un risc pe care ni-l asumam noi detinatorii lor, nu vine nimeni sa mi-l educe sau sa imi plateasca veterinarul

eu aici ma refer la noi cei care nici prin gand nu ne trece sa ii reproducem in nici un fel..la cealalta categorie este treaba lor nu ma bag

eu unul stiu ce responsabilitate am cand am luat un metis, as vrea ca si cei care isi iau un apbt in regula sa aibe aceiasi responsabilitate si totul ar fi perfect
Ehhh...pentru ca asa suntem noi oamenii, prea mandrii sa recunoastem ca am facut o greseala...putini sunt cei care dintr-o intamplare au ajuns sa aiba un catel fara pedigree si au capul pe umeri incat sa stie ce au de facut pe mai departe....Sa nu imi spuna mie cineva care nu are ped la caine si care sustine ca nu il intereseaza, ca daca crescatorul/ vanzatorul i-ar fi pus la dispozitie unul, nu l-ar fi luat.....

Nu este vorba ca nu pot sa inteleaga, se fac ca nu inteleg...dar asta este..
Pedul mi se pare echivalentului cretificatului de nastere la oameni..(nu asa cum zicea cineva, nu mai stiu cine, ca pedul cainelui lui este carnetul de sanatate.......tu in acte existi datorita fisei medicale??)....plus ca mi se pare o chestie de responsabilitate si bun simt, daca tot vei aduce un nou membru in familie, sa te asiguri ca beneficiaza de tot ce i se cuvine, sa te asiguri ca va fi sanatos, sa te interesezi de unde provine...si apoi sa ai pretentia ca il iubesti...iubire fata de animal nu inseamna numai giugiuleala si mancare.

Probabil daca s-ar imputina numarul celor care cumpara catei fara ped, am avea un punct de plecare in ceea ce inseamna rasa pura in proprtie mai mare...ca sincera sa fiu, (nu ma pricep la pitbulli), dar intre ceea ce stiam eu ca inseamna un pitbull si ceea ce vad la unii....wooaa, ce diferenta!
(05-22-2012, 01:00 PM)Lya a scris: [ -> ]Ehhh...pentru ca asa suntem noi oamenii, prea mandrii sa recunoastem ca am facut o greseala...putini sunt cei care dintr-o intamplare au ajuns sa aiba un catel fara pedigree si au capul pe umeri incat sa stie ce au de facut pe mai departe....Sa nu imi spuna mie cineva care nu are ped la caine si care sustine ca nu il intereseaza, ca daca crescatorul/ vanzatorul i-ar fi pus la dispozitie unul, nu l-ar fi luat.....

Nu este vorba ca nu pot sa inteleaga, se fac ca nu inteleg...dar asta este..
Pedul mi se pare echivalentului cretificatului de nastere la oameni..(nu asa cum zicea cineva, nu mai stiu cine, ca pedul cainelui lui este carnetul de sanatate.......tu in acte existi datorita fisei medicale??)....plus ca mi se pare o chestie de responsabilitate si bun simt, daca tot vei aduce un nou membru in familie, sa te asiguri ca beneficiaza de tot ce i se cuvine, sa te asiguri ca va fi sanatos, sa te interesezi de unde provine...si apoi sa ai pretentia ca il iubesti...iubire fata de animal nu inseamna numai giugiuleala si mancare.

Probabil daca s-ar imputina numarul celor care cumpara catei fara ped, am avea un punct de plecare in ceea ce inseamna rasa pura in proprtie mai mare...ca sincera sa fiu, (nu ma pricep la pitbulli), dar intre ceea ce stiam eu ca inseamna un pitbull si ceea ce vad la unii....wooaa, ce diferenta!

Eu am spus ca buletinul nu pedul cainelui meu este carnetul de sanatate, nu le incurca. La fel cu a spus si Clousee sunt o persoana responsabila si constienta ca, cainele meu nu are ped prin urmare eu Mihaela ma gandesc sa il sterilizez sau sa nu il dau deloc la monta tocmai pentru ca Paco este trecut ca si metis. Am mai spus si ma repet daca vroiam ped plateam bani si il aveam dar asta inseamna sa ma mint pe mine insumi.

Acum te intreb eu pe tine care ai catel rasa pura, il iubesti pentru ca este pur? Daca era metis nu il mai iubeai sau nu il mai cresteai?
Eu personal Mihaela iubesc toti cainii, nu fac diferente ca este rasa pura, mix, metis sau maidanez, daca vad unul pe strada ca sufera il duc la doctor, asta pentru simplul fapt ca iubesc animalele, toate animalele nu numai pe cele de rasa pura. Responsabilitatea ti-o asumi in momentul in care il aduci in casa, prin simplul fapt ca ai grija ca sa aiba toate vaccinurile si deparazitarile facute, sa nu ai impresia ca daca ai un caine cu pedigree acesta nu va fi bolnav niciodata.

In numele meu si numai al meu va raspund ca nu ma intereseaza Pedigree-ul. Nu l-am luat pe Paco pentru reproducere, monte, etc., l-am luat pentru ca iubesc animalele in special cainii.

Sper ca acum m-am facut bine inteleasa

PS: Lya eu nu am facut nici o greseala cand l-am luat pe Paco

@Lya total de acord cu tine ca iubirea nu inseamna numai giugileli si mancare, inseamna educatie, inseamna responsabilitate, dar daca este metis nu inseamna ca nu poate fi educat sau nu putem fi responsabili ptr ei....si inca ceva daca nu ii stim strabunici nu inseamna ca nu il iubesti, cand tii la cineva tii ptr cea ce este el nu ptr ce au fost parintii....la mine asa merge poate la tine nu , dar fiecare cu ideiile lui

inca odata nu toti care ne luam metisi o sa ii reproducem sau o sa ii aruncam pe strada doar ca nu sunt puri, numai bagati toata lumea in aceiasi oala, sunt si oameni responsabili, asa cum si de partea cealalta sunt oameni responsabili si iresponsabili cu toate ca au ped nu insamna ca si stiu ce sa faca cu cainele lor si sa ii ofere ceea ce un caine are nevoie

cont_sters

Eu pana sa o am pe cretina,nu am avut nici un caine din rasele astea periculoase.Nu stiam prea multe despre ei,dar nici nu ma speriau,pentru mine cainele perfect era ciobanescul german,era mult mai usor cu doi ciobanesti decat cu un metis de pitt.Pe asta am luat`o de la niste oameni care o maltratau pt ca manca gaini,nu puteam sa ii intreb de pedigree,probabil imi spuneau ca nu i`au dat niciodata sa manance asa ceva.
Acum va intreb eu pe voi cei care aveti caine cu pedigree, cati dintre voi au cainii inscrisi in asociatie si la politie? Si asta face parte din responsabilitati. Cati dintre cei care au pedigree isi scot cainii la plimbare cu botnitza? Si asta face parte din responsabilitati.
@Lya inca ceva sunt de acord cu tine in ce ai spus dar ce spui tu nu este valabil ptr toti care au metisi, ce spui tu poate fi valabil si ptr cei care au ped...depinde mult si de detinatori
pedd-ul la orice fel de caine este esential in momentul inmultirii.la pitbull este la fel doar ca aici se urmareste linia cainelui pentru a il monta si inmulti mentinand acelasi sange.cei care nu au pedd la un pitbull nu este neaparat necesar sa fie si corcit cainele dar este responsabilitatea stapanului sa nu perpetueze ceva ce nu stie.ai un pitbull si il vei monta cu un altul care nu sti daca este destul de pur iti va iesi acele corcituri si ele se vor vinde pe piata si multi ajung in postura sa ia teapa si arunca cainele.un pedd este foarte necesar pentru a sti cum sa reproduci specimenul si mai ales celor care le plac caini game,in rest eu nu ii vad rostul daca il ai doar de companie.sa nu inteleaga cineva gresti ca daca nu ai pedd la caine inseamna ca este javra.sall si respect
ps.sant foarte multe pedd-uri facaturi deci iti trebuie ceva cunostinte pentru a face deosebire intre unul bun si unul naspa.
(05-22-2012, 02:02 PM)nicu(satana71) a scris: [ -> ]pedd-ul la orice fel de caine este esential in momentul inmultirii.la pitbull este la fel doar ca aici se urmareste linia cainelui pentru a il monta si inmulti mentinand acelasi sange.cei care nu au pedd la un pitbull nu este neaparat necesar sa fie si corcit cainele dar este responsabilitatea stapanului sa nu perpetueze ceva ce nu stie.ai un pitbull si il vei monta cu un altul care nu sti daca este destul de pur iti va iesi acele corcituri si ele se vor vinde pe piata si multi ajung in postura sa ia teapa si arunca cainele.un pedd este foarte necesar pentru a sti cum sa reproduci specimenul si mai ales celor care le plac caini game,in rest eu nu ii vad rostul daca il ai doar de companie.sa nu inteleaga cineva gresti ca daca nu ai pedd la caine inseamna ca este javra.sall si respect

cum ai spus si tu mai demult, ma bucur ca suntem in acelasi trib:)...era vb lui @plimbvaca parca sa nu fim acuzati de plagiat
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8